Country Mutfak Tarzı

Country mutfak son yıllarda en çok talep gören mutfak stillerinden birisi. Bunun nedeninin ağırlıklı olarak stiliyle ilgili olduğu düşünülüyor. Sahip olduğu görünüm, mutfağın daha şık bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Country mutfak stilinin özellikleri

Country Mutfak Tarzı

Country mutfak tarzının çıktığı nokta ise geleneksel İngiliz ve Amerikan tarzını yansıtmaktır. Bu stili pek çok alanda da görebiliriz. Örneğin Country müzik ve filmlerde de benzer şekilde Amerikan ve İngiliz gelenekleri sıklıkla işlenir.

Country mutfaklarda da bu geleneklerden bolca izler görebiliriz. Özellikle de açık renkler kullanmayı seven biriyseniz estetik zevkinizle uyum sağlayan bir modeldir. Country mutfaklarda beyaz, krem ya da soft renkler kullanıldığı için açık renkli dekorasyonu sevmeniz önemli.

Renklerden sonra country mutfakların bir diğer ayırt edici noktası ise dolaplarıdır. Bu modeldeki dolaplarda çizgiler sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü estetik açıdan bu modelin bir parçası olduğu düşünülmektedir.

Country Mutfak Tarzı

Gördüğünüz gibi bu stilin dolaplarında çizgilerin önemli bir yeri vardır. Bu çizgiler model için ayrı bir öneme ve estetik anlayışa sahiptir.

Country mutfak düşüncesine göre, mutfaklar çizgiler sayesinde sade ve şık bir görünüme kavuşmaktadır. Aslında renk seçimi sadeliği, çizgiler de şıklığı sağlıyor diyebiliriz. Dolap konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise malzemesi. Bu konu sizin tercihinize bağlı olarak değişmektedir.

Dolaplarda iki tür malzeme kullanılmaktadır: Membran ve Lake. Membran kapaklar PVC ve MDF malzemelerden yapılır. Dolayısıyla biraz daha dayanıksızdır. Kullanım ömürü sınırlıdır.

Lake kapaklarda da MDF malzeme kullanılır fakat membranlarda üzerine PVC folyo preslenir ve daha hızlı üretilir. Lake dolaplarda ise daha maliyetli ve uzun bir işçilik süreci vardır. Bu nedenle membran kapaklar daha ucuzdur.

Daha dayanıklı membran kapakları üreten firmalar da bulunmaktadır fakat fiyatları da ona göre artacaktır. Hangisinin daha uygun olduğu ise sizin tercihinize bağlı. Yakın gelecekte dolapları tekrar değiştirmeyi düşünüyorsanız membranlar bu süreçte fayda sağlayabilir. Uzun yıllar kullanmak için ise lake tercihi daha ideal olacaktır.

Benzer Haber  Wabi Sabi Tarzı Dekorasyon

Country tarzı modeller

 Country Mutfak Tarzı

Country tarzın yansıtıldığı başlıca kısımlar ise zemin ve porselenler. Zeminde doğal taş örneklerinin yer alması, mutfağınızın büyük oranda country serisine kavuşmasını sağlayacaktır.

Tamamen olmasa da bir kısmına doğal taş süslemeleri yapmanız, istediğiniz ambiyansı oluşturacaktır. Doğal taş süslemelerinin bu konuda tamamlayıcı bir rolünün olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde porselenler de bu mutfak geleneğinin tarihi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Çiçek desenli porselenler, tam anlamıyla country mutfak modeline sahip olduğunuzu yansıtacaktır. Bunun yanı sıra bakırdan mutfak ürünleri gibi çeşitli aksesuarlar da zevkinize göre iyi tercihler olabilir.

 

Yorum Yazın