Birbirinden Güzel Kış Bahçesi Modelleri

Birbirinden güzel kış bahçesi modelleri yazımızdan ilham alarak bahçenizi kış bahçesine dönüştürebilir ve kış aylarında dahi keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

kis-bahcesi

Kış bahçesi nedir?

Bahçenizin, balkonunuzun veya verandanızın bir kısmını camla kapatarak kış bahçesi yaratabilirsiniz. Özellikle kış aylarında bu alandan yağmuru, karı seyretmek size farklı bir keyif verecektir. Kış bahçenizi istediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz. Dolayısıyla evinizde farklı bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Kış bahçenizi hobi odası, yemek odası, oturma odası olarak da hazırlayabilirsiniz.

kis-bahcesi

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Evinizde bu tür alanları yaratabilmek için gerekli olan malzemelerin başında balkon masaları ve sandalyeleri gelir. Bunların katlanabilir olması kış bahçenizin portatifliğini de arttırır. Tüm bunlar ile kış bahçenizde kahvaltılarınızı ve akşam yemeklerinizi keyifle yemenin tadına varabilirsiniz.

Ayrıca gelen misafirlerinizle birlikte sıcacık ortamda dışarıda yağan yağmur ve karı izlersiniz. Kapalı balkon dekorasyonu (Kış bahçesi) yaptırırken canlı renkler tercih ederseniz kış bahçenizde daha canlı ve ferah bir ortam yaratmış olursunuz.

Çiçeklerle süsleyin

Kış bahçesi için renk, ahenk katacak bir bitki tavsiyemiz var. Hibiskus bitkisi. Bahçeniz için kendini farkettiren bir bitki olacaktır. Ayrıca sarkan çiçekler, rengarenk bitkiler de kullanabilirsiniz. Tavana veya balkon korkuluklarına asılabilen çiçekler, ahşaptan saksılar da kış bahçenizin güzel görünmesini sağlayacaktır.

Döşemenizi kış bahçesine uygun belirleyin


Kış bahçesi yer döşemesini seramik, parke ya da mermer olarak değerlendirebilirsiniz, tercih sizin ancak parke kullanımı her zaman daha samimi bir alan yaratır.

Benzer Haber  Raflar Nasıl Dekore Edilir?

Kış bahçesinden oturma odası

Rahat birkaç koltuk koyarak kış bahçenizi oturma odasına dönüştürebilirsiniz. Üstelik kış aylarında misafirlerinizi ağırlamak için sıcacık bir alan yaratmış olursunuz.

Bitkileri birden fazla dikin

Kışın bitkilerin çiçekleri ve yeşilllikleri kaybolduğunda çok az görünmektedir. Örneğin kırmızı gövdeli kızılcık ağacı gibi. Bir yerine üç adet dikin. Daha büyük grup bitki, rengi yoğunlaştırarak daha büyük bir etki yapacaktır.

Kış bahçesi için ruhsat gerekir mi?

Kış bahçesi planlarına başlamadan önce böyle bir yapı inşa etmek için ruhsata ihtiyacınız olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Kış bahçesi yapmak maliyetli mi?

Kış bahçesinin büyüklüğüne ve kullanacağınız malzemelerin kalitesine göre fiyatta değişiklikler meydana gelir. Yapı marketlerini gezerek malzeme fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendinize bir bütçe belirleyin ve malzeme kalitenizi bütçenize göre ayarlayın.

Kış bahçesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  • Kış bahçenizi inşa etmeye başlamadan önce ruhsata ihtiyacınız olup olmadığından emin olun. Bazı yapılarda böyle bir inşaya izin verilmiyor. Bu da kış bahçenizi inşa ettikten sonra sorun yaşamanıza neden olabilir.
  • Aydınlatmayı ihmal etmeyin. Kış bahçeleri genellikle cam duvarlardan oluştuğu için doğal ışık kaynağını fazlasıyla alıyor. Bu da insanların aydınlatma kısmını ihmal etmesine neden olabiliyor. Ne kadar doğal ışık alırsa alsın akşamları için aydınlatmalara ihtiyacınız olacak.
  • Kış bahçenizi bir şekilde ısıtmanız gerekiyor. Elektrikli ısıtıcılara başvurmak en kolayı olacak.

Yorum Yazın