kapisüsü

Kendin Yap Kapı Süsleri

Günümüzde insanlar hobi olarak kendi tasarladıkları kapı süsleri yapmaktadırlar. Bu sayede hem hayal güçlerini kullanırken hem de evlerinde olan atıl durumdaki malzemeleri değerlendirmektedirler. Ve ortaya oldukça ilginç ve görsel anlamda da bir o kadar iddialı ürünler çıkmaktadır.

Etkileyici El Yapımı Kapı Süsleri

Günümüzde el yapımı kapı süsleri görsel anlamda odlukça dikkat çekici ve yaratıcı olmaktadır. El yapımı kapı süslerinde bazıları ise şu şekildedir;

Ağaç dallarından yapılan kapı süsü tasarımları: Bu kapı süsünün hem yapımı kolaydır hem de kullanıldığı malzemeler doğada kolayca bulunmaktadır. Bu kapı süsü için gerekli olanlar ise; tel çember, esnek ince ağaç dalları, küçük kozalaklar, çiçekleri dökülmemiş dallar, silikon ve kurdele gerekmektedir. İlk olarak telin çevresine esneyebilen ağaç dalları iyi bir şekilde sarılmalıdır. Üst tarafa ise renkli dallar sarılmalıdır. Bu aşamadan sonra kozalakları silikon yardımı ile yapıştırın ve son olarak da istediğiniz renkte seçtiğiniz kurdelenizi dalların arasından geçirerek süsleme bitirin.

kapisusu

Renkli süs topları ile yapılan kapı süsü tasarımları: Rengarenk olan bu kapı süsü görsel anlamda oldukça etkileyici görünmektedir. Bu kapı süsünün yapımı ise şu şekildedir; rengarenk yılbaşı ağaçlarını süslemek için kullanılan toplardan farklı renklerde temin edilmektedir. Daha sonra strafordan yapılmış yuvarlak çemberlerin üzerine, bu toplar çeşitli renk konseptleri yaratacak şekilde silikon yardımı ile yapıştırılması ile yapılmaktadır.

kapisusu

Çiçek Konseptli kapı süsü tasarımları: Bu kapı süsünde farklı renkli yapay çiçekler yuvarlak çemberlere satılmaktadır. Bu işlem çemberin her tarafı rengarenk olana dek devam etmektedir. Daha sonra ise yapay çiçek uçları silikon ile çembere tamamen sabitlenmektedir.

cicekkapisusu

Kalpli Kapı Süsü Modeli: Kalpli kapı süsleri özellikle yeni evlenen çiftler için oldukça anlamlı bir hediye alabilmektedir. Bu kapı süsünün yapılması için gereken malzemeler ise şu şekildedir; esneyebilen kalın ağaç dalları, beyaz çiçekli ince ağaç dalları ve kurdeledir. Beyaz çiçekli ağaç dallarını çiçekçilerden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Benzer Haber  Dekorasyonda Mermer Kullanımı

İlk olarak kuvvetli esneme özelliği olan kalın ağaç dallarının uçları toplanıp bağlanmalıdır. Bu işlemden sonra ise kalp şeklinde bir simetri oluşturulmalıdır. Kalp formunun üzerine çiçekli dallar muntazam bir şekilde sarılmalıdır. Ve hareket etmemesi için en sonunda silikon ile sabitlenmelidir.

kalpli-kapi-susu

Rakam Temalı kapı süsü: Bu kapı süsü teması daha çok doğum günü gibi organizasyonlarda kapılara gelen konuklar için konulmaktadır. Doğum günü olan çocuğun yaşı kaç ise o şekilde bir form verilmektedir. Burada biz 1 rakamı için bir örnek hazırladık. Esnek ağaç dalları 1 rakamı olacak şekilde sıkıca sarılmalıdır. Daha sonra silikon ile iyice sabitlenmesi sağlanmalıdır. Daha sonra ise bir rakamının çevresi istenilen renkteki süsler ile sarılmaktadır. Bu işlemden sonra rakam temalı kapı süsü tamamlanmış olmaktadır.

kapisusu

Renkli kalp kapı süsleri: Özellikle sevdiğiniz kişiye sürpriz yapmak istiyorsanız ve özel bir gün ise bu kapı süsü bu durum için oldukça uygun durumdadır. Yapımı oldukça kolay olduğu için oldukça tercih edilen bir süs modelidir. Burada kalp oluşturmak için farklı ebattaki tahtalar gerekmektedir. Bu tahtalar farklı renklere boyanmalıdır. Daha sonra teller yardımı ile tahtalar bir araya getirilerek kalp şekli oluşturulmaktadır. Bu işlem sonunda oldukça romantik bir kapı süsü sahibi olmuş olacaksınız

Hoş geldiniz kapı süsü: Bu kapı süsü görsel anlamda hoş bir görüntü verirken evinize gelen misafirleriniz için de hoş bir görüntü sağlamaktadır. Bu kapı süsünü yapabilmek için orta kalınlıkta bir mukavva parçası ve birazda resim yeteneği gerekmektedir. Mukavva makas yardımı ile istenilen şekilde kesilmektedir. Burada biraz mizahi unsur katılmasında hiçbir sakınca yoktur. Mukavva kesildikten sonra ortalı bir şekilde ‘’ hoş geldiniz ‘’ yazısı yazılmalıdır. Daha sonra güzel bir çizim ve boyama ile iyice boyandıktan sonra kapıya asılmalıdır.

Benzer Haber  Evde Yapılan Hobiler: Ebru Sanatı

 

kapisusu

Yılbaşı temalı kapı süsü: Bu kapı süsünde genellikle yılbaşının simgesi olan çorap simgesi tercih edilmektedir. Burada istediğiniz çorap şeklini belirlemek en önemlisidir. Daha sonra belirlediğiniz çorap motifi kalın bir mukavvaya çizilmelidir. Daha sonra iyi bir boyama ile özellikle çocuklarınızın kapısına asabilirsiniz. Burada en önemli olan nokta ise kesim ve boyamanın profesyonel bir şekilde yapılmasıdır.

 

kapisusuyilbasi

Çiçek demetli kapı süsü: Bu kapı süsü yapımı biraz daha zor ve zahmetli bir tasarımdır. Burada ister canlı isterseniz de cansız çiçekler kullanabilirsiniz. Daha doğal olması için sepet kullanılması daha uygundur. Çiçekler belirli bir aranjman çerçevesinde yerleştirilmektedir. Canlı çiçeklerden yapılan bu kapı süsüsün ömrü çok daha kısa olmakla birlikte cansız çiçeklerde yapılan bu demet kapı süs tasarımı oldukça güzel görünümlü ve uzun süreli kullanım için idealdir.

kapi

Hayvan tasarımlı kapı süsleri: Burada yine kalın mukavvalardan yararlanılmaktadır. Özellikle çocukların kapıları için oldukça eğlenceli olan bu kapı süsü herhangi mizahi bir karikatür çizilerek kalın mukavva kesilmekte ve kesilen mukavva yine göz alıcı renklerle boyanmalıdır. Hayvan tasarımlı kapı süsü modelleri günümüzde oldukça popüler durumdadır.

kapisusu

 

Yorum Yazın