Çatı Katı Dekorasyonu

Evinde diğer odalardan bağımsız depolama alanına ihtiyaç duyanlar için çatı katı büyük bir avantaj. Çatı katı alanını ister çocuk odası, ister fazla eşyalar için depolama alanı, isterseniz misafir odası yapabilirsiniz. Hatta evinizin bu bölümünü büyük bir gardırop haline getirebilirsiniz. Peki, bu bölüm bir oda olacaksa dekorasyonu nasıl olabilir? Çünkü çatı katı, dekorasyon yapılması için en zor alanlardandır. Dekorasyonu için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte, ilham alabileceğiniz çatı katı dekorasyonları;

Tavanı avantajınız olacak şekilde kullanın

catikati

Eğimli tavanı kullanım alanını oldukça daraltan çatı katı odalar, dekorasyonun ve mobilyaların doğru kullanımı ile oldukça şık ve tamamen işlevsel hale gelebilir. Biraz boya ve biraz süsleme ile çatı katınızı muhteşem bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

Çatı katı için zemin döşemeleri

Zemin döşemelerini dekorasyon için düşündüğünüz tarza paralel seçmelisiniz. Modern dekorasyon için koyu renk parkeler, endüstriyel etki yaratmak istiyorsanız koyu renklerde fayanslar, geleneksel çatı katı dekorasyonu için ise ahşap döşemeler kullanarak çatı katınızı dilediğiniz tarzla uyumlu hale getirebilirsiniz.

Döşemeleri tamamlayacak şekilde halı seçiminde bulunmak çatı katı dekorasyonunda önemli bir konudur.  Özellikle halıfleks ve kilimlerin çatı katı dekorasyonuna yakışacak son derece etkili seçimler olduğunu söyleyebiliriz. Otantik halılar ahşap yer döşemeleriyle birleşince oldukça etkileyici olacaktır. Yine büyük halılar yerine ince ve yerleri kapatmayacak kilimler daha doğru seçimlerdir.

Karanlık çatı katı için aydınlatma

cati-kati

Eviniz dubleks ise aydınlatma veya çatı katının ışık alması için dekorasyonunuz oldukça kolay olur. Fakat küçük ve alçak tavanlı bir çatı katına sahipseniz tercihinizi tavan aralarını aydınlık gösterebilmek için beyaz boya ile boyayarak kullanabilirsiniz. Eğer pencere yoksa açılacak bir iki pencere ile aydınlığı artırabilirsiniz. Özellikle yan duvarlar yerine tavan kısmında yer alacak pencereler, tavan arasını çok daha fazla aydınlatacaktır.

Benzer Haber  Bahçe Tasarımı ve Peyzaj

Çatı katında mistik hava

cati-kati

Çatı katınızın mistik bir havaya sahip olması için kullanmadığınız eşyaları bir araya getirebilirsiniz. Uygun aksesuar ve renkler ile tamamladığınızda odadaki mistik havayı fark  edeceksiniz.

Çatı katından giyinme odası

cati-kati

Eğer çok fazla giysiniz veya ayakkabınız varsa çatı katını bu eşyalarınız için kullanabilirsiniz. Hem evde sizin için daha fazla alan açılmış olur hem de kullanılan raflar sayesinde kıyafet ve ayakkabı seçiminiz kolaylaşır.

Huzur odası…

Çatı katları için dekorasyon örnekleri hatta evlerde çatı katının bulunması son zamanlarda ilgi odağı olmaya başladı. Bizim kültürümüzün yansıması olan ev mimarimizde çatı katı evler çok yaygın değildi. Dilerseniz kendiniz,  dilerseniz çocuğunuz için bir huzur alanı yaratabilirsiniz. Kitap okumak veya yalnız kalmak için ideal bir alan olacaktır.

Çatı katı dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

  • Aksesuar kullanımında duvarları ve açıkta kalan alanları büyük aksesuarlarla kapatmamalı, olabildiğince az yer kaplayan tablo, çerçeve, biblo vs. aksesuarlar ile çatı katı dekorasyonunuzu tamamlamalısınız.
  • Çatı katının ısısına dikkat etmeniz gerekir çünkü yapıların genel düzeniyle ilgili sorunlardan birisi apartmanlarda asansör sisteminin çatı katına yerleştirilmiş olmasıdır. Bir diğeri de çatı katının çok iyi izole edilmemesidir. Eski yapılarda çatı katları hava alır ve geniş yüzeyler olduğu için bir türlü ısıtılamaz. Yazın sıcak, kışın ise soğuk olur. Eğer çatı katı merkezi ısıtma sistemine bağlıysa, bu daha da düşündürücüdür. Isı ayarları diğer ara katlara göre ayarlanmıstır.
  • Eşyalarınızı, başınızı eğimli tavanlara çarpmayacak şekilde yerleştirmeniz en önemli noktalardan biri. Bu alanların temizliği köşe ve eğik yüzeyler sebebi ile biraz zorlayabilir.
  • Hem ısı hem su yalıtımını doğru bir şekilde yaptırmalısınız. Sadece gömme dolap için olsa dahi bu uygulama gerekli ki dolap veya mobilyalarınız çürümesin.
Benzer Haber  Ev Dekorasyon Fikirleri ve Dekorasyon Örnekleri

Yorum Yazın