Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır? Ebru sanatı için gerekli malzemeler nelerdir? Bu malzemeler nereden, ne kadara alınır? Ebru sanatı ile ilgili tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ebru Sanatı Nedir?

Kitre ile yoğunlaştırılan su yüzeyinde, özel boyalar kullanarak, fırça, biz ve tarak gibi aletlerle ve bir takım özel tekniklerle oluşturulan desenlerin kağıt üzerine aktarılmasıyla yapılan süsleme sanatına; ebru sanatı deniyor. Battal ebru, gel-git ebru, şal ebru, serpme, bülbül yuvası, taraklı ebru, zemin ebrusu, hafif ebru, dalgalı ebru gibi pek çok farklı desenin oluşturulması için kullanılan farklı teknikler bulunuyor.

Ebru sanatın ve bu sanatı evde kendi başınıza yapmaya dair gerekli tüm ayrıntıları öğrenebileceğiniz kurslar bulunuyor. Bu kurslarda; ebrunun aslına uygun malzeme ve tekniklerle kağıda uygulanmasını, ebrunun tarihini ve felsefesini, ebru ustalarının tekniklerini, ebru yapımında kullanılan malzemelerin teminini ve hazırlanışını, evde ya da açmak istediğiniz atölyede tek başınıza ebru yaparken karşılaşacağınız sorunlarla başa çıkabilmeyi ve kendi başınıza ebru teknenizi açabilmeye dair tüm incelikleri öğrenebilirsiniz.

Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ebru sanatını kursa giderek öğrenebileceğiniz gibi binlerce lira harcamadan sadece evde olan veya olabilecek malzemelerle uygun fiyata kendiniz de yapabilir hatta yaparken çocuklarınıza da öğretebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kalın ya da A4 kâğıtları,
  • Büyük ve kağıt ölçüsüne uygun boyutta olan bir tepsi,
  • Kürdan, çatal ya da şekil verici bir malzeme,
  • Plastik eldiven,
  • Mandal, ip, varsa mumlu kâğıt,
  • Beyaz kalem ya da harf kalıpları ya da harf çıkartmaları veya siyah kalem
  • Olabildiğince fazla renkte akrilik boya.

Yukarıdaki malzemeler arasında sadece akrilik boya size bir miktar paraya mal olacaktır. Bu boyaları takım olarak da alabilir ya da 4-5 tane rengi tek tek tüplerde de satın alabilirsiniz. Çoğu kırtasiye ya da hobi malzemesi satan yerde oldukça uygun fiyatlara akrilik boyaları bulabilirsiniz. Eğer yakın çevrede akrilik boya yok ise farklı mürekkep renklerini hatta ve hatta çeşitli renklerde ojeleri dahi renkler için kullanabilirsiniz.

Benzer Haber  Kız Bebek Odası Dekorasyonu

Akrilik boya fiyatları 15 TL ile 50 TL arasında marka farkına göre değişmektedir.

Kolay Ebru Sanatı

İlk önce temiz olan ve kullanacağınız kâğıt ölçünse göre uygun olan tepsi ya da kaba temiz su doldurun.

 

Daha sonra akrilik boya, mürekkep ya da ojeleri hayal gücünüzün istediği şekilde suyun içerisine dökmeye başlayın.

Sonrasında çata ya da kürdan veya benzeri bir alet ile suyun üzerindeki boyaları karıştırıp şekil vermeye başlayın. Bu noktada önemli olan boyaları çok hızlı değil tam tersi olarak çok yavaş bir şekilde karıştırarak şekil vermenizdir.

Daha sonra beyaz kâğıdı alın ve kabın bir tarafından yavaşça başlayarak gayet hafif bir şekilde boyalı suyun yüzeyine düz bir şekilde bırakın.

Sonrasında eliniz ile hafif bir şekilde kağıdın üzerine tüm yüzeyini gezerek bastırın.

Tüm yüzeye nazikçe bastırdıktan sonra hemen kağıdın bir köşesinden kavrayın ve kağıdı hemen kaldırarak sudan çekin.

Suyun içinden çıkarttığınız kağıdı hızlı bir şekilde bir kere sallayın ve hemen düz ev temiz bir masanın ya da zeminin üzerine koyun. Eğer isterseniz masa ya da zeminde bırakmak istemiyorsanız ipi bir yere gerip mandallar ile kağıdın her iki tarafından da mandallayarak tutturabilir ve kuruması için bırakabilirsiniz.

Kuruma sonrasında kağıt kıvrılabilir ya da kırışmaya başlayabilir bunu engellemek için kağıdı masanın üzerine koyun ve kağıdın üzerine temiz beyaz bir kağıt serdikten sonra kalın bir kitabı üzerine düzleşmesi için bırakın. Kağıt tamamen kuruduysa üzerine teniz ve düz keten bir havlu ya da bez serip orta sıcaklıktaki ütü ile ütüleyebilirsiniz.

Bundan sonra yeni renkler ekleyerek istediğiniz kadar çok ebru kağıtlarınızı oluşturabilirsiniz. Eğer isterseniz bu çalışmalarınızı çerçeveleyip duvara asabilir ya da hediye paketi yapıp sevdiklerinize sunabilirsiniz.Hatta hazırladığınız bu çalışmaları farklı şekillerde kesip farklı süsleme malzemeleri bile elde edebilirsiniz. Farklı bir tarz eklemek isterseniz beyaz kalem ile kağıdı boyaya daldırmadan önce kağıdın üzerine istediğinizi yazabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra kağıt üzerine yazmış olduğunuz yazı da görünür bir hal alacaktır.

Benzer Haber  Duşakabin Modelleri ve Özellikleri

Eğer isterseniz kağıt yerine evde kullanmak istediğiniz bir eşyayı da suya batırabilirsiniz. Örneğin;

Yorum Yazın