Laminat-Parke

Ev Dekorasyonunda Parke Seçimi

Ev dekorasyonunda parke seçimi nasıl olmalı? Bu soru herkes için çok önemlidir. Parkeler, evinizin dekorasyonunda önemli parçalardan biridir. Mobilyaları seçmek, tül ve perdelerdeki trendleri yakalamak, duvarlarınızı sevdiğiniz renklere boyamak kısmının ardından parke seçimi gelir. Evinizde kullanacağınız parkeler hem dekoratif durmalı hem de kullanışlı olmalıdır. Bunların dışında parke seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken çok daha önemli detaylar da mevcut. Evinizin ne kadar ışık aldığı, büyük ya da küçük olması parke seçiminde dikkate alınması gereken noktalardandır.

parkesecimi

Parke Seçiminde Kalite

Evinizin zemini çok önemli bir unsurdur. Evinizin içindeki hiçbir eşya, zemin kadar kullanıma maruz kalmaz. Bu nedenle parke seçiminizi yaparken kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekir. Döşeme süreci pek de kolay olmayan parkelerin uzun süre dayanıklı olması size maddi açıdan avantaj sağlar.

parkesecimi

Evin Metrekaresine Göre Parke Seçimi

Evin metrekaresi parke seçiminde oldukça önemlidir. Parkeler, evinizin büyük ya da küçük olması durumunda farklı şekillerde yapılmalıdır. Sadece rengi ve dokusu hoşunuza gittiği için alacağınız parkeler ev dekorasyonunuz açısından hiç de tatmin edici olmayan bir sonuç verebilir. Eviniz büyükse koyu renk,  küçükse açık renk parkeler seçmeniz gerekir. Küçük evlerde açık renk parkeler odalarınızı daha geniş gösterecektir.

parkesecimi

parkesecimi

Parke Seçimi için Uygun Yerler

Parke seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da parkeler için uygun yerin neresi olduğudur. Mutfak için döşeyeceğiniz parkeler yatak odası veya oturma odası için uygun olmayabilir. Her odanın metrekaresine, duvar boyasına, kullanılacak mobilyalara göre parke seçimi değişiklik gösterecektir. Seçeceğiniz parkede ısı ve nem gibi faktörleri de göz önüne almalısınız.

Benzer Haber  Tavanında Yürümenin Mümkün Olduğu: Tepetaklak Ev

parkesecimi

parkesecimi

Kolay Temizlenebilir Parke Seçimi

Kolay temizlenebilir parke seçimi, evinde koyu renk parke kullanacaklar için çok önemli bir konudur. Koyu renk kir ve tozu fazla gösterdiği için temizliği kolay olan parkeler seçilmelidir. Kullanışlı ve kolay temizlenebilir parke seçimi sizi yormayacaktır.

parkesecimi

Mobilyalar ile Zıt Renklerde Tercih Yapın

mobilyaveparke

Ev dekorasyonunda koyu renk mobilya tercih ettiyseniz parkelerinizi açık renk olarak seçmenizde fayda var. Evin her köşesinde aynı renklerin ya da bir rengin benzer tonlarının hakim olması evinizin içindeki havayı boğucu hale getirebilir. Aynı şey, tam tersi için de geçerli; eğer açık renk mobilyalar seçtiyseniz parkelerinizi koyu renk seçmeniz dekorasyonun belirgin olmasını sağlayacaktır. Özetle söylemek gerekirse, parke seçimi yaparken mobilyalarınıza kontrast bir renk tercih etmeniz en doğrusu olur.

Mobilyalarınızla uyumlu olmasını istiyorsanız açık renk parkelere göz gezdirmenizde fayda var. Krem ya da bal rengi parkeler hemen hemen her mobilya ile uyum sağlayabileceği için daha avantajlı sayılabilir. Mobilyalarınızla böyle bir uyum yakalayabilmesinin yanı sıra açık renk parkeler evinizi daha ferah ve geniş göstermesi açısından da avantaj sağlayacaktır.

Duvar Rengi ile Uyum Sağlayın

duvarveparke

Parke seçimi yapmadan önce duvar renginizin ne olması gerektiğine de karar vermelisiniz. Kendi içinde bir uyum yakalayan parke ve duvarların uyumunu korumak kalan evin tüm bölümlerini belli bir konsepte uygun olarak dekore etmenizde yardımcı olacaktır.

Ev dekorasyonunda en önemli aşamalardan birini oluşturan parke seçimini artık en iyi şekilde yaparak evinize şık, ferah ve estetik bir hava katabilirsiniz.

Yorum Yazın