Evde Yapılan Hobiler: Amigurumi

Evde yapılan hobiler: Amigurumi ile ilgili tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Son dönemde evde yapılan hobiler arasında en dikkat çeken ve çok sayıda tutkunu olanlardan biri de amigurumi. Telaffuz açısından biraz zor olsa da yapılışı o kadar zor olmayan amigurumi, sık iğne tekniğiyle oyuncak örme sanatıdır. Amiguruminin kendi içinde belli teknikleri vardır ve bu tekniklerin kurallarına uyup üstüne kendi yaratıcılığınızı eklerseniz dekorasyonla uyum sağlayabilecek birbirinden güzel oyuncaklar yapacağınız keyifli bir hobi hatta tutku olabilir. Bu tekniklerin en dikkat çekeni, oyuncakları örme aşamasında göz önünde bulundurmanız gereken matematiksel orandır. Peki amigurumi yaparken başka ne gibi detaylara dikkat etmeniz gerekir? Sık iğne tekniği kendi içerisinde ne gibi püf noktalar barındırmaktadır? Dekorasyonla uyumlu olmasını sağlayan renk değiştirme işlemlerini nasıl yapabilirsiniz? Bu gibi pek çok sorunun yanıtını almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Amigurumi teknikleri

6 teknikten oluşan amigurumiyi yapmak için başlangıç malzemeleri olarak orta kalınlıktaki bir kolon ip, tığ, makas ve elyaf yeterli olacaktır. Diğer malzemeler ilk aşamalarda kullanılırken elyaf sadece bitirme işleminde kullanılmaktadır. Teknikler arasındaki ilk madde olarak parmağınızı ipliğe dolayıp tığı içinden geçirin. Sonrasında bir halka oluşacak. Ardından bu halkaya 6 kere sık iğne yapın. Burada oluşabilecek problemlerden birisi, iplerin arasında boşluk oluşmasıdır. Bunun önüne geçmek için de sığ iğneyi yaptıktan sonra ipliği çekin.

İkinci aşamadaki amaç ise, örme işlemi sayesinde halkanın içine yapılan örgünün boyutunu artırmak. Bunun için de istediğiniz büyüklüğe ulaşana kadar sık iğne yapmaya devam edin. Sonrasında ise oluşan iki ilmeğe ayrı ayrı sık iğne yapmanız gerekecek. İlk ilmeğe bir, ikinci ilmeğe iki sık iğne yaparak sonrasında yine boyutu istediğiniz büyüklüğe ulaşana dek örüyorsunuz. Sonraki aşamada ise amigurumi gizli eksiltme yapmanız gerekiyor, bunu da tığı, ilmeğin kendinize daha yakın olan kısmına geçirerek yapabilirsiniz. Sonrasında ise sık iğnenin kendinize daha yakın olan ilmeğine de tığı geçirin. Ardından tığa bir ilmek alın ve örme işlemini iki ilmekle birlikte yapın. Aynı işlemi, eksiltme kısmı tamamlanana kadar devam ettirin. Sonrasında ise bitirme işlemi gelmekte. Bitirme işleminde ağırlık olarak elyaf kullanılmakta ve nispeten daha kolay.

Benzer Haber  Garaj Yaptırmak

Amigurumi içerisine elyafı doldurarak bitirme işlemini sağlayabilirsiniz. Bitirdikten sonra bir diğer önemli süreç ise renk değiştirmektir. Aslında zor gibi gözükse de püf noktasını uygulayınca basit olduğunu göreceksiniz. O püf noktası da; sık iğneye benzer bir teknik uygulayarak yeni rengi ilmek gibi örmeye çalışın. Süreci biraz uzun gibi gözükse de aslında belli kurallara dayalı olarak ilerleyen amigurumi oyuncaklarını yapma işlemi, birkaç detayla birlikte süslediğinizde dekorasyonunuz açısından estetik sonuçlar alabileceğiniz bir hobi ve tutku. Bu detaylardan ilki, örme işlemini sıkı olarak yapmaktır. Aynı şekilde, 2.5 numara tığ kullanmanız da amigurumiyi ideal şekilde yapmanız için yardımcı olacaktır. Hobi olarak geliştirdiğiniz fakat sonrasında bir tutku halini de alabilecek olan Amigurumi oyuncaklarını evinizde dekorasyonun bir parçası olarak kullanabileceğiniz gibi iyi bir tasarımla sosyal medyadan satışını da yapabilirsiniz.

Yorum Yazın