Dünyanın En Tuhaf Tasarıma Sahip Evleri

Dünyanın en tuhaf tasarıma sahip evleri hepinizi şaşırtacak! İlginç tasarımlarıyla dikkat çeken bu evler görenleri şaşkına çeviriyor. İşte, dünyanın dört bir yanından en tuhaf tasarıma sahip evler:

3 Boyutlu Güneş Saati

Bu 3 boyutlu güneş saati olarak tasarlanan biyoiklimsel ev, güneşin hareketlerine göre sabit açılı ayarlanmış. Yaz aylarında gölge yapan ev böylelikle bu aylarda serin oluyor. Aynı şekilde kış ve bahar aylarında da açısına bağlı olarak evi uygun sıcaklıkta tutuyor.73 yaşındaki müteahhit Bohumil Lhota, Çek Cumhuriyeti’nde kurduğu bu evi döndürebiliyor. Lhota, 1981’de yapımına başlayıp 2002’de tamamladığı evini istediği pencere manzarasına bağlı olarak yönünü değiştirebiliyor.

Mantar Evi

Ağaç Ev olarak da bilinen Mantar Ev, Cincinnati’nin Hyde Park bölümünde yer almaktadır. Ev, Cincinnati Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Profesörü Mimar Terry Brown tarafından tasarlanmıştır. Ev, üniversite öğrencilerinin yardımı ile işbirliği içinde yapılmıştır. 1992- 2006 yılları arasında inşa edilen ev, mimarın ikinci evidir. 2006 yılında evin satılık olduğu ilan edilmiştir ve 2008 yılında da Mimar Terry Brown vefat etmiştir.

Bu proje için mimar; ahşap, renkli cam, kabuk, seramik gibi çeşitli malzemeler kullanmış. Ev doğayı anımsatan şaşırtıcı şekilde tasarlanmıştır. Bu sıra dışı evin yapısı, insanın bütün duyu organlarına hitap eder. Terry Brown’ın yapılarını, yerleşik bir ortamda müzik ve doğanın hareketini somutlaştırarak tasarladığı biliniyor.

Dog Bark Park Inn

Bir veya iki gece Dog Bark Inn’de konaklamak için kalabilirsiniz. Dog Bark Inn, 2003 yılında testere sanatçıları Dennis Sullivan ve Frances Conklin tarafından oluşturulmuştur. Beagle cinsi köpeğe benzer bir evdir. Sanatçılar, ahşabı oyarak köpek şeklini vermişlerdir. Bu suit otelde 2 yatak odası bulunmaktadır.

Benzer Haber  Ahşap Boyama Teknikleri

Volkswagen Beetle Evi

Böcek Ev, Avusturya Salzburg yakınında Gigi’de yer almaktadır. Ev usta mimar Markus Voglreiter tarafından tasarlanmış ve Volkswagen Beetle model arabadan esinlenilmiştir.

Sahipleri evi, aldıktan sonra tamamen yeniledi. 2003 yılında tamamlanan ev, çevre dostu ve enerji tasarrufludur. Voglreiter, daha sonra benzer tarzda bir de restoran inşa etmiştir.

Baloncuk Sarayı

Baloncuk Sarayı, Fransa’nın güneybatı kıyısında yer almaktadır. Bu ev, geleneksel mimari yapılara karşı mizacı ile bilinen Antti Lovag tarafından tasarlanmıştır. Binanın yaşam alanı, 12.916 metrekaredir. Evde, hepsi yuvarlak yataklı olan yuvarlak 28 oda bulunmaktadır. Odaların çoğu, günün saatine göre değişen aydınlatmaya ve duvar kağıdına sahiptir.

Bina, genellikle festival partileri ve diğer büyük etkinlikler için kullanılır. Benzersiz yapı, henüz 50 yaşında bile olmamasına rağmen, Fransa’nın Kültür Bakanlığı tarafından tarihi bir anıt olarak kabul edilmiştir.

Yorum Yazın