Home Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Home Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Özellikle internet üzerinden yapılan işlerde veya sadece online iletişim gerektiren işlerde, home ofis kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Siz de evde çalışmaya ihtiyaç duyuyorsanız ve buna uygun bir işiniz varsa, evinizde bir alanı kolayca home ofis haline getirebilirsiniz.

Home ofis dekorasyonuna başlarken ilk işiniz ofis ihtiyaçlarınızı belirlemek ve kullanacağınız alanı seçmek olmalıdır. Nasıl bir çalışma ortamına ihtiyacınız olduğunu ve hangi ofis ekipmanlarını kullanmak zorunda olduğunuzu belirleyin. Hangi mobilyalar zevklerinize daha uygun? Nasıl bir koltukta daha rahat çalışırsınız? Zemin ve duvarlarınızı nasıl görmek istiyorsunuz?

Dekorasyon detaylarını ve stilinizi, zevk ve ihtiyaçlarınıza göre belirledikten sonra kullanacağınız alanı belirleyip planlamaya başlayabilirsiniz. Home ofis dekorasyonu yaparken seçeceğiniz mobilya, aksesuar, ışıklandırma ögeleri, duvar kaplaması gibi unsurların belirli özellikler taşıması gerekecektir. İşte, sizlere yardımcı olması amacıyla home ofis dekorasyonu için örnekler;

Renk ve eşyaların uyumu

home-ofis-dekorasyonu-emlaklobisi

Güçlü bir konsantrasyon için gerekli olan iki önemli detay kalabalıktan arınmış ve iyi aydınlatılmış bir ortamdır. Bunun yanı sıra dinlendirici ve zihni yormayan renkler seçerek doğru bir renk dengesi kurmak da ofis ortamında konsantrasyon için gereklidir. Beyaz ve mavi gibi dingin renkler hem renk dengesi hem de aydınlık bir görüntü için çok uygun olabilir. Ancak bu renkleri kullanırken dikkat etmeniz gereken şey doğru bir kontrast sağlamaktır aksi halde bembeyaz bir dekor, pastel birkaç renkle nötrlenmeden veya tamamen canlı renklerle kullanılırsa, fazla parlak bir görüntü yaratarak gözü ve zihni yorabilir.

Kalabalık olmayan çalışma masası

Ofis ortamının düzenli ve sade olması kadar, masanızın düzenli ve kalabalıktan arınmış olması da oldukça önemlidir. Çalışırken zihninizi yoracak veya dikkatinizi dağıtacak ögelerin kaldırılmış olmasına özen göstermek gerekir. Ayrıca elinizin altında kalabalığın bulunmaması çalışma stresini de azaltacaktır.

Benzer Haber  Lagom Stili Ev Dekorasyonu

Bitkiler kullanın

Yaşam alanlarında ve iç mekanlarda bitkilendirmenin, ferahlık ve dinginlik açısından önemli bir rolü var. İç mekanları ferahlatmak ve doğal detaylarla birleştirmek için bitkilendirme en iyi yöntemdir.

Çalışma odanızı veya ofisinizi nasıl dekore ederseniz edin yapacağınız etkili bir bitkilendirme dekorunuzu zenginleştirecektir. Saksı bitkisi, duvar bitkilendirme yöntemleri, canlı tablolar, cam bitkilendirme alanları veya teraryumlarla mükemmel bitkilendirilmiş alanlar oluşturabilirsiniz.

Yer kaplamayan masa ve kitaplıklar

Kullanacağınız alan küçük de olsa büyük de olsa mobilya ve masa seçiminizi yaparken minimal ögeleri değerlendirmek, kalabalıktan arınmış mekanlar yaratmak için ilk adımdır. Sade ve şatafattan uzak bir masa ve fonksiyonel raf kitaplık sistemleri ile ideal çalışma alanına kavuşabilirsiniz.

Isıtma ve izolasyon sistemi

Çalışacağınız ortamın dekorasyonunun yanı sıra, ısı ve ses yalıtımı da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çalışma sırasında mekanın, ısı dengesinin sağlanmamış olması veya gürültü sorunu olması konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu olumsuz etkiler. Çalışma odanızı veya ofisinizi dekore etmeye başlamadan önce ısı ve ses yalıtımı yaptırarak bu sorunu baştan çözebilirsiniz. Ayrıca ısıtma yöntemi olarak kullanacağınız sistemi de önceden belirler ve buna göre hazırlık yaparsanız dekorasyondan sonra çıkarak tadilat külfetinden kurtulmuş olursunuz.

Duvar dekorasyonları

Çalışma alanlarınızda konforunun yanı sıra, sanat ve kültür ögelerine de yer vermelisiniz. Harmonik müzik, görsel sanat ögeleri gibi yaratıcılığı tetikleyen unsurlar, ofis ve çalışma odası dekorasyonunun önemli bir parçasını oluşturur. Özellikle yaratıcılık gerektirecek işlerle uğraşıyorsanız bu tarz ögeler hem ofisinizi daha özel gösterecek hem de çalışmanıza katkı sağlayacaktır. Duvar dekorasyonu bu ögeleri taşıyan bir ofis yaratmak için ilk adım olabilir.

 

Yorum Yazın