En Kötü Mimari Yapılar

En Kötü Mimari Yapılar! Mimari çalışmalar sayesinde dünyanın birçok ülkesinde eşsiz yapılar ortaya koyuluyor. Fakat bazen özensizlik veya dikkatsizlik nedeniyle kötü mimari yapılar da inşa ediliyor. Bazı müteahhitler veya arsa sahipleri kendi hayal güçlerini kullanarak, kimsenin beğenmeyeceği fakat kendileri için ayrı bir yere sahip olan binalar inşa edebiliyor.

Bir tarafta hayranlık duyacağınız mimari yapılarla karşılaşırken bir tarafta ise bütünlüğü ile çok kötü bir görünüm veren yapılarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu yapılar, çok geniş bir örnek aralığına sahip olarak İngiltere, Amerika, Japonya, Dubai, İspanya, Tayland, Küba, Türkiye ve Fransa gibi birçok ülkede görülebiliyor.

Özellikle Avrupa’da çok yüksek bir estetik tasarıma sahip olması gereken şehirlerde yer alan kötü mimari yapılar, şehrin bütünlüğü içerisinde aykırı bir görünüm oluştururken, bu yapılar kimi zaman özellikle bu şekilde inşa edilmiş de olabiliyor. Bu yapılardan bir örnek olarak alınabilecek İngiltere’de inşa edilmiş olan Landmark Theatre binası, bir sanat kurumu için beklenmedik bir görüntü oluşturabiliyor.

Kaden Tower

Ä°lgili resim

Dünya genelinde birçok ülkede görebileceğiniz kötü mimari yapılar, kimi zaman bir tiyatro binası olabilirken kimi zamansa bir iş merkezi olarak karşınıza çıkabiliyor. Örneğin Amerika’da inşa edilen Kaden Tower, özellikle dış kaplamasıyla anlam verilemez bir yapı oluşturuyor.

Aoyama Technical College Binası

Aoyama Technical College binası ile ilgili görsel sonucu

Bu yapılar, onlarca farklı örnek ile birlikte sayısını arttırıyor. Japonya’da inşa edilmiş Aoyama Technical College binası, bir okul olmaktan çok yarım kalmış bir robot yapısına da benzetiliyor.

Elephant Building

elephant building thailand ile ilgili görsel sonucu

Bu yapı, Tayland’ta inşa edilmiş. Yan yatmış bir E harfine benziyor.Ve tüm dış cephesi kare boşluklar ile pencere haline getirilmiş. Aslında bir fili andırması gerekirken, olabildiğince çirkin bir yapı olarak göze çarpıyor.

Benzer Haber  Masa Dekorasyonu

 Rusya Büyükelçiliği – Küba

Ä°lgili resim

Küba’da inşa edilmiş olan Rusya Büyükelçiliği yapısı da yıllardır anlamı çözülememiş kötü mimari yapılar arasında.  Üç köşeli ve iki ayrı kattan oluşan ilginç bir yapı oluşturuyor.

First World Hotel, Pahang – Malezya

First World Hotel, Pahang - Malezya çirkin mimari ile ilgili görsel sonucu

Renklerin uyumsuzca kullanıldığı yapı insanın gözünü yoruyor.

Mirador Building – İspanya

Mirador Building - İspanya ile ilgili görsel sonucu

Ortasında garip bir boşluk bulunduran yapı ‘neden acaba?’ sorunu sorduruyor.

Selfridges Building – İngiltere

Selfridges Building - İngiltere ile ilgili görsel sonucu

Tam anlamıyla göz alıcı bir yapı. Biraz fazla göz alıyor.

 Pompidou Center Kütüphanesi

Pompidou Center Kütüphanesi ile ilgili görsel sonucu

Bir kütüphane binasının düzenli bir yapıya sahip olması beklenirken, Fransa’da inşa edilmiş olan Pompidou Center Kütüphanesi ise anlaşılmaz bir yapı gösteriyor. Sanki inşaatı tamamlanmamış gibi dış kısmında yer alan iskeleler ve borular ile ilginç bir görünüm oluşturuyor.

Yorum Yazın