İlginç 10 Çatı Modeli

İlham alabileceğiniz ilginç 10 çatı modeli ! Mekanların çatıları son derece önemlidir. Gerek yalıtımın sağlanması gerek estetik görünüm söz konusu olduğundan modern mimaride çatıların yeri ayrıdır. Binanın dengesini sağlam bir şekilde oturttuktan sonra çatıyla yapının bitişi sağlanır. Bu durumda seçeceğiniz çatı modeli devreye girer. Genelde A şekindeki çatılar klasik çatılar olarak bilinir ve bazılarında çatı katı varken bazılarında sadece temeller vardır. Diğer çatı türleri ise tasarıma ve ihtiyaca göre değişmektedir.

Kırma Çatılar

Ä°lgili resim

Kırma çatılar genelde villa tipi yapılarda görülür. Bu yapılarda yer alan çatılarda çatı atında bir odanın penceresi çıkma olarak kullanılır. Diğer bölümler temelde yer alır. Bazılarında ise ek oda yoktur. Bu da yapının özelliği ve isteğe göre değişmektedir. Mimaride çatı dekorasyonu söz konusu olduğunda ilginç 10 çatı modeli arasında ilk sırada kırma çatılar yer alır.

Teras Çatı

Teras Çatı ile ilgili görsel sonucu

Güneş enerjisini kullanan birçok evde teras çatılar kullanılır. Teras çatıları farklı açılardan da değerlendirmek mümkündür. Teras çatı kullanımı söz konusu olduğunda öncelikli olarak bu alanın değerlendirilmesi sonrasında ise pergola sistemleri gibi detaylarla geliştirilmesi söz konusu olabilir.

Kemeriye

Kameriye çatı modeli ile ilgili görsel sonucu

Kış bahçelerine benzer bir çatı şekli olan kemeriye çatılar dağ evi tarzında çok sık kullanılmayan evlerde tercih edilebilir. Kaliteli malzemelerden yapılacağı gibi ahşap malzemelerden de yapılabilir. Kemeriye tipi çatıların müştemilat benzeri yapılarda tercih edilmesi uygun görülüyor.

Çok Eğilimli Çatı

Çok Eğimli Çatı ile ilgili görsel sonucu

Geleneksel Amerikan tipi evlerde bulunan çok eğilimli çatılar, genelde çatı katında yaşam alanları olan yapılarda kullanılıyor. Bunlar çok şık villalar yaratmak için tercih ediliyor. Çok eğimli çatı kaliteli malzemelerden yapıldığında uzun yıllar sorunsuz bir biçimde kullanılabilir.

Benzer Haber  Küçük Evler İçin Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri

Diğer 5 Değişik Çatı

Siyah çatı, kiremit çatı, evin ikinci katıyla birleşmiş yüksek yalıtım sağlayan çatı gibi birçok çatı modeli masalsı evler yaratmak için tercih edilebilir. Çok sık tercih edilmese de modern mimaride yer alan fütüristik çatılar da ilgin evler ortaya çıkarabilir. Çatı kaplamalarını yaşadığınız bölgenin iklim özelliklerine göre seçebilirsiniz. Böylece daha kolay karar verebilirsiniz. Isı yalıtımı gereken alanlardaki çatılar için değişik malzemeler tercih edebilirsiniz.

Yorum Yazın