Eylül Ayında Bahçede Yapılacaklar

Eylül ayında bahçede yapılacaklar nelerdir?  Sonbahar mevsiminin ilk ayı olan’ eylül ayı’ bahçe bakımı için önemli bir aydır. Bahçelerinizi yenilemek yinelemek istiyorsanız yazımızı not alın! Eylül ayında bahçenizde yapmanız gereken tüm detayları anlatacağız.

İlk Önce Kontrol Edin!

eylul-ayinda-bahcede-yapilacaklar-emlaklobisi

İlk önce bahçenizin her tarafını her köşesini kontrol edin. Kurumuş, yıpranmış, zarar görmüş, hastalanmış bitkileri tespit edin ve tek tek not alın. Çimlerinizi inceleyin leke leke kahverengileşmeler var mı? Veya yosunlaşmalar var mı? Bunları da defterinize yazın. Ağaçlarınız nasıl durumda? Kırılan, hastalanan kısımları var mı? Peki meyve ağaçlarınız ne durumda? Meyveler çok dökülmüş mü? Meyvelarda kurtlanma, böceklenme var mı? Yaz çicekleriniz solmaya başladı mı? Bunları da not aldınız mı? O zaman yapılması gereken işlemlere geçebiliriz.

Bahçe Düzenlemesinde Dikkat Edilecekler…

eylul-ayinda-bahcede-yapilacaklar-emlaklobisi

Bahçenizde tüm solmuş kurumuş ve zarar görmüş çalı bitkilerinizi steril bir makas yardımı ile budayın. Mutlaka budadığınız kısımları bahçenizde uzun süre bekletmeyin hastalık bulaşabilir.

Çalılarda ,Sarmaşıklarda, Ağaçlarda gördüğünüz böceklenme veya mantarlaşma durumları varsa mutlaka bir uzmana gösterin. Duruma uygun insektisit/fungusit ilaçlarından kullanım şartlarına göre ilaçlamaya başlayın. İlaçlamalarınızı yağmursuz, rüzgarsız havada yapın ve maske takınız.

Özellikle meyve ağaçlarınızda veya sebze bahçenizde gördüğünüz böceklenmeye karşı hemen ilaçlamaya başlayın. Yoksa veriminiz düşer ve ürün alımınız azalır.

Sebze bahçelerinizin yabani otlarını temizleyin. Toprağını havalandırın ve kışlık sebzeleriniz için yer ayırın.

Eylül ayında havalandırma işlemi de çok önemlidir. Toprak yüzeylerini çim alanlarınızı uygun havalandırma aletleriyle eylül ayı içerisinde iki defa havalandırın. Bu işlem bitkilerinizi rahatlatır ve köklerini daha rahat genişler.

Zayıf gövdeli bitkilerinizi, sarmaşıklarınızı sonbahar rüzgarlarından korumak için destek çubuklarıyla mukavemet kazandırın. İleride kar, yağmur, rüzgar gibi hava şartlarına karşı bitkilerinizin dayanıklı olmasını sağlar.

Benzer Haber  2019 Ev Dekorasyonu Trendleri

Sonbahar mevsimin en önemli özelliği bitkilerinin yapraklarını dökmeye başlamasıdır. Dökülen yaprakları toplayın ve gübre yapmak için uygun bir yerde biriktirin. Bitkileriniz bu gübreyi çok sevecektir.

Çimlerinizde kahverengileşmiş kısımları el veya bahçe aleti  yardımı ile temizleyin, toprağını karıştırın ve uygun çim tohumu ile çim ekimi yapın. Kısa zamanda kötü görüntü gidecektir.

Eğer çimlerinizde yosunlaşma varsa öncelikle drenajınızı kontrol edin. Daha sonra o bölgeyi temizleyin, yosun önleyici gübre kullanın ve çim ekimin yapın.

Sonbahar Çiçekleri

eylul-ayinda-bahcede-yapilacaklar-emlaklobisi

Yazdan kalan kurumuş veya zedelenmiş çiceklerinizin temizliğini yapın. Toprağını havalandırın ve sonbahar çiçekleri için yer açın.

Sonbahar çiceklerini ekmek için acele etmeyin. Havaların biraz daha soğumasını bekleyin.

Soğuklardan etkilenen bitkilerinizi kapalı ortama almaya başlayın. Geceleri sıcaklık düştüğünden  sıcak ortamı seven bitkileriniz (Benjamin,kaktüs,…) çabuk etkilenebilir.

Sonbahar gübrelemelerine başlayabilirsiniz. Meyve ağaçlarınızı sebze bahçelerinizi ve özellikle çim alanlarınızın durumuna ve ihtiyacına göre ilaçlayın.

 

Yorum Yazın