sandalyemodelleri

En Gözde Koltuk ve Sandalye Modelleri

En gözde koltuk ve sandalye modellerini sizler için araştırdık. İlham alabileceğiniz tasarım tarihinin en gözde koltuk ve sandalye modelleri yazımız ile evinizin tüm havasını değiştirebilirsiniz.

Tasarım tarihinin en bilinen ve en çok üretilmiş ikonik koltuk ve sandalye modellerinden bazıları… Sandalye dendiği zaman birçoklarının aklına Monobloc olarak bilinen plastik, fiberglas, polipropilen, polikarbonat gibi malzemelerden tek parça halinde kalıplara dökülerek üretilen bahçe sandalyeleri gelir. Üst üste konulabilme kolaylığı, hafif yapısı ve dayanıklılığı ile oldukça popüler olan monobloc sandalyelerin dışında en çok üretilen sandalye modeli 1859 yılında üretilen Thonet sandalyeleridir. Ahşabın buharda bükülüp şekillendirilmesi ile üretilen Thonet sandalyelerin de tıpkı monobloclar gibi yüzlerce farklı çeşidi imal edilmiştir. Bu modeller gibi farklı yüzlerce tasarım, ahşap plastik türevleri, çelik, alüminyum hatta cam malzemeler kullanılarak yaratılmış ve modern mobilya tasarımına yön vermiştir.

Egg chair modeli

sandalyemodelleri

Bu tarz sandalye modelleri özellikle çalışma odaları ve oturma odalarında kullanılıyor. Okuma ve dinlenme koltuğu olarak kullanımı oldukça konforlu olan modelin farklı döşeme kumaşlarıyla kaplanmış halini bulmak mümkün zaten gördüğünüz model ana modelin deri kaplama kullanılmışı. Şömine yanında ya da bir lambaderle set olarak kullanmak için ideal bir koltuk.

Dünyanın en çok kullanılan sandalye modeli: Thonet

1859 ile 1930 yılları arasında milyonlarca üretilerek en tanınmış mobilyalardan biri haline gelen Thonet’lerin onlarca farklı modeli bulunuyor. Bu kadar çok sayıda üretilip yaygınlaşınca zaman içerisinden ikonik modellerden biri olarak yerini almış. Kabaca ahşap ve tek parça görünen bistro tipi sandalyelerin tamamı Thonet kökenlidir diyebiliriz. Evinizde ya da kahvaltı masanızın etrafında bu sandalyeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Benzer Haber  15 m²lik Mikro Ev

İkonik Barcelona armchair

Romalı yargıçların kullandığı tahtlardan ilham alınarak tasarlanan mobilya, ilk olarak paslanmaz çelik ve domuz derisinden üretilmiş olsa da 1950’li yıllarda seri üretime uygun olacak şekilde materyalleri yeniden düzenlenmiş. Çelik dairesel ayakları düğmeli deri gövdesi ile konforun ve estetiğin buluştuğu model endüstriyel stilin ikonlarından biridir.

Meşhur Acapulco

 

Bu sandalye, Meksika’da 1950 ve 1960’lı yıllarının en meşhur tatil yöresi olan Acapulco’nun adını taşıyor. Sandalye maya işi hamaklardan esinlenerek üretilmiş. Metal gövdesinin ortasında örgü oturma kısmı bulunan bu sandalye taşıdığı retro ve vintage hava sayesinde birçok stile uyum sağlıyor. Özellikle natürel ögelerin yoğun kullanıldığı dekorasyonlar için ideal bir model.

Efsane tasarımı Tulip

 1955’te tasarlanan bu sandalye modernist yapısıyla katıldığı bütün fuarlarda dikkatleri toplamış. Özgün ayak yapısının kullanıldığı masa modelleri ile de takım olarak bulabileceğiniz bu sandalyeleri Eames sandalye modelleri ile takım olarak da kullanabilirsiniz. Tulip’ler onlarca farklı renk ve model seçeneği, tek parça görünümü, yuvarlak yapısı ve konforu ile mutfak dekorasyonlarının vazgeçilmez ikonik ögesi olmaya devam ediyor.

Efsane LC4 Chaise Longue modeli

Rahat bir uzanma koltuğunun bütün özelliklerini taşıyan bu tasarım ergonomik yapısı ve krom iskeleti ile dikkat çekiyor. 1929’da Paris’te tanıtılan model ilk üretildiği günden beri ikonik sandalye ve koltuk modeli denince ilk akla gelenlerdendir.

Yorum Yazın