İlham Veren Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon sektörü günümüzün en gelişmiş iş alanları arasında yer alıyor. Çünkü insanlar yaşam alanlarının güzel olması için oldukça fazla çaba harcıyor. Mutfaktan banyoya, salondan bahçeye kadar birçok alan güzel konseptlerle donatılıyor. Herkesin evinin şekli ve büyüklüğü aynı olmadığından dekorasyonun kişiselleştirilmesi önem arz ediyor. Bu yazımızda evinize en uygun dekorasyonu oluşturabilmeniz için biz dizi öneri sunacağız.

Küçük Evlerde Alanları İyi Değerlendirin

Ekonomik sebepler ve şehir hayatının yaygınlaşması ile beraber çok odalı, geniş evlerin yerini küçük evler almaya başladı. Özellikle büyükşehirlerde bir odalı evlerin sayısı gittikçe yükseliyor. Siz de evinizin dar olduğunu düşünüyorsanız mevcut alanları değerlendirecek eşyalara yönelmelisiniz. Küçük evlerde büyük mutluluklar yaşamak için yapmanız gerekenler şöyledir:

 • Hazır mobilyalar almak yerine evinizin ölçülerine uygun özel üretimlere yönelin.
 • Boş bir alan bırakmayın ve mümkün olduğunda duvarları kaplayan dolapları seçin.
 • Portatif ve akıllı mobilyalar seçin. Ranza ya da karyola yerine sandıklı bazaları tercih edin.
 • Duvar köşelerini mutlaka değerlendirin ve depolama alanları oluşturun.
 • Evinizin yapısı uygun ise sürgülü kapı tasarımına geçin.

Küçük Odaları Boğuculuktan Kurtarın

 • Öncelikle dar odaları ferah göstermek için canlı ve açık renklere yönelin. Hem dar hem karanlık olan odalar size kâbusu yaşatacaktır.
 • Herkes odasında tablo, biblo, heykel, ayna gibi aksesuarlar olsun ister. Ancak odanız dar ise bunlardan vazgeçmelisiniz. Odanın dar oluşu sebebiyle bu aksesuarlar hem sizin hem de misafirlerinizin üstüne geliyormuş hissi yaratacaktır.
 • Küçük, modüler mobilyalar kullanın ve mobilya alımı süresinde odanızın şeklini dikkate alın. Aksi halde hem mobilyalar iğreti duracak hem de size alan bırakmayacaktır.
 • Odanızın ışık almasına büyük özen gösterin. Evlerde insanın algılarını değiştiren en önemli kriterlerden birisi ışıktır. Yeterli düzeyde ışık alan dar odalar, gözünüze ferah gelecektir.
Benzer Haber  Yılbaşında Dekorasyon İçin Kullanılabilecek Ürünler

Büyük Odalarda Samimi Bir Ortam Oluşturun

Küçük evleri ya da odaları dekore etmenin zorluğu kadar, büyük alanlardaki dekorasyon çalışmaları da oldukça zordur. Yanlış tercihler sonunda boş kalan odalar insanları yalnızlaştırıcı etkiye sahiptir. Misafirler geldiği zaman da samimi bir ortamın oluşmasına engel olmaktadır. Bu nedenle büyük odalar döşenirken sıcak bir etki yaratmak için aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:

 • Daha geniş ancak hantal görünmeyen salon takımları seçin. Takımlarınızı orta sehpa, yan sehpa ve lambaderler ile zenginleştirin.
 • Odanızın güzel bir köşesine etkileyici bir kitaplık alanı oluşturun. Bu alanı kitap, dergi, biblo, tablo gibi aksesuarlar ile donatın.
 • En kötü coğrafyaları bile yaşanılır hale getiren yeşilin büyüsünden yararlanın. Odanın köşelerine birkaç saksı bitkisi yerleştirin.
 • Renk seçimine özen gösterin. Duvar, tavan ve taban boyaları arasında pastel renklerden bir uyum yakalayın. Bu odanızı daha küçük gösterecektir.

Yatak Odalarınızı Kişiselleştirin

Herkesin evi şüphesiz kendisine özeldir. Ancak evleri içerisindeki en önemli alanların başında yatak odaları gelmektedir. Çünkü yatak odaları kişinin kendisini yansıtmalıdır. Sahibi ile bütünleşemeyen yatak odaları, yeterli dinlenme fırsatı vermeyecektir. Bu nedenle yatak odalarınızı benimsemek için öncelikle dekorasyon aşamasında kendiniz olmaya özen gösterin. Yatak odası dekorasyonunun inceliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Evinizde fazlalıklarını saklayabileceğiniz alanlar mevcut ise yatak odası seçerken daha modern tercihler yapmalısınız. Kumaş başlıklı, geniş, pratik yatak odalarını seçmelisiniz. Ancak evinizin dar olduğunu düşünüyorsanız bazalı modellere yönelmelisiniz.
 • Duvar kâğıtlarının etkileyiciliğinden yararlanın. Uyandığınızda içinizi ısıtacak, kendinizden bir parça olan desenlerle odanızı renklendirin.
 • Uyandığınızda ilk dikkatinizi çeken şeyler zeminler olacaktır. Büyük halılardan uzak durun. Küçük, ince kilimleri tercih edin. Fayans, terrazo, ahşap gibi zemin kaplamalarından birini tercih ederek tabanlara hayat verin.
 • Aydınlatma seçiminde hassas olsun. Evin diğer alanlarından farklı olarak daha loş aydınlatmalara bakın. Transparan gergi tavan uygulamaları ile etkileyici bir yatak odasına sahip olabileceğinizi söylemeliyim.
 • Odanızda kendinizi yanıştan özel bir duvar oluşturun. Aileniz ve kendinizle ilgili resimlerin, kitapların, özel notların ve çeşitli aksesuarların yer aldığı bir bölüm ile kendinize verdiğiniz değeri hatırlayacaksınız.
Benzer Haber  Evlerde Sonbahar Dekorasyonu

Banyolarda Modern Bir Görüntü Yakalayın

Güne güzel başlamanın ve gün boyu artan stresi bertaraf etmenin en güzel yolu duş almaktır. Göze hitap eden bir banyoda alınan duşların daha iyi etki doğurduğu söylenmektedir. Bu nedenle banyolarda modern ve ferah bir görüntü oluşturmak önemlidir. Ancak banyolarda sınırsız tasarım ve ürün vardır. Burada an ürünlerden ziyade banyonuzun çehresini değiştirecek birkaç fikir sunacağız:

 • Banyonuzda kullanacağınız aynalarda sıradanlıktan uzaklaşın. Dikdörtgen aynaları kaldırın ve yerine özel motifli oval aynalara geçin. Lavabonuzun bulunduğu duvar müsait ise birbirine eş iki ayna kullanmak oldukça estetik olacaktır.
 • Çiçeklerin sihrinden banyoda da yararlanın. Aloe vera, gardenya, açelya gibi saksı çiçeklerini lavabo kenarında konumlandırarak enerji dolu bir banyo yaratın. Lavabonuz çift ise, çiçeği bunları arasına koymak oldukça hoş duracaktır.
 • Son yılların en önemli trendi olarak banyolarınızda sehpa kullanın. Başta kulağınıza hoş gelmeyecek olsa da, çiçek ve biblo koyulan sehpalar estetiğin anahtarı olarak bilinmektedir.
 • Banyonuzun bir köşesini kendinize ayırın. Buraya sevdiğiniz doğa resimlerini, hayran olduğunuz kişilerin posterlerini ya da anılarınızı yansıtan birkaç kareyi koyun ve ışıklandırın.
 • Eski nesil klozet takımlarını artık terk edin. Oldukça sıradan hale gelen ve her eve görmeye alıştığımız klozet takımları yerine, banyo halılarının şıklığından yararlanın.

 

 

 

 

 

Yorum Yazın