Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır?

Duvar kağıdı nasıl uygulanır ya da uygun duvar kağıdı nasıl seçilir gibi sorular evinizin dekorasyonuna, tasarımına ve odanın koşullarına göre değişim gösterdiği için zaman zaman çeşitli soru işaretleri oluşabiliyor. Bir de tüm bunların oluşturacağı ahenk var elbette. Özellikle de odanızın kullanım amacına, mevcut tasarımına, ev dekorasyonuna ve oluşturmak istediğiniz ahenk bütünlüğüne göre farklı türde ya da desenlerde duvar kağıdı seçmek bazen insanlarda araştırma yapma ihtiyacı hissettirebiliyor. Peki, duvar kağıdı seçerken ne gibi kriterlere dikkat etmeli ve duvar kağıdını nasıl uygulamalısınız? Oturma odası, koridor ya da yatak odası gibi yerlerde kullanılan duvar kağıtları neden banyo ve tuvalet gibi yerlerde kullanılabilecek duvar kağıtlarından farklıdır ve farkları nelerdir? Duvarın bulunduğu odanın yanı sıra duvarın yapısı duvar kağıdını nasıl etkiler? Bu gibi pek çok detayın cevaplarını yazımızdan bulabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Seçimi

İlk olarak duvar kağıtlarının odalara göre farklılıklardan bahsedecek olursak; oturma odası, koridor ve yatak odası gibi yerlerin duvarları daha kuru kaldığı için her türlü duvar kağıdını kullanmanız mümkündür. Dolayısıyla buralarda duvar kağıdı seçerken tek önceliğinizin ev dekorasyonu ve tasarım olması çok problem olmayacaktır. Fakat özellikle de banyo ve tuvaletlerin duvarları sürekli olarak suyla temas ettiği için nemlidir, dolayısıyla bu bölgelerde nemliliğe dayanıklı ve bezle silinmeye açık duvar kağıtları seçmeniz gerekmekte. Bezle silinebilmesi, duvarınızın tasarımsal görünümünü koruması için de önemli. Bunun yanı sıra, tüm odalarınız için geçerli olan bir başka durum; eğer duvarınızda pürüzler varsa onu kapatması açısından kalın kabartmalı ve deseni fazla duvar kağıtları seçmeniz daha faydalı olacaktır. Bu durum hem duvarınızın görünümü hem de evinizin dekorasyonu açısından önemli. Ayrıca tutkal gibi yapıştırıcı malzemeler kullanacağınız için bırakacağı görünüme ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Duvar kağıdını seçtikten sonra ise rulo ve diğer tüm duvar kaplama malzemelerini temin edebilirsiniz. Ortalama bir duvar kağıdı yapımı için gerekli malzemeler şu şekildedir:

Benzer Haber  Yeni Banyo Fayansları

✔ Zımpara

✔ Bez

✔ Kova

✔ Makas

✔ Tutkal

✔ Maket Bıçağı

✔ Merdiven veya iskele

✔ Tüysüz sert rulo

Duvar Kağıdı Uygulama

Malzemeleri hazır ettiğinizde artık duvar kağıdını kaplamaya başlayabilirsiniz. Duvarınızı iyice inceleyin ve herhangi bir çukur ya da delik olmadığına emin olun. Eğer varsa oraları kazıyarak spatulayla sıva alçısı yapın. Aynı şekilde, eğer başka bir duvar kağıdı izleri varsa bezle temizleyin. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, duvarınızın nemli kalmaması, kağıdın yapıştırılacağı her yerin kuru olması. Nemli bir duvara kağıdı yapıştırmak fazlasıyla zor olacaktır.

Duvar kağıdını sökmeye başlamadan duvarın boyunu ölçün. Sonrasında duvarın boyutları oranın ruloyu çıkarmaya başlayın. Ardından yapıştırıcı olarak kullandığınız tutkalı, rulodan çıkardığınız bu kağıdın arkasına ve duvara yapıştırmaya başlayın. Yaklaşık 8-10 dakikalık bir sürenin ardından duvarın üst kısmından başlayarak aşağıya doğru ve kağıtları duvara yapıştırın. Kağıdı duvara yapıştırırken hava boşluğunun oluşmamasına dikkat edin, çünkü bu durum ikinci kat geçtiğinizde tutkalın etkisinden dolayı kağıdın görünüşüne zarar verebilir. Bütün duvarı ilk kez kapladıktan sonra yaklaşık 1 saatlik ara verip sonrasında ikinci kez kaplayın. Ardından yaklaşık bir günlüğüne odayı ısıtıcılardan muhafaza edin. Bu süreci tamamladığınızda duvarlarınızın ahenk açısından ev dekorasyonuna uygun olduğunu göreceksiniz. Bu da evinizin genelinde bir ahenk bütünlüğü sağlayacaktır.

Yorum Yazın