Kamera ve Alarm Sistemi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamera ve alarm sistemi alırken dikkat edilmesi gerekenler için yazımızı inceleyebilirsiniz. Kamera ve alarm sistemi alırken nelere dikkat etmeli? Kapalı devre kamera sistemi ( CCTV ) alınırken öncelikle alınan tekliflerin teknik bilgisi olan biri tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde alınan tekliflerdeki ürünlerin ayırt edici teknik özellikleri sağlıklı bir şekilde değerlendirilemediğinden hatalı tercih yapılabilir. Teklifleri değerlendirecek kişinin bir kamera sisteminde bulunması gereken nesneleri ve teknik özelliklerini bilmesi veya öğrenmesi gerekir.

Ev alarm sistemleri kablolu alarm sistemi ve kablosuz alarm sistemi olarak ikiye ayrılır. Öncelikle alarm sistemi alırken lokal alarm sistemlerinden kesinlike uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Lokal alarm sistemi sadece evinize bir hırsızlık girişimi olacağı zaman alarm sisteminin size otomatik olarak arama yapması yada kısa msj yollamasıdır, herhangi bir alarm izleme merkezine bağlı değildir.

İhtiyaca göre sistemi seçmek için 3 ayrı aşama vardır:

 • Kamera seçimi
 • Kayıt sistemi seçimi
 • İzleme sistemi seçimi

Öncelikle kamera sistemini satın alacağınız güvenlik ekipmanları mağazası çok önemli sonuçta elektronik cihazlar her zaman için servis ihtiyacı duyabilecek ürünlerdir o yüzden referansı güçlü bir şirket ile görüşün önce çalışacağınız şirketi seçin unutmayın ki iyi şirketler iyi ürün kullandıkları için iyi olmuşlardır. Markası dünyaca duyulmuş ürünler gerçekten iyidir fakat finansal olarak bütçenizi aşabilir bu durumda Uzakdoğu ürünleri sizin için bir çözüm olabilir fakat mutlaka iyi bir firmadan aldığınızdan emin olunuz.

Kamera seçimi:

 1. Kameranın kullanım alanı

Öncelikle kameranın kullanılacağı yerin belirlenmesi (iç ortam veya dış ortam) ve ortam koşullarına göre kamera kasası seçimi yapılması en doğru hareket olacaktır. Dış ortamda kullanılacak kameraların muhafazalı olmasına özen gösterilmelidir. Bu sebeple genellikle dış ortamda IP koruma sınıflarından birine (IP65, IP66 vb.) dahil olan bullet kameraveyamuhafazalı kutu kamerakullanılmaktadır. Örneğin IP66 sınıfındaki muhafazalar, toza ve belli süreli güçlü su temasına karşı korumalıdır.

 1. Çözünürlük
Benzer Haber  Beyaz Renk İle Dekorasyon Fikirleri

Bir sonraki aşama istenen çözünürlük değerinin belirlenmesidir. IP CCTV sistemleri ile analog CCTV sistemleri arasındaki en önemli farklardan biri yüksek çözünürlüktür. Büyük boyutlu ve kaliteli görüntü istendiğinde, IP CCTV bir adım öne çıkmaktadır. Örneğin askeri bir alanda tüm bölgeye hakim olmak güçtür, bu sebeple yüksek çözünürlüklü zoom kamera kullanmak çok daha uygun olacaktır. Aynı şekilde AVM ve halka açık alanlarda güvenlik ihlali (hırsızlık vb) çok fazla olduğundan, yüksek çözünürlüklü ve şık tasarımlı kameralar seçilmelidir.

 1. Teknoloji

Bir sistemi kurarken yalnızca üst yapının tasarlanması yeterli olmaz. Kablolama maliyetini en aza indirecek şekilde alt yapı da tasarlanmalıdır. Örneğin, IP kameraların beslemesi için PoE teknolojisi kullanılabilir. Bu teknolojiye göre kameraların enerjileri PoE switchler(internet kablosu) kullanılarak verilebilmektedir. Bu sayede elektrik kablosu için ayrıca bir bütçe ayırmaya gerek kalmayacaktır.

 1. Ek özellikler

Kameranın konumlandırılacağı yerin ışık yoğunluğu da kamera seçiminde önemli bir faktördür. Gündüz, arka plandan gelen ışık miktarının fazla olması sonucu görüntülenmesi istenen kısım net olarak algılanmayabilir. Daha anlaşılabilir bir görüntü elde etmek amacıyla WDR (Wide Dynamic Range), BLC (Back Light Compensation), HLM (High Light Masking) gibi ışık patlamalarını engelleyen özelliklerin olması gereklidir. Gece görüşünün net olarak algılanması istenen yerlerde ICR’lı (IR Cut Filter) veya IR ledli kameraların kullanılması gereklidir. IR spotlar da kameraların görüş açısı içerisinde gerekli ışık değerini sağlamak için kullanılabilir.

Kablolu ve kablosuz alarm sistemleri


Kablolu ve Kablosuz olarak iki farklı özelliğe sahip alarm sistemi bulunmaktadır. Alarm sisteminin takılacağı yerde kablo çekilmesi sıkıntı ise kablolu yerine kablosuz alarm sistemi kullanılır.

Kablolu alarm sistemleri, kablosuz alarm sistemlerine göre maliyet olarak daha ucuz olup, kablosuz alarm sistemlerine göre daha iyi çalışmaktadır.

Kablosuz alarm sistemleri, kablo çekme imkanı olmayan evlerde tercih edilmektedir.

Alarm sistemi kurulumu profesyonel bir gevenlik sistemi firması tarafından yapılmaz ise kullanıcılara sürekli sorun yaşatmaktadır. Alarm sistemi kulumu ciddi bir iş olup ucuz ürünler ve ucuz işçilik ile kurulmuş alarm sistemi yaşattığı arıza ve yanlış alarmlardan dolayı keşke alarm sistemi taktırmasaydık demenize sebep olur.

Benzer Haber  En Gözde Koltuk ve Sandalye Modelleri

Alarm sistemi taktırırken dikkat edilmesi gerekenler

 1. Satın alınacak alarm sistemi ürünleri ucuz ve bilinmeyen bir markadan seçilmemelidir. Bu konuda fikir edinmek için en iyi alarm sistemi hangisi yazımızı inceleyebilirsiniz.
 2. Alarm sistemi kurulumu mutlaka profesyonel bir güvenlik sistemi firması tarafından yapılmalıdır. Alarm sistemi kurulumunu bilmeyip sistem satan bir çok firma bulunmakta olup bu kişi yada firmalar takmış oldukları sistemlerde kullanıcılar ciddi sorunlar yaşamaktadırlar.
 3. Alarm montajını yapan teknik ekibe mutlaka siren sabotajının bağlantısının yapıldığı sorulmalıdır. Harici siren sabotaj özelliği aktif edilme ise o alarm sistemi hırsızlar tarafından kolayca devre dışı bırakılır.
 4. Alarm sistemi kurulumu bittiğinde sisteme bağlı dedektörlerin bölge listesi mutlaka kurulumu yapan teknisyenden istenmelidir. Alarm bölge listesi ile alarm çaldığında hangi dedektörün alarm verdiği takip edilebilir.
 5. Alarm montajı sonrasında sistemin alarm çaldığında verdiğiniz telefonları arayıp aramadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 6. Arıza ve acil durumda 7 gün 24 saat ulaşabilecekleri teknisyen numarası mutlaka istenmelidir.

Ev ya da iş yerinin hırsızlığa karşı korunması için takılan tüm ürünlerin hizmeti veren firmaya ait olup sadece kullanma hakkına sahip olduğunuz bir satış sistemidir.

Kiralanan alarm sisteminde ürünler size ait olmayıp bu ürünler için aylık bir bedel ödemek kaydı ile firmaya ait alarm ürünlerini kullanmış olursunuz.

Kiralık Alarm Sistemi

 • Alarm sistemi için 24 aylık bir taahhüt imzalamanız gerekmektedir. Taahhüt süresinden önce alarm sistemi söktürülmek istenirse cezai yaptırım uygulanmaktadır. Sözleşme esnasında sizden kredi kartı bilgisi istenmekte olup kiralama bedeli her ay verdiğiniz kredi kartından otomatik olarak çekilmektedir.
 • Kurulum için kiralama yapan firmaya montaj bedeli ödemeniz gerekir.
 • Taahhüt süreniz bittikten sonra alarm kiralama hizmetine devam etmek istemiyorsanız takılı olan alarm sisteminin sökülmesi için firma sizden sistem söküm ücreti talep etmektedir.
 • Alarm sistemi için ederinden fazla bedel ödersiniz.

Yorum Yazın