dogru-yatak-secimi-emlaklobisi

Doğru Yatak Nasıl Seçilir?

Sağlıklı bir uyku için doğru yatak nasıl seçilir? Yazımızdan yatak seçimi için dikkat edilmesi gereken tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Yaşamımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçer, bu nedenle sağlıklı uyku ve omurga için doğru yatak seçimi önemli. Ne kadar kaliteli olursa olsun, her yatağın belli bir kullanım ömrü vardır. Dolayısıyla günün birinde eski yatağınızdan kurtulup yeni bir yatak satın almak zorunda kalabilirsiniz. Yeni bir yatak bulmak uzun bir süreçtir. Zira malzeme kompozisyonu, maliyet ve diğer faktörlere dayalı bir yatak seçmek kapsamlı ürün araştırması gerektirir.

dogru-yatak-secimi-emlaklobisi

Son yıllarda bu alana endüstrinin ilgisinin artmasıyla beraber bel sağlığına uygun yatak üretimi için firmaların çalışmaları devam ediyor. Ortopedik yaylı yataklar, visko yataklar ve lateks yataklar… Peki doğru yatak seçimi nasıl yapılır?

Yatak ne zaman değiştirilir?

– Yatak 7 seneden uzun kullanıldığında

– Uyandığınızda ağrı hissediyorsanız

– Yatak yüzeyinde belirgin sarkma veya girintiler oluştuğunda

– Zaman içinde kilo alımı ya da kaybı olduğunda

– Daha kaliteli bir yatak tercih ettiğinizde

Yatak Modelleri

dogru-yatak-secimi-emlaklobisi

Yataklar genel olarak süngerli, yaylı ve şişme olarak üç gruba ayrılır. En bilineni yaylı yataklardır. Aşağıda yatak modellerine dair daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

– Yaylı yatak: Bu yatak modelinde yatağın ana dolgu malzemesi çelik yay sistemi kullanılır. Mekanizma olarak çelik yaylar karkas adlı bir üst katmanda bulunur. Yatağın rahat ve konforlu olması için dış yüzeyde sünger, elyaf gibi yumuşak malzemeler bulunur.

-Süngerli yatak: İkinci yatak modeli süngerli yataklardır. Yaylı yataktan farklı olarak dolgu malzemesi sünger plakalardır. En üst yüzeyde ise yine yumuşak elyaf bulunur. Süngerli yataklar yaylı yataklara göre daha konforlu olup farklı vücut yapılarına uyum sağlayabilirler. Ancak maliyet açısından daha pahalı bir modeldir.

Benzer Haber  Eylül Ayında Bahçede Yapılacaklar

-Şişme yatak: Şişme yataklar hava pompası yahut kumanda ile şişirilen bir yatak türüdür. Sünger yataklar gibi vücut şekline uyum sağlayan, ortopedik yataklar değildir.

Omurga Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

dogru-yatak-secimi-emlaklobisi

• Yatak ölçüleri muhakkak kişinin boyundan en az 20 cm uzun olmalı ve yatak genişliği kişi için en az 95 cm olmalıdır.

• Yatak çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır. Orta sertlikte yatak seçilmelidir.

•  Marka güvenilirliği ve garanti süresi göz önünde bulundurulmalıdır.

•  Yatak süngerlerinin ve yaylarının esnekliğini ne kadar süre sonra kaybedeceği konusunda da muhakkak firmadan bilgi alınmalıdır.

Doğru yatak seçimi

Doğru yatak seçimi konusunda kesin bir kural yoktur. Yatağın olması gereken ölçülerden sertliğine, kumaş türünden yatak tipine kadar çok fazla çeşit piyasada mevcuttur. Her ortopedik yatağın herkese uygun olduğu da söylenemez. İlk alındığında iyi gelen bir yatağın bu niteliğini ve özelliklerini ne kadar süre koruyacağı ve ne kadar süre sonra değiştirilmesi gerektiği de tam olarak belirli değildir.

​Yatak almadan önce göz önünde bulundurulması gereken özellikler neler?

Yatak alışverişi yaparken pek çok farklı marka ve model ile karşılaşırsanız. Tüm bu yatak çeşitleri arasında seçim yaparken bazı özelliklere dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki boyuttur. Çoğu yatak modeli altı standart boyutta tasarlanır. Bunlar ikiz, ikiz xl, tam/çift ve son olarak kral/kraliçe olarak adlandırabilir. Ayrıca iki ayrı yatak oluşan ve bir araya getirilebilen yatak modelleri de vardır. Dikkat edilmesi gereken ikinci husus kalınlıktır.

Zira vücut ağırlığınız yatak kalınlığını etkileyebilir. Daha hafif kişiler ince yatakları tercih edebilirken, daha ağır kişiler kalın yataklarda daha rahat hissetmeye eğilimlidirler.

Dayanıklılık da yatak tercihinde önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz üzere yatakların genel ömrü 7 senedir. Dolayısıyla kaliteli bir yatak 7 yıl boyunca büyük bir hasar görmez ve rahatlıkla kullanılabilir. Bununla birlikte bir döşemenin ömrü esas olarak malzeme bileşimine bağlı olacaktır. Hafızalı köpük şilte dediğimiz gibi ortalama yedi yıllık bir ömre sahipken, lateks ve hava yatakları daha uzun bir kullanım sunar.

Yorum Yazın