Garaj Yaptırmak

Garaj yaptırmak araba sahibi pek çok kişinin istediği bir şeydir. Özellikle de arabaları bir tutku olarak görenler için zemin ve ortam gibi pek çok unsuruyla bahçede ya da evin alt kısmında yapılan garaj başka bir ambiyanstır. Aracın düzenli olarak detaylı temizliğini ve detailing çalışmaları yapmanın yanı sıra koltuk, televizyon ve oyun konsolu gibi çeşitli eşyalar alarak otomotivle ilgilenen arkadaşlarınızın davet edileceği ve keyifli konuşmaların da gerçekleşeceği böyle bir garaj muhtemelen izolasyonuyla, zeminiyle, ambiyansıyla ve diğer pek çok özelliğiyle hemen her otomotiv tutkununun oluşturmak istediği bir ortamdır. Peki maliyetinden çekinilse de araba tutkunlarının fazlasıyla istediği böyle bir garaj için ne yapılması gerekir? Bu garaj için gerekli izin var mıdır, varsa nelerdir? İzinlerin yanı sıra izolasyon ve bahçedeki konumu gibi başka dikkat edilmesi gereken hangi noktaları vardır? Konuyla ilgili örnek görseller nelerdir ve nasıl bir maliyeti vardır gibi tüm soruların cevaplarını yazımızın aşağıdaki kısmında bulabilirsiniz.

Garaj Yaptırmak İçin Gerekli İzinler

Bahçesine garaj yaptırmak isteyenlerin alması gereken ilk izin, yapı ruhsatıdır. Bunun nedeni ise, boya ve badana gibi evin içini kapsayan işlemler dışındaki evin dışına dair tüm değişikliklerde belediyelerin izninin olması gerekliliğidir. Yapı ruhsatı almak için sizden imar durumu çap belgesi, tapu tescil belgesi ve proje için çizim detayları istenebilmektedir.

Garaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Garaj yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki, garajınızın açık mı kapalı mı olacağına karar vermenizdir. Eğer aşırı yağışlı bir bölgedeyseniz kapalı garaj daha ideal olabilir çünkü açık garajlarda demir profil desteğiyle örteceğiniz naylon ya da branda, zamanla aşırı yağıştan kaynaklı olarak garajda ya da arabanızda çeşitli problemler yaşamanıza neden olabilir. Eğer naylon ya da brandanın bu yağışlarda zarar göreceğini düşünüyorsanız kapalı garajı düşünmek daha iyi olabilir. Fakat kapalı garajların da kendi içinde çeşitli hassas noktaları vardır, örneğin zeminin nasıl olması gerektiği önemli bir konudur. Eğer zemin fayans olacaksa porselen fayans olması önemli çünkü diğer türlü arabanızla garajın içine girdiğinizde çatlama ve kırılma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra epoksi zemin de görsel olarak araba tutkunlarına ilgi çekici gelmektedir. Zeminin yanı sıra aynı şekilde dış izolasyon da bu süreçte fazlasıyla önemli. Üzerinde durulmamış bir dış izolasyon nem ve rutubete neden olabilmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, basınçlı hava tesisatıdır. Garajınızda hava tesisatına dayalı problemler yaşamamak için bu konuya da dikkat etmelisiniz.

Benzer Haber  Dekorasyon İçin Bilinmesi Gerekenler

Garaj Örnekleri

Garaj Yapmanın Maliyetleri

Garaj yapmanın maliyetleri, otomotivlere ve bulunulan bölgeye bağlı olarak kendi içerisinde bulundurduğu faktörlerden dolayı fazlasıyla değişkenlik gösterebilir. Örneğin, bahçede brandayla kaplı olan bir garajı demir profil üzerine akıllı vidalarla hazırlayıp yaklaşık 300-400 TL’ye hazırlayabilirsiniz. Fakat bahçenizdeki branda ya da naylona ilaveten ekleyeceğiniz çeşitli özellikler bu fiyatı arttıracaktır. Aynı şekilde çok sayıda tutkunu bulunan kapalı garajı yapmak da sahip olacağı diğer kısımlarla birlikte yukarıdaki rakamın çok daha ötesinde bir maliyete ulaşacaktır. Burada hangisinin tercih edilmesi gerektiği ise tamamen sizin otomotiv tutkunuza, beklentinize ve yaşam alanınıza bağlı olarak değişmektedir.

Yorum Yazın