İskandinav Dekorasyon

iskandinav dekorasyon için, minimalizm ve işlevselliği birleştiren bir estetik anlayışı sunuyor. 20. yüzyılın başlarında evlere girmeye başlayan iskandinav dekorasyonu , günümüze kadar etkisini sürdürmeyi başardı. İskandinav stil dekorasyon temelde minimalist veya modern tarzda bir ev dekorasyonu arzulayan insanlara hitap edebilen nitelikleri taşımaktadır. Bu stilin belirleyici ana özelliklerinden biri beyaz rengi baskın kılarak diğer renkleri tasarıma yedirebilmektir.

Yaratıcılığın ön planda olduğu tarzda mekanlara rahat, basit ve estetik kompozisyonlar hazırlayarak İskandinav stilin nadide örneklerinden birini hayata geçirebilirsiniz. Bu stil adından da anlaşılacağı üzere Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinden doğmuştur. Bu ülkelerin iklim değişiklikleri baz alınarak yapılan aksesuarlar stilin öne çıkan unsurlarından bir diğeridir.

iskandinavdekorasyon

iskandinav Dekorasyonu Dengeli Yaşam

Hepimiz dengeli ve sağlıklı bir yaşamın hayalini kuruyor, bu yaşamı kovalamaya çalışıyoruz. Ancak İsveçliler bunu çoktan başardı ve yaşamlarında yakaladıkları bu dengeyi dekorasyona katmayı da ihmal etmediler.

iskandinavdekorasyonu

Depolama Alanları Yaratın

İskandinav dekorasyonda dağınık odalara denk gelmeniz mümkün değildir. Her daim düzen içinde sürüp giden bu dekorasyon tarzında dekor olarak depolama alanlarını da görebilirsiniz. Minimalist tasarıma sahip bir askılığı hem eşyalarınızı yerleştirmek için hem de dekoratif olarak kullanabilirsiniz.

iskandinavdekorasyonu

Eskitme Deri Kumaşlar Kullanın

dekorasyon

Yıpranmış gibi görünen eskitme deri kumaşları dekorasyonda tercih edebilirsiniz. Antikaya kaymadan rustik tasarımın izlerini taşıyan bu tasarımlar ile İskandinav dekorasyona sıcak bir hava katabilirsiniz.

iskandinav Dekorasyon Gri Duvarlar

iskandinavdekorasyon

Siyah-beyaz estetiği yalnızca İskandinav dekorasyonuna değil tüm İskandinav Yarımadası’na hakim olan renkler arasında yer alıyor. Coğrafi konumu nedeniyle gri bir gökyüzüne sahip İskandinavya’da evlerde de genellikle bu renkler tercih ediliyor.

iskandinav Dekorasyon Çocuk Odaları

dekorasyoncocukodasi

İskandinav dekorasyonu çocuk odalarına da uyarlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Basit tasarımlar ve sade renklerin ön plana çıktığı bu dekorasyon tarzında çadır şeklindeki yatakları tercih edebilirsiniz. Odanın genelinde yine siyah ve beyaz renkleri kullanabilir, belki sarı veya pembe tonları ile odayı hareketlendirebilirsiniz.

Benzer Haber  Ev Dekorasyonu Lykke Etkisi

Renk Oranlarını Azaltın

dekorasyon

Türkiye’de asla İskandinav tarzında olduğu gibi tek renkli dekorasyona yönelemeyiz. Hem hareketli bir coğrafyaya sahip olmamız hem de antikaları ve renkli aksesuarları sevmemiz nedeniyle daha renkli dekorasyonları tercih ediyoruz. Ancak İskandinav dekorasyonuna yönelmek isteyenler mutlaka evlerdeki renk oranını azaltmaya çalışmalı.

Yorum Yazın