Bebek-odasi

En Güzel Bebek Odası Dekorasyonları

Bebek odası hazırlamak her anne ve baba adayı için çok zevkli bir iştir. Bebek daha doğmadan araştırmalar yapılır, fikir edinilir. Heyecanla odası için hep yeni bir şeyler almak ihtiyacı hissedilir. Bebeğin odasını hazırlarken onun rahatını sağlamak ve tehlikelerden korumak gerekir. Rahatlık ve emniyet bir bebek odasında olması gereken en önemli iki özelliktir. Onun için alışveriş yaparken bu iki unsuru hep göz önünde bulundurmalısınız.  Yazımızın içerisinde hangi tarz mobilyaların kullanıldığını, hangi renklerin ön plana çıkarıldığını inceleyebilirsiniz. İşte en güzel bebek odası dekorasyonları ;

bebek-odasi

Evlerimizi en yeni ve en küçük misafiri için aylar öncesinden hazırlamaya başlarız. Bu minik misafirlerimizin kalacakları odanın içindeki her detayı en ince ayrıntısına kadar inceler üzerine düşünürüz. Bebek odası dekorasyonu dışarıdan göründüğünden daha zordur. Çünkü bebeklerin sağlıklı bir uyku uyuması aynı zamanda mutlu ve sağlıklı olması için huzur dolu bir odada kalmaları gerekir.

bebek-odasi

Bu odanın renkleri ile içerisindeki oyuncakları ile, yatağı ve ışıkları ile bebeklere huzur veren bir ortam olması gerekir. Zaten halihazırda zor olan bebek odası dekorasyonlarını odanın küçük olması daha bir zor hale getirebilir. Küçük bir odayı nasıl dekore edeceğim diye panik olmadan önce küçük bebek odası dekorasyon örneklerine bakmak gerekir.

Odanın Konumu

Yapılan araştırmalar ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az 1 penceresi olması gerektiğini vurguluyor. Hepimizin bildiği gibi, içeri güneş girmeyen, hava değişimi olmayan odalar bebeğin sağlığı için uygun değil.

Bununla birlikte, odanın evin kuzey-doğusunda veya kuzey-batısında olması gerektiği. Bu şekilde oda günün en ferah saatlerinde (güneş doğarken ve batarken) güneş görebiliyor.

Benzer Haber  Asma Tavan İle Göz Alıcı Odalar!

Evin güney kısmında bulunan odalar, özellikle yaz aylarında evin en sıcak odası olması nedeniyle çocuk odası olarak pek tavsiye edilmiyor.

bebek-odasi

Bebek Odası Yatak ve Beşik Seçimi

Bebek odası dekorasyonlarında en önemli mobilya bebek yatakları veya bebek beşikleridir. Bebeklerin sağlıklı ve temiz bir uyku uyumasının en önemli koşulu sessiz sakin bir odalarının olmasıdır.

Bebek odalarının bebekler belli bir yaşa gelene kadar ne çok aydınlık ne çok karanlık olmayacak şekilde ayarlanması gerekir.

Gün içerisinde değişen ışığa uyum sağlayan perdeler ile bu durum sağlanabilir. Bebek odası dekorasyonlarının en önemli noktalarından bir diğeri ise oda sıcaklıklarının ayarlanması konusudur.

Bebek odalarının sıcaklıklarının oldukça iyi ayarlanması gerekir. Aksi taktirde sıcak bir oda da soğuk bir oda da bebeği hasta yapar. Bunu unutmamak gerekir.

bebek-odasi

Bebek Odasında Kullanılan Malzemeler 

Her şeyden önce sağlıklı ve temizlenmesi kolay eşyalar olmalı. Yer döşemesinde tahta çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür. Halı da pek tercih edilmemeli. Sebebi; toz ve mikroorganizmaların yuvası olması. Ayrıca halı ve halı türü malzemeler odadaki nemi de emdiği için alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebiliyor.

İdeal olan yıkanması veya silinmesi kolay olan (örneğin laminant, parke) döşeme türleri veya anti-bakteriyel ve anti-alerjik halı çeşitleri.

Yapılan araştırmalar metal malzemelerin manyetik alan ürettikleri için organizmayı olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuş. Bebeğin kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyormuş. Bu nedenle bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurulmaması doğru olacaktır.

Bebeğin odasındaki mobilyaların ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçim. Fakat toksikolmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmelisiniz.

Mobilyalarda sivri çıkıntılar da olmamalıdır. Mobilyayı alırken boyutlarının bebeğe büyüdüğünde oyun alanı bırakacak şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.

Benzer Haber  Dekorasyon Fikirleri Üstelik Ücretsiz!

bebek-odasi

Bebek Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Günümüzde çoğu bebek odası için kullanılan pastel renkler, en ideal olanlarıdır.

Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sinekleri de uzak tutar. Koyu renk boyalar odayı küçük gösterir. Açık renklerse odayı ferah kılar.

Kar beyaz renk bebek odaları için tavsiye edilmiyor. Bu renk odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle beraber hastane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor.

Bebeğin odasında fildişi, buz rengi veya opak renkler rahatlıkla kullanılabilir.

Kırmızı renk oldukça dikkat çekicidir. Bu nedenle bu rengi birkaç eşyada kullanarak odaya canlılık katabilirsiniz.

bebek-odasi

Bebek Odası Dekorasyon

Çok pratik mobilyalarla (Dolap, şifonyer, komodin, sandık, karyola, duvara monte raflar) daha az yer kaplayarak oda takımınızı alabilirsiniz.

bebek-odasi

Duvara monte raflar küçük odalar için çok ideal. Örneğin bazı dolaplar bebek küçükken oyuncak dolabı, büyüyünce de kitaplık olarak kullanılabiliyor. Karyola üzerindeki komodinler kaldırılınca tek kişilik yatağa dönüşüyor ve siz bebeğiniz büyüdüğünde tekrar karyola almak zorunda kalmıyorsunuz. Bunun gibi ilerisi de düşünülmüş birçok mobilya seçeneği mobilyacılarda mevcut. Bebeğinizin odasına en uygun mobilya takımını alırken bu tip özellikleri de göz ardı etmeyin.

Yorum Yazın