En Sanatsal Ev Tasarımları

En sanatsal ev tasarımları yazımızı incelediğinizde bu yaratıcı evlerin görünümü sizleri hem şaşkına çevirecek hem de güzellikleriyle büyüleyecek. İşte, farklı mimarların ellerinden çıkma, her biri kendine özgü sanatsal ev tasarımları :

​Çölde vaha

 İlk örneğimiz Amerikalı mimar tarafından tasarlanmış Kaliforniya’nın ıssız bir bölgesinde bulunan Lucid Stead adlı proje. 70 sene evvel inşa edilmiş eski bir kulübenin modern ve sanatsal yorumu olan proje, etrafını çevreleyen çöl sayesinde daha da ilginç görünüyor.

Proje meydana getirilirken ana fikir iklim değişikliğine dikkat çekmek. Bunun için de ahşap yüzey üzerine yatay paneller ekleyerek etkileyici bir tasarım yaratılmış. Yatay panellerin üzerindeki ayna, evi seyretmek isteyenler için çarpıcı bir manzara oluşturuyor. Ahşap ve ayna arasındaki ikilik ilkim değişiminin hızına dair düşündürücü bir çalışma.

​Aynadan ev

 
İtalya’nın Bolzano şehrinde bulunan bina ilk örneğimizde olduğu gibi aynalı bir ev. Ancak bu defa dış cephesi tamamen ayna kaplama.  Yapı esasen yazlık bir bina olarak düşünülmüş. Bu sebeple evin ön bahçesinde lüks bir havuz mevcut. Sadece dış cephe görüntüsüyle dahi ilgi çekici olabilen evin etrafını ise elma ağaçları süslüyor. Evin içi de en az dışı kadar lüks ve modern. İçerisinde yatak odaları, mutfak, banyo ve depo bulunan evde havalandırma sistemi de bulunuyor.

​Basamak Ev

Norveç’in Oslo kentinde bulunan proje harap haldeki üç binanın yeniden tasarlanması üzerine kurulu. Bir balıkçı kasabası olan bölgede dev kayalıkların üzerinde eski kulübelerde tuzlama, balık yağı üretimi gibi faaliyetler yapılıyordu. Zamanla kullanılmaz hale gelen evler hem konaklama hem de kültürel aktiviteler için yeniden düzenlendi. Eski binalar yenilerek üzerine eklenen devasa ahşap bantlar basamaklar halinde kayalıkların üzerinde aşağı inerek sıra dışı bir iskele meydana getiriyor.

Benzer Haber  Küçük Evler İçin Dizayn Önerileri

​Topraktan ev

Son derece yenilikçi ve çağdaş mimari örnek… Meksika’da inşa edilen konut 103 metrekare olup adeta doğa ile bütünleşmiş. Evin bahçesi, çatısı, verandası tamamen yeşillere bürünmüş durumda. Bu açıdan bakıldığında çimenlikli bir yol altına inşa edilmiş gizli bir ev görünümündeki yapı aslında yalıtım amaçlı bu şekilde tasarlanmış. ”Biyoklimatik ev” tasarımı amaçlanan projede sürdürebilirlik ana amaç.

Yorum Yazın