Evlerde Retro Dekorasyon İle Nostalji Havası

Son yılların modası olan retro, sadece kıyafetlerde değil, ev dekorasyon ürünlerinde de oldukça popülerdir. Retro dekorasyon parçaları, evinizde nostalji rüzgarları estirirken vintage tarzı modernizmle birleştirenler de kendi tarzını yansıtmış olacak. Geçmişte kullanılan mobilyaların, aksesuarların günümüze uyarlanmış hali olan retro dekorasyon ürünleri sadece evlerde değil; cafelerde, barlarda ve benzeri mekanlarda da karşımıza çıkıyor.

Country, bohem, rustik dekorasyon gibi farklı dekorasyon türlerini deneyerek sonunda retro dekorasyonda karar verebilir ve evinizi baştan aşağıya retro parçalarla döşemek isteyebilirsiniz. Her eşyanın uyum yakalaması ve göze karmaşık gelmemesi ev konforu için oldukça mühimdir.

Retro dekorasyon nedir ve nasıl yapılır?

Retro dekorasyon genelde 1950 ile 1980 yılları arasında kullanılan mobilyaların günümüze uyarlanmasıyla oluşmuştur. Günümüz teknolojisiyle birleşen ve modern çizgilerle uyum yakalayan retro tasarımlar sanıldığı gibi sadece nostaljik unsurlardan oluşmaz. Yani sadece nostaljik parçaların ev dekorasyonunda kullanılmasıyla retro dizayn yapmış olmazsınız. Çünkü bu akım sadece geçmişi olduğu gibi günümüze taşımaz, günümüze bu parçaları uyarlayarak taşıdığı için canlılığın ön planda olduğu bir konsept haline gelmiştir.

Eskicileri dolaşarak mobilya seçimi yapabilir, bu mobilyaların üzerinde küçük değişiklikler yaptırabilir, mağazalardan retro tarza uygun aksesuarlar seçebilirsiniz. Bilgi ya da ilham almak için film ve kitaplara bakabilir, 1950’li yılların esintilerini görebileceğiniz her mecrayı inceleyebilirsiniz.

Retro dekorasyonda hangi eşyalar kullanılır?

Retro dekorasyon için eşya seçimi yaparken zorluk yaşayabilirsiniz ancak genelde eskitilmiş tarzda olan mobilyaların daha kolay retro hava vereceğini düşünerek hareket edebilir ve eskitilmiş eşyaları tercih edebilirsiniz. Örneğin patchwork kanepeler, kadife tekli koltuklar, renkli ve parlak motifler doğru bir retro konsept için işinize yarayan parçalar olacaktır. Retro tarzda düz ve sade parçaların yerini daha hareketli ve renkli parçalar alır. Sadece mobilyaları değil, duvarları da renkli boyayabilir motifler kullanabilirsiniz.

Benzer Haber  İlham Verecek Yatak Odası Tasarımları

Retro dekorasyonda kullanılan renkler nelerdir?

Retro dekorasyonda kullanılan renklerin canlı ve dinamik renkler olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yeşil ve pembe tonları daha sık görülen renkler arasındadır. Hardal sarısını ya da moru kullanabilir, renklerin kontrastlığından yararlanabilirsiniz. Koltuklar dışında renkli yastıklar tercih edebilir, tablolarla da uyumu yakalayabilirsiniz. Ancak tüm bunların aksine ahşap görüntüsü olan zigon ve sehpa gibi parçalar olabildiğince sade olmalıdır.

Retro dekorasyon yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta renkleri doğru kullanmaktır. Çünkü tüm bu renkler yanlış kullanıldığı zaman eviniz bir lunaparka dönebilir ve gözünüzü yorabilir. Ancak doğru uyum yakalandığı zaman siz de retro konseptinizden memnun kalacak ve evinizde de daha keyifli vakit geçirebileceksiniz diyebiliriz.

Yorum Yazın