Evde Bitkileri Nereye Yerleştirmeliyiz?

Bitkiler evi süsleyen en değerli canlılardır. Onları büyütmek, vakit geçirmek çok iyi bir hobidir. Önemli olan doğru yere yerleştirerek sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamaktır. Bitkinin iyi bir şekilde büyümesi için yerleştirildiği yerde ışık almalı, yeteri kadar nem ve sıcaklık görmelidir. Işık, nem ve sıcaklık bitkinin büyümesi için en önemli 3 etkendir.

Evinizde kullanacağınız bitkileri camın önüne koyarsanız gerekli ışık, nem ve sıcaklığı alacaktır. Bitki yetiştirmeye karar verdiğiniz zaman evinizde uygun olan camın kenarına koymak bitki için yapabileceğiniz en güzel iyiliktir. Ancak bazı bitkiler direkt güneş ışığından olumsuz yönde etkilenir bu tür çiçekleri camın kenarına koymalı ve güneş ışığından az etkilenmesi sağlanmalıdır. Bunu anlamanın en iyi yolu deneme yapmak veya bitkiler hakkında araştırma yapmaktır.

Bitki Işık Olmadan Yaşayamaz

Evinizde kullandığınız çiçekler çoğunlukla seralarda yetişir. Işık görerek yetişmek bitkilerin doğasında vardır bu nedenle evde bitki yetiştirirken onları ışıktan mahrum bırakmamak gerekir. Bitkiler karanlık ortamda kalırsa solarlar ve bu hiç hoş görünmez. Ancak bitkileri evinizde bir camın önüne koyarsanız ışık aldıkları için sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ederler.

Bitkiler açık renkli bir duvarın karşısına konulduğu zaman da daha iyi gelişir ancak koyu renkli duvarın karşısında yeteri kadar gelişemezler. Eğer çiçekleri karanlık bir odaya koymak zorunda kalırsanız yapay ışık koyarak onların ışık almasını sağlayabilirsiniz. Yapay ışık kullanmaktaki en etkili yöntem florasan lamba kullanmaktır.

Sıcaklık Bitkiler İçin Olmazsa Olmaz

Bitkiler ılık iklimi seven canlılardır. Seralarda yetişseler de bitkilere ılık ortam sağlamak gerekir. Tabi bazı bitkiler ılık ortam değil aşırı sıcak ortam severler. Örneğin Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri aşırı sıcak havayı sever ve oda sıcaklığında veya bahçelerde yetişemezler.

Benzer Haber  Evlerde Retro Dekorasyon İle Nostalji Havası

Sürekli değişen sıcaklıklar da bitkiler için zararlıdır. Siz camın önüne koysanız bile kapılar sürekli açılıp kapanıyorsa bu bitkilere zarar verecektir. Bu nedenle yaz mevsiminde bitkileri 5-6 derece daha sıcak tutmak gerekir. Kalorifer ya da doğalgaz peteklerinin önüne ortamı daralmayacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

Bitkiler Nemsiz Yapamaz

Bitkiler yetişmek için besin maddelerini kökleri yoluyla emdikleri suyla birlikte alırlar. Bitkilere düzenli aralıklarda yani haftada bir veya 15 günde bir suyla birlikte ekstra besin maddesi verilmesi gerekir. Çeşitli bitki besin maddesi vardır. Ayrıca bitkilere musluk suyu yerine yağmur suyu vermek daha yarayışlı olacaktır.

Musluk suyu çok kireçli olduğu için zamanla yaprakların üzerinde beyaz lekeler oluşturur. Bu lekelerin çıkmasını istemiyorsanız çiçeğinizi sularken yağmur suyu kullanmalısınız. Ayrıca bitkinin sürekli nem alabilmesi için püskürtme yoluyla bitkileri sulamalısınız. Özellikle menekşeler için mutfaklar son derece ideal ortamlardır. Mutfakta nem oranının yüksek olması ve buharın fazla olması bitkiyi besleyen durumlardır.

Bitkiyi Su Büyütür

Evinizde bitki yetiştirmeye karar verdiğinizde en önemli etkenin su olduğunu da öğrenmiş olmanız gerekir. Nasıl ki insan susuz yapamazsa bitkiler de susuz yaşayamaz. Bir bitkinin ne sıklıkta ne kadar su isteyeceğini bilmek tecrübe gerektirir. Evinizde bitki bakmaya başladığınızda bu tecrübeyi zamanla kazanacaksınız.

Bitkiyi düzgün şekilde suladığınız takdirde her geçen gün bitkinizin daha da büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Bitkinin sağlıklı büyümesi için yağmur suyu, yumuşak su, dondurucuda beklemiş su ve bazı su kaynaklarının suyunu kullanabilirsiniz.

Bitkiler Sevgi İster

İyi de onlar bizi duymaz ki demeyin. Bitkiler de bir canlıdır ve onlar sevildiklerini hisseder. İki bitki büyütün, ikisini de aynı oda şartlarında tutun, birine sevgi gösterin, güzel sözler söyleyin diğerine söylemeyin. Sevgi gösterdiğiniz bitkinin daha iyi büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Bitki büyütmek istiyorsanız bu etkenlere dikkat etmelisiniz. Ev dekorasyonunda vazgeçilmez unsurlar olan bitki çeşitleri salonların köşelerinde ya da minik saksılar ile duvar raflarında çok şık bir görünüm elde etmenize de yarayacaktır.

Benzer Haber  Adım Adım Teraryum Yapımı

Yorum Yazın