Evin İçine Sauna Yaptırmak

Evin içine sauna yaptırmak son yıllarda gerek konfor gerekse bazı hastalıkların tedavisi açısından önemini artırmakta. Bu nedenle pek çok kişi de bunu yaptırmanın fiyatlarını ve yaptırmak için gerekli koşulları araştırıyor. Sauna, hiç şüphesiz ki rahatlatıcı bir özellik fakat evinizde bu rahatlamaya kavuşmadan önce bir müddet malzeme alınması ve tesisat gibi işlemler için hem maddi anlamda hem de düzen anlamında mevcut konforunuzdan ödün vermeniz gerekebilir. Burada yapmanız gereken başlıca şey; ilk olarak sauna yapımında kullanılacak tüm malzemelerin özelliklerini ve gerekli ev koşullarını araştırmak, bunların fiyatlarını çıkartmak ve saunanın eve nasıl bir süreçle, hangi tesisat işlemleriyle yaptıralacağını öğrenmek olmalı. Ancak bu sayede sizin için en doğru kararı verebilirsiniz. Diğer türlü maalesef anlık karar verecek ve sonrasında muhtemelen pişmanlık yaşayacaksınız.

Analizden sonra karşınıza çıkan en önemli sonuç, evinize saunayı neden yaptırmak istediğinizi bilmek olacak. Eğer sadece konfor amaçlı ise ve eviniz özellikleri havalandırma ve soba için gerekli altyapıya sahip değilse bunu belli zaman dilimlerinde dışarda yaptırmak hem fiyat olarak hem de istediğiniz konforu yaşamak için daha mantıklı gelecektir. Fakat eğer keyfi de olsa düzenli olarak yapıyorsanız ve havalandırma, soba ve tesisat gibi unsurların yer alması için evinizin altyapı özellikleri yeterliyse elbette fiyatı göz ardı edip evinize sauna yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli hastalık durumlarında evden yapılması gerektiğinde de eve sauna yaptırmak kaçınılmaz oluyor. Peki, ev tipi saunalar nasıl olmaktadır? Kullanılan ağaç türünden diğer malzemelere kadar pek çok açıdan saunalar farklılık göstermektedir. Aşağıdaki görseller gerek ağaç türü gerekse diğer özelliklerinin kullanımına göre değişen sauna görünümüyle ilgili sizde fikir uyandıracaktır.

Ev Tipi Saunalara Bazı Örnekler:

 

Benzer Haber  Dekorasyon Trendi Cam Balkon

Sauna İçin Yapılması Gerekenler

Sauna için yapılması gerekenleri siz araştırma yaptığınızda tam manasıyla öğreneceksiniz fakat yazımızın bu kısmında, temel gerekliliklere değineceğiz. İlk olarak, evinizde sauna için bir havalandırma bölümü olmalı. Bu bölüm için genelde evlerin ikinci tuvalet ya da banyoları kullanılmakta. Çünkü saunada havalandırma işlemi yapılması için o yerlerin altyapısı daha müsait durumda. Bunun yanı sıra bir diğer konu da sauna için ağaç türü belirlemeniz gerekecek. Genelde sedir ağacı kullanılsa da piyasa bu konu için çok sayıda ağaç türü bulunuyor ve seçim sizin kendi tercihlerinize göre değişebilir. Elbette burada, sistemi kuracak olan marangozla yapılan değerlendirmeler fazlasıyla önemli. Bir diğer önemli başlık ise elektrik tesisatıdır. Bu tesisat kısmı saunanın sobasında önemlidir ve sobayı en doğru şekilde almak için odanın altyapısına dair bütün detaylar bilinmelidir. Ayrıca saunanın yapılacağı odanın aydınlatması da önemli. Normalin üstünde bir ısı olacağı için normal ampuller o odada dayanmayacaktır, bu nedenle sauna odasında kullanmak amacıyla özel ampuller kullanmak gerekecek. Bunun yanı sıra daha başka çeşitli detaylar da bulunmakta. Eve sauna yaptırmanın maliyeti alınan malzemelere, seçilen elektrikçi ve marangoza ya da evin sauna odasına uygunluğuna göre değişeceği için kesin ya da ortalama bir rakam vermek zor olacaktır. Bunu, bir araştırma sonucunda daha sağlıklı verilerle öğrenebilirsiniz.

Evinize sauna yaptırmak istiyorsanız işin maksimum boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, malzemeleri dışardan alıp işçilik parası vermemek adına kendi başınıza yapmaya çalışmanız ileride bilmediğiniz daha başka problemlere yol açabilir. Bu nedenle, eğer işin içerisinde çok fazla yer alan biri değilseniz tüm çözümleri marangoz, elektrikçi vb. konuyla ilgili kişilerin halletmesi uzun vadede daha yararlı olacaktır.

 

 

Benzer Haber  En İyi Kedi Evleri

 

Yorum Yazın