duvarkagidi

Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır?

Duvar dekorasyonunda özellikle kullanılmakta olan duvar kağıdı nasıl uygulanır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kolay uygulama yapılabilmesi için uygulama yapmak isteyenler öncelikle bu konuda bilgi almaları gerekir. İlk aşamada öncelikle duvar için uygulama aşamasında kullanacağınız duvar kağıdını belirlemeniz gerekir.

İki ayrı şekilde uygulama yapılabilir. Bu nedenle uygulama yapacak olan kişiler öncelikle kolay şekilde uygulama yapmak adına en uygun seçeneği belirleyebilirler. Almış olduğunuz kağıtlar için verilecek olan tutkal ile uygulama yapabilirsiniz. Uygulama yapmadan önce bütün malzemeleri hazırlayarak uygulama sırasında sorun yaşamadan işlemi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

duvarkagidi

Duvar Kağıdı Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duvara tutkal sürerek uygulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kağıdın altına tutkal sürerek de uygulama yapabilirsiniz. Her iki işlemden hangisi kolayınıza geliyorsa tercih edebilirsiniz. Almış olduğunuz kağıtlarını duvara göre keserek hazır hale getirebilirsiniz.

Kağıda tutkal sürdükten sonra yumuşadığı için öncelikle boyutlarına göre kesme işlemi yapılması gerekir. Bu nedenle ilk aşamada ölçü alarak uygulama yapacağınız alan için yeterli boyutta kağıdı keserek hazırlayabilirsiniz. Kağıtlardaki desenin devam edebilmesi için dikkatli olunması gerekir. Desenli kağıtlarda özellikle alınan ölçüler önemlidir. Bu nedenle öncelikle duvarda gerekli incelemelerin yapılması ve daha sonrasında kağıdın uygun şekilde kesilmesi gerekir.

Tek kişi duvar kağıdı uygulaması konusunda problem yaşayabileceği için en az iki kişi ile yapılması gerekir. Tutkal uzun sürede kuruduğunda acele edilmemesi gerekir. Daha önce duvarda kağıt olması durumunda kağıdın tamamen çıkartılması önemlidir. Pürüzsüz yüzeyi uygulama yapılması gerektiğinden dikkatli olunması gerekir. Gerekli ön çalışmaların tamamlanmasının ardından uygulamaya geçilebilir.

Benzer Haber  Köpek Evi Nasıl Yapılır?

duvarkagidi

Duvar Kağıdı Nasıl Kolay Uygulanır?

Öncelikle kağıtları keserek duvara uygun boyutlarda hazırlayın. Daha sonrasında kağıtların arka yüzeyinin tamamen tutkal ile kaplanacak şekilde uygulama yapın. Tutkalı sürmek için rulo fırça ya da normal geniş fırça kullanılabilir.

Özellikle kenar kısımlarına dikkat edilmesi gerekir. Daha sonrasında uygulamanın ardından kenarlar az tutkal olması halinde kalkabileceği için bu konuda dikkatli hareket edilmesi önemlidir.

Kağıdın arka yüzeyine tutkal sürüldükten sonra katlanarak bekletilir. Diğer kısımların tamamının tutkal ile kaplanmasının ardından kağıt yavaşça duvara uygulanabilir. Tutkalın kağıda iyice yedirilmesi yapılacak olan uygulama sonucunda daha kaliteli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Daha önce uygulama yapmamış olanlar ilk aşamada dikkatli hareket ederek ilk uygulamayı tamamladıktan sonra diğer aşamalara geçebilirler.

Kağıdın arka yüzeyine tutkal sürmek istemeyenler duvara tutkal uygulayarak kağıdı yapıştırabilirler. Özellikle ilk defa uygulama yapacak olanlar için duvara uygulama yapmak daha kolaydır. Bu nedenle tek başınıza uygulama yapmak istediğinizde ilk aşamada duvara tutkal uygulayabilir ve daha sonrasında kağıdı rahatlıkla yapıştırabilirsiniz. Bu sayede kağıt tutkal nedeniyle yumuşamayacağı için boyutlandırma işlemini duvara yapıştırdıktan sonra yapabilirsiniz.

duvarkagidi

Duvar Kağıdı Seçimi

Duvara kağıt uygulamak isteyenlerin ilk aşamada dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de duvar kağıdı seçimidir. Kaliteli duvar kağıdı tercih etmeniz durumunda daha uzun süre sorunsuz şekilde kullanım olanağı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda silinebilir duvar kağıtları istediğinizde silerek temizleme imkanı sağlamaktadır.

Birbirinden farklı desenlerde hazırlanmış olan duvar kağıdı modelleri uygulama konusunda aynı şekilde işlem yapılmasını gerektirmektedir.

Salon, yatak odası, mutfak, banyo, çocuk odası gibi pek çok farklı alanda uygulanabilecek olan duvar kağıtları özellikle boya masrafından kurtulmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle uygulama yapmak isteyenler uygulayacakları alana göre farklı kalitede ürün seçenekleri arasından tercih yapabilirler.

Benzer Haber  En Popüler Bahçe Dekorasyonları

duvar

Duvar Kağıdı Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Duvar kağıdını uygulayabilmeniz için duvarın tamamen pürüzsüz olması gerekir. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerde ilk aşamada yapılacak olan uygulamalar ile pürüzsüz hale getirilmesi gerekir. Alçı ile kaplanmamış olan duvarlarda uygulama yapılması mümkün olmamaktadır. Duvarın tamamen pürüzsüz olması elde edeceğiniz sonuç açısından oldukça önemlidir.

Banyoda ya da mutfak gibi alanlarda özellikle seramik kullanılması durumunda duvar kağıdı uygulaması yapılamaz. İlk aşamada öncelikle seramik üzerinin kapanması gerekir.

Dolgu malzemeleri ile yapılacak olan kapatma işlemlerinin ardından uygulama yapılabilir. Bu nedenle uygulama yapmak isteyenlerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Doğru yüzeylerde doğru şekilde uygulama yapılması hem görünüm açısından hem de kullanım açısından avantaj sağlayabilir.

duvar,koltuk

Duvar Kağıdı Ne İle Yapıştırılır?

Duvarlarda devamlı olarak boyama işlemi yapmak istemeyenler veya birbirinden farklı desenler ile şekillendirmek isteyenler için duvar kağıdı uygulaması yapılabilir. Uygulamanın sorunsuz şekilde yapılabilmesi için uygun malzeme kullanılması gerekir.

Toz halinde kullanılacak olan tutkal ile yapıştırma işlemi yapılmaktadır. Kolay uygulanabilir olması uygulama yapacak olan kişilere rahatlık sağlamaktadır. Aynı zamanda suyla silinerek uygulama sırasında farklı bölgelere yanlışlıkla sürülmesi durumunda rahatlıkla çıkartılabilir.

Toz halinde kullanılan tutkal yeteri miktarda su eklenerek kullanıma hazır hale getirilebilir. Daha sonrasında rulo fırça veya geniş fırça yardımıyla uygulanarak kağıdın duvara yapışması sağlanabilir. Özellikle tutkalın kıvamı oldukça önemlidir.

Kağıt tutkalı kısa sürede yapıştırma işleminin yapılmasını sağlayabileceği gibi kuruma süresi uzun olduğundan gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda kolaylık sağlamaktadır.

duvar

Yorum Yazın