Kediniz İçin Keyifli Bir Yaşam Alanı

Kediniz İçin Keyifli Bir Yaşam Alanı! Kediler kendilerine özgü kişilik yapıları, güzellikleri, parlak tüyleri ve harika gözleri sayesinde her zaman insanlara en yakın hayvanlardan biri olmuştur. Günümüzde pek çok kişi, evini bir kedi ile paylaşmaktadır. Kediler insanlar için iyi bir ev arkadaşı olabilir; eğer onların da dekorasyon hakkında fikri alınırsa! Kediler için ev dekorasyonu, en az insanlar için olduğu kadar önemlidir. Çünkü her kedi, yaşayacağı alanda kendine ait detaylar görmeyi en az insanlar kadar ister.

Kediler için ev dekorasyonu neden önemlidir?

kedi-emlaklobisi

Kediler, insanlardan farklı şeylerden hoşlanır. Bazen onların yaptığı kimi hareketler sahiplerini kızdırabilir. Koltukları tırmalamak, evin içinde bir o yana, bir bu yana hızlıca koşmak ve en olmadık yerlere tırmanmak gibi şeyler… Oysa bunlar kedinizin tek bir talebini dile getiren davranışlardır. Kediniz evde ona da yer açmanızı ve evi onu da düşünerek dekore etmenizi ister. Yüz yıllardır açık alanda, avlanarak yaşayan kediler; kendilerini düşünerek düzenlemediğiniz bir ev karşısında tek bir duyguya kapılır: Can sıkıntısı! Bu can sıkıntısı ise kedinizin onaylamadığınız birçok davranışı altında yatan sebeptir.

Kediniz nasıl bir ruh taşıyor?

kedi-emlaklobisi

Evinizde beslediğiniz evcil kedi, aslında pek çok davranışıyla bir vahşi kediye benzer. Yürüyüşü, temizlenmesi, avlanma stili ve daha pek çok davranış onun ruhunun hangi vahşi kediye daha çok benzediğini ele verir. Vahşi kediler pek çok türe ayrılmakla beraber, kediler için ev dekorasyonu konusunda asıl olan iki farklı tür vardır: Tırmanmayı seven kediler ve yerde olmayı seven kediler. Kedinizi gözlemlediğiniz zaman, bu konudaki kişisel tercihini anlamanız mümkündür. Saklanmak için yatağın altını seçen kediniz, yerde olmaktan hoşlanan aslan ruhunu taşırken; kendini yükseklerde daha güvende hisseden kediniz bir çita ruhu taşımaktadır.

Benzer Haber  İskandinav Dekorasyon

Kedili bir ev nasıl dekore edilir?

kedi-emlaklobisi

Kedinizin ruhunu keşfettikten sonra, ona uygun bir biçimde evinizi dekore etmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle her iki ruhtaki kedinin de bazı istekleri olacaktır. Örneğin, pencerenin yakınına koyacağınız bir koltuk veya kedi hamağı, siz evde yokken kedinizi oldukça eğlendirecektir. Kediler kendilerine ait alanları severler; kutu, sepet gibi kediniz için gizli ve güvenli olacak eşyaları evinizin çeşitli köşelerine koyabilirsiniz. Kediler koltuklarınıza zarar vermek için değil, tırnaklarını törpülemek için tırmalarlar. Onlar için tırmalama tahtası alabilir veya yapabilirsiniz. Kedinizi zehirlemeyecek ve ona iyi gelecek bitkileri ekerek onu daha mutlu kılabilirsiniz.

Yükseklerde gezmeyi seven kediniz için duvarlara basamak oluşturacak şekilde raflar çakabilir ve bu raflara birkaç kitap koyarak kitaplık sorununuzu da çözebilirsiniz. Yerde olmayı seven kediniz için bir kenarı boş olacak şekilde küp bir orta sehpa tasarlayabilir ve ona alan yaratabilirsiniz. Yine sehpaların altına kumaş gererek kediniz için hamak oluşturabilirsiniz. Kediniz için oyuncaklar alarak içindeki avcıyı ortaya çıkarabilirsiniz.

Yorum Yazın