Dekorasyonda Odak Noktası

Dekorasyonda odak noktası evin önemli bir unsurudur. Örneğin sade dekore edilmiş bir odada, pencere ile duvarın kesiştiği köşede kullanılan ihtişamlı bir lambader o odanın odak noktasıdır. Bir diğer örnek, minimal bir şekilde tasarlanmış, sade renklerle döşenmiş yemek odasındaki gösterişli bir ayna olabilir. Yazımızda, sizler için odak noktası oluşturmanın yollarını derledik. İşte, dekorasyonda odak noktası için örnekler:

Odak Noktası Nasıl Oluşturulur?

Aksesuarlar ile odanın odağını belirmeden önce yapmanız gereken ilk şey odanın dizaynıdır. Dizaynı hazır olduktan sonra hangi renklerde, nasıl bir aksesuar istediğinize karar vermelisiniz. Odanın pek çok yerinde bulunan, dikkat çeken aksesuarlar odağı dağıtır. Bu yüzden hangi aksesuarı nerede kullanacağınız da önemlidir. En temel şekilde bir odaya girdiğiniz zaman gözünüze ilk çarpan unsur o odanın odak noktasıdır. Yeterince güçlü bir odak noktası olmayan odalar, sıkıcı görünecektir.  İyi tasarlanmış bir odak noktası her zaman ilk görüşte dikkati çeker.

Odak Noktası Nerede Olmalı?

Odak noktası olarak kullanacağınız eşya, odanın tam ortasında da olabilir, kapıya en uzak noktada da.  Burada önemli olan odaya ilk girildiğinde estetik ve hoş bir görünüm veren odak noktasının görünmesidir. Bunu sıradışı bir mobilya, bir ayna veya vazo gibi aksesuarlarla da başarabilirsiniz.

Dikkat çeken noktayı  eşya veya mobilya dışındaki bir vurguyla da oluşturabilirsiniz. Örnekte yer alan doku desenli duvar, kesinlikle odanın en estetik görünen, en dikkat çekici noktası olacaktır.

Nötr renklerde döşenmiş bir odanız varsa renkli mobilyalar kullanarak odak noktası oluşturabilirsiniz. Örneğin; sade renkler ve mobilyalarla dizayn edilmiş bir oturma odasında bulunan turuncu koltuk dikkati çekmeyi başaracaktır. Odak noktasının belirli bir yeri olmaz, odanın herhangi bir yerinde olabileceği gibi, işlevsel olarak en çok kullandığınız bir noktada da yer alabilir.

Benzer Haber  Kendi Duvar Kağıdınızı Nasıl Yaparsınız?

Farklı ve canlı renklerde duvarlar da odak noktası görevi görecektir. Örnekte yer alan mavi ve siyah duvar boyası odaya canlılık verdiği gibi dikkati de çekmeyi başarıyor. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken örnek dekorasyonda olduğu gibi duvar renkleri hariç odada yer alan mobilya ve aksesuarların nötr renklerde olması.

Yorum Yazın