İskandinav Dekorasyon

İskandinav dekorasyon ile sade bir hayat yaşayabilirsiniz. İskandinav dekorasyon evdeki fazla eşyaların ortadan kalkmasını sağlar. Minimalizm ve işlevselliği birleştirerek estetik anlayış sunar. İskandinav dekorasyon 20. yüzyılın başlarında evlere girmeye başladı ve günümüze kadar etkisini sürdürmeyi başardı. Kuzey bölgelerden bizlere gelen bu dekorasyon tarzı nasıl yapılır incelemek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sade bir yaşam…

Hepimiz sağlıklı bir yaşam alanının hayalini kurarız. Bu yaşamı kazanmak için çabalarız. Ancak İsveçliler bunu çoktan araştırdı ve yaptı. Yaşamlarında yakaladıkları bu sade dokunuşları dekorasyonlarına da kattılar.

İskandinav dekorasyon dağınık odalara uygun olmayan bir dekorasyon stilidir. Her daim düzen içinde olması gereken bu dekorasyon tarzında dekor olarak depolama alanlarına çok sık rastlarız. Minimalist tasarıma sahip eşyalar birçok alanda kullanılır. Eskitme deri kumaşları da dekorasyonda tercih edebilirsiniz. Antika olmayan rustik tasarım izleri taşıyan bu tasarımları İskandinav dekorasyon ile evinizde sıcak bir hava katması için kullanabilirsiniz.

Grinin Tonları

Siyah-beyaz estetiği yalnızca İskandinav dekorasyonuna değil tüm İskandinav Yarımadası’na hakim olan renkler arasında yer alıyor. Coğrafi konumu nedeniyle gri bir gökyüzüne sahip İskandinavya’da evlerde de genellikle bu renkler tercih ediliyor.

İskandinav dekorasyonu çocuk odalarında…

Çocuk odalarınızı da İskandinav dekorasyon ile tasarlayabilirsiniz. Kalabalıktan arınmış bu çocuk odaları rahatlıkla oyun oynamaları için alan yaratmış olur. Basit tasarımlar ve sade renklerin ön plana çıktığı İskandinav dekorasyon tarzında çadır şeklindeki yatakları tercih edebilirsiniz. Odanın genelinde yine siyah ve beyaz renkleri kullanabilir, sarı veya pembe tonları ile odayı hareketlendirebilirsiniz.

Türkiye’de evlerimizi İskandinav dekorasyonda olduğu gibi tek renkli dekorasyonla tasarlayamayız. Hem hareketli bir coğrafyaya sahip olmamız hem de antikaları ve renkli aksesuarları sevmemiz nedeniyle  renkli dekorasyonları tercih ederiz. Ancak İskandinav dekorasyonunu uygulamak isteyenler mutlaka evlerindeki fazla eşyaları ve renk oranını azaltmaya çalışmalı.

Benzer Haber  Evde Kapı Boyama

 

Yorum Yazın