bahcedekorasyonu

En Popüler Bahçe Dekorasyonları

Bir bahçenin tasarımında kullanılabilecek çok sayıda farklı stil ve tema vardır. Bahçenizin, evinizin ve sizin bireysel tarzınızı yansıtmasını tavsiye ettiğimiz için, kişiliğinizi dış mekanda nasıl ifade edebileceğinizi keşfetmeniz önemlidir. Geniş bir bahçeye sahip olma lüksü olanlar için, her türlü dekorasyon tıpkı iç mekanlardaki gibi kolaylıkla uygulanabilir. Bahçe şemsiyelerinden, bahçe koltuklarına, sedirlere, geniş yastıklara ve iskemlelere varana kadar her türlü renk ve dokuyu bahçenize ya da terasınıza uygulayabilirsiniz. Çiçeklerdeki renklerin de birer dekorasyon unsuru olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Çeşitli bahçe aksesuarları ile de kolaylıkla bir hava yakalamanız mümkündür. Örneğin romantik bir alan yaratmak istiyorsanız, buna uygun bir aydınlatma seçeneği üzerine düşünün. İşte, en popüler bahçe dekorasyonları :

En Popüler Bahçe Dekorasyonları İçin İlk Sırada Doğal Dekorasyon Geliyor.

Doğal Bahçeler

bahcedekorasyonu

Doğal bahçeler flora ve faunayı birleştirmek için mükemmel bir yol sunarlar. Doğru bitkilendirme ile, özellikle de lokal türlerin tercih edilmesiyle, kelebek, kurbağa ve arı gibi türlerin yaşamasına da katkıda bulunabilecek bir ortam yaratabilirsiniz. Doğal bahçelerin bakımında kesinlikle kimyasal kullanılmamalıdır. Bazı bitkilerin düzenli sulanması veya hiç kesilmemeleri gerekebilir.

dogalbahce

Doğal bahçelerdeki ana fikir, kendi kendini mineraller yoluyla ve hayvanların tohumların çimlenmesine yardımcı olmalarıyla destekleyen küçük bir ekosistem kurabilmektir.

Modern Bahçeler

bahcedekorasyonu

Modern bir bahçe tasarlarken, sade bir dizayn ve yerleşim en önemli belirleyici unsurdur. Çimleri, terası ve çiçek yataklarını düzgün bir hiyerarşi ve seviyelendirme ile yerleştirmek de keza çok önemlidir.

modernbahce

Çit bitkileri ve çiçekleri, geometrik şekillerini koruyabilmeleri için düzenli olarak biçilmeleri ve şekillendirilmeleri gerekir. Çağdaş görüntüyü desteklemek için bahçenizde çelik ve hatta beton bile kullanabilirsiniz.

Akdeniz Tarzı Bahçeler

akdenizbahcedekoru

Akdeniz stili bahçeler denince insanın aklına ilk önce kırmızı tuğlalar ve kahverengi ile toprak renklerinin farklı tonlarının bir arada kullanılması geliyor. Aslında Akdeniz bahçeleri, özelliklerini büyük ölçüde İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden almışlardır.

Benzer Haber  Dekorasyonda 2019 Trendleri

akdenizbahcedekoru

Doğal taşlar, ahşap ve beyaz ya da açık mavi gibi renkler de mükemmel Akdeniz bahçesini yaratırken kullanılacak önemli unsurlardır.

Japon Bahçeleri

japon-bahcesi

Japon bahçeleri huzur ve dinginlik merkezlidirler. Bu yüzden bahçenin hem görünümü hem de ruhu bu duyguları yansıtmalıdır. Taş, su ve az bakım gerektiren bitkiler, uyum ve huzur duygularına yol açmalarıyla bilinirler. Mini şelaleler, su yolları ve gölcükler de aynı amaçla kullanılabilecek unsurlardır. Bahçenizin boyutlarına göre bunlardan istediklerinizi tercih edebilirsiniz.

japon-bahcesi

Japon bahçelerinde, bonsai ağaçları ve bambu çitleriyle birlikte iyi planlanmış ve gözü yormayan simetrik bir tasarım genellikle standart unsurlardır.

Taş Bahçeler

tasbahce

Bir taş bahçe genellikle eğimli arazilerde oluşturulur ve bu tip arazilerde yapılan evlerin caddeye bakan tarafları için harika bir seçimdir. Stonehenge’i kendi başınıza yeniden yorumlamaya çalışırken felaketvari sonuçlarla karşılaşmamak adına, bir profesyonelden yardım almak her zaman en iyisidir, özellikle bu tip bir bahçe için.

tasbahce

Arazinizin topografisini iyi incelemeli ve kireçtaşı, granit veya arduvaz konstrüksiyonların yanında sağlıklı gelişebilecek bitkiler tercih etmelisiniz.

Yorum Yazın