boya-badana

Duvarlar İçin En Uyumlu Boya Renkleri

Mobilya seçimi, dekorasyon, halılar, perdeler derken ev kurmak veya kurulu evi yeniden düzenlemek oldukça zor bir iştir. En kararsız kalınan ve zorlanılan hususlardan biri de duvarların rengine karar vermektir. Çünkü duvar bir kere boyandığında uzun süre kullanılır ve kısa aralıklarla renginin değiştirilmesi hem masraflı hem de külfetlidir. Dolayısıyla duvarda kullanılacak renklerin baştan doğru seçimi son derece önemlidir. Çok severek tercih ettiğiniz bir renk bir ay sonra o odada oturmanızı imkansız hale getirebilir. Peki, duvarlar için en uyumlu boya renkleri nelerdir?
duvarboya

Evinizin Duvarları İçin En Uyumlu Boya Renkleri

Boya rengi seçiminde odanızın boyutu, gün içerisinde güneş alıp almaması ve odanızı hangi amaçla kullanacağınız gibi hususlar en önemli noktalardır. Eğer odanız çok küçük ve dar ise koyu renkler odanızı daha da küçük gösterecek ve kasvetli hale getirecektir. Dolayısıyla böyle bir odada açık ve aydınlık renkler seçmeniz odayı olduğundan geniş ve ferah gösterecektir. Klasik olsalar da fildişi, şampanya ve son zamanlarda sıkça tercih edilen deniz kumu rengini küçük odalarınızda tercih edebilirsiniz. 

Koyu renkler her zaman ikinci alternatifiniz olmalıdır. Hem çabuk sıkılmanıza hem de bunalmanıza neden olabilir. Ayrıca koyu renklerin temizliği ve bakımı sanılanın aksine açık renklerden daha zor olup zamanla ilk hallerini kaybederler.boyarenkleri

Büyük Odalar İçin En Uyumlu Boya Renkleri

Yatak-Odası

Evinizin büyük ve aydınlık bir salonu varsa ve mobilyalarınız sade ise salonda daha koyu ve parlak renkleri tercih edebilirsiniz. Parlak ve aşırı koyu olmayan bordo bir renk son derece iddialı ve dikkat çekici olabilir. Bu rengi bütün duvarlarda değil tek bir duvarda kullanarak, diğer duvarlarda ise beyaza yakın renkleri tercih ederek hoş bir hava yakalayabilirsiniz. Ancak ferah ve stres atıcı bir ortam istiyorsanız mavi ve yeşil renkler de tam size göre. Eğer mobilyalarınız çok ağır ve koyu tonlarda ise salonunuzda da yine açık ve aydınlık renkleri tercih etmenizde fayda vardır. Renklerin mobilyalarla uyumu göz ardı edilmemelidir.

Benzer Haber  Evinize Yenilik Katacak Halı Modelleri

Yatak Odası ve Mutfak İçin Uyumlu Renkler

yatakodasiduvarrengi

 

Yatak odası günü sonlandırıp bir sonraki güne başladığınız yer olması bakımından son derece önemlidir. Bu nedenle gece huzurla uykuya dalmanızı, sabah ise enerjik ve neşeli uyanmanızı sağlayacak renklerin seçimi son derece önemlidir. Bu nedenle yatak odanızda özellikle yatak başlığınızla ve yatak örtülerinizle uyum içerisinde olacak renkleri tercih edebilirsiniz.Yatak odası için pastel renkler daha uygun olup klasikleşmiş pembe ve lila yanında pastel yeşil de son derece şık durmaktadır.

mutfak-boya-renkleri

 

Mutfakta günün çoğunluğunun geçirildiği dikkate alındığında daha eğlenceli ve sıkmayacak renkler kullanılmalıdır.  Eğer mutfağınız ferahsa mutlaka kırmızı ve turuncu renklerini denemelisiniz.Çocuk odalarında ise genel olarak duvar üzerinde kağıtlar, yapıştırmalar kullanarak odayı renkli hale getirmeniz mümkündür. Bu nedenle zeminde kullanılan renk çok açık füme rengi, pastel yeşil ve mavi, pastel sarı gibi renkler olmalıdır.

Yorum Yazın