Evde Kapı Boyama

Kapı değiştirmek maliyetli bir işlem olduğu için ve montaj sırasında size zaman, emek kaybı yaratacağı için kapı boyama işlemi yapılması daha akıllı bir adım olacaktır. Kapı boyama işlemine başlamak için kafanızda oluşan evde kapı nasıl boyanır sorusuna cevap verelim. Evde kapı boyamak için evinizde yer alan kapıların türleri, modelleri, kapı yüzeyinde vernik olup olmadığı gibi sorulara cevap verilmelidir.

Evinizde yer alan kapılar ahşap kapılar ise ve  ahşap kapı boyama işlemi yapacaksanız öncelikle doğru bir boya seçmelisiniz. Ahşap kapılar için ahşap kapı boyası kullanmak gereklidir. Farklı bir boya kullanmanız halinde ahşap kapı yüzeyine zarar verecek ve boya işlemini tekrar yapmak zorunda kalacaksınız. Ahşap kapı boyasını tedarik ettikten sonra boyama işlemi için 3 farklı yöntem uygulayabilirsiniz.

Birinci yöntem: Bir rulo veya fırça yardımı

Bir rulo veya fırça yardımı  ve kol kuvveti ile kapınızı boyayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kapı üzerinde yer alan aksesuarların kağıt bantlar ile kapatılması ve boyadan zarar görmesinin engellenmesidir.

Kağıt bant veya gazete kağıtları ile kapı üzerinde yer alan camlar, kapı kolları ve diğer süs aksesuarları kapatılarak fırça ile boyama işlemi gerçekleştirilir. fırça veya rulo ile yapılan boyama işlemi uzun süren ve yorucu bir işlem olduğu için sizi biraz yoracaktır.

İkinci yöntem: Basınçlı tabanca

Bir kompresör yardımı ve bir boya tabancası ile kapı üzerine basınçlı boya püskürterek boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki konu vardır. Birincisi kapı aksesuarlarının kapatılması, ikincisi ise kapı boyama işleminin belirli mesafelerden yapılmasıdır. Bu kurallara uyarak çok kısa sürede ahşap kapı boyama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Benzer Haber  Yaz Mevsimine Uygun Kapı Süsleri

Üçüncü yöntem: Daldırma

Boya kalıplarının içine ahşap kapı boyası doldurup kapınızı belirli bir yükseklikten boya kalıbı içine daldırarak ahşap kapı boyama işlemini yapabilirsiniz. Bu yöntem diğer yöntemlere kıyasla daha pahalı ve maliyetli bir yöntemdir.

Siyah, kahverengi kapılar nasıl boyanır sorusuna cevap olarak yapılması gereken çift kat boya uygulaması yapmak veya astar boya uygulaması ile koyu renkli boyaların yüzeyini kapatmaktır. Kahverengi kapı nasıl boyanır diye düşünüyorsanız nalburlarda, hırdavatçılarda satılan ahşap kapı boyası astarı satın alarak kapı yüzeyine kapının durumuna göre bir kat veya iki kat uygulamak yeterli olacaktır. Bu uygulama ile koyu rengin hakimiyetine son vereceksiniz. Daha sonra ahşap kapı boyası ile açık renklere boyama işlemi yapabilirsiniz. Evde kapı boyama işlemi yapacaksanız astar boya uygulamasını mutlaka yapmalısınız. Astar boya maliyetli olur diyorsanız açık renk boyanızı koyu rengi kapatana kadar bir kaç kat uygulayabilir ve açık renk boyanızı astar olarak kullanabilirsiniz.

Lake kapılar nasıl boyanır?

Evde yer alan kapılarınız lake özellikli ise yapılması gereken selülozik özellikli ahşap kapı boyası tedarik etmek ve bu boyayı basınçlı boya tabancası ile yapmaktır. Rulo ve fırça ile yapılacak boyama işlemi istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olmayacaktır. Lake özellikli kapılar için özel olarak üretilen selülozik özellikli boyalar daha estetik kapı yüzeyleri elde etmenizi sağlar.

Yorum Yazın