duvar-kagidi

Kendi Duvar Kağıdınızı Nasıl Yaparsınız?

Duvarlarınızı renklendirmek ve hareketlendirmek mi istiyorsunuz? Para harcamadan ve eğlenceli vakit geçirerek kendi duvar kağıdınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede evinizde istediğiniz değişikliği gerçekleştirmiş olursunuz. Peki, kendi duvar kağıdınızı nasıl yaparsınız? 

Kendi Duvar Kağıdını Kendin Tasarla

Dekorasyonunuza uygun olarak karar verdiğiniz duvar kağıdını evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Kendi duvar kağıdınızı nasıl yaparsınız? Sorusunun cevaplarından ilki duvar kağıdını kaplamaya hazırlıktır.

Duvar Kağıdı Kaplama Hazırlığı

Duvar kağıtlarını temiz yüzeylerde uygulamak çok kolaydır. Fakat zemin eski veya hatalıysa zamanınızın çoğunu bu zemini düzeltmekle harcayabilirsiniz. Sağlıklı bir sonuç almak için duvar kağıtlarını uygulamadan önce, duvardaki kabarmalar, çatlaklar, eski duvar kağıtları kalıntıları, duvardaki nem ve su problemleri çözülmelidir.

Yine duvara uygulanmış olan boyalarda da dökülmeler olabileceği için bu tip dökülmeler olan duvarlarda da yapılacak uygulamalar iyi sonuç vermeyebilir ve duvar kağıtlarının duvara iyi yapışmasını engelleyebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için boya kalıntılarını duvar kağıtları uygulamadan önce duvardan kazımak yada başka bir kaplama malzemesiyle duvarı kaplayarak zemini sağlamlaştırmak gerekmektedir.

duvar-kagidi

Duvar Kağıdınızı Kaplamak İçin Zemin Nasıl Olmalıdır?

Duvar Kağıtları yapılacak duvarın, öncelikle alçı çekilip zımparası yapılarak pürüzsüz ve temiz bir duvar haline getirilmesi gerekmektedir. Alçı işlemi yapıldıktan sonra duvara, duvar kağıtlarının rengine en yakın renk seçilerek astar boya uygulaması yapılmalıdır. Duvar Kağıtlarının duvara mukavemetli bir şekilde yapışıp uzun yıllar kullanabilmeniz için duvarın kuru ve temiz olması birinci önceliktir.

duvar-kagidi

Duvar Kağıtlarının Kesimi

Duvar kağıtlar kesiminde dikkat edilecek tek husus, duvar kağıtlarını duvardan 5-10 cm daha fazla kesmekdir. Bu şekilde daha sonradan, fazlalıkları keserek, doğru ve istenilen ölçüdeki kağıda sahip olabiliriz.

Benzer Haber  En Güzel Banyo Dekorasyon Örnekleri

duvar-kagidi

Yapıştırıcı Uygulaması

Kesilmiş duvar kağıtları masa veya yere, kağıdın zarar görmeyeceği temiz bir zemine yatırılmalıdır. Daha sonra yapıştırıcı, ortadan yanlara doğru yumuşak fırça darbeleriyle iyice kağıda yedirilmelidir. Kağıdın her tarafına, yapıştırıcının uygulandığından emin olduktan sonra, kağıdı içe doğru katlarız.

duvar_kagidi

Katlama Aşaması

Duvar kağıtları yapıştırıcı sürdükten sonra, yapıştırıcı sürülmüş iç yüzeyler birbirine bakacak şekilde sol ve sağ taraftan ortaya doğru katlarız. Bu şekilde duvar kağıtlarını duvara yapıştırana kadar kısa bir süre bekletiriz.

duvar_kagidi

Duvara Yapıştırma

Duvar kağıtları duvara yapıştırılırken genelde kural aydınlık kısımdan karanlık kısımlara doğrudur. Bunun anlamı, önce pencereli duvarlardan başlayarak iç duvarlara doğru uygulama yapılmalıdır. Burada ilk yapıştırılacak kağıdın duvara tamamen dik doğrultuda uygulanması çok önemlidir. Bu açıyı tam olarak yakalamak için bir duvar terazisinden faydalanılabilir. Diğer duvar kağıtları bunu takip edeceğinden ilk duvar kağıtlarının yapıştırma uygulaması çok önemlidir.

duvar_kagidi

duvar_kagidi

Duvar Kağıdını Duvara Uygulama

Yere 90 derece tamamen dik bir açıdan duvara yerleştirdiğimiz duvar kağıdını, duvara iyice yapıştırmak için, duvar kağıtları spatulası ve duvar kağıtları fırçası ile hafifçe bastırarak, duvara iyice yapıştırmalıyız.

duvar_kagidi

Duvar Kağıtlarının Kuruması

Duvar kağıtları uygulamasında ani kurumalara engel olunması açısından ortamdaki pencere ve kapıların kapalı olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle duvar kağıtlarının ani kurumasına engel olunmalıdır. Aksi halde duvar kağıtlarının ani kurumasından dolayı ek yerlerinde ki çekmeler sonucu açılmalar olabilir.

duvar_kagidi

 

Yorum Yazın