Kendin Yap Projeleri: Oturma Odası Dekorasyonu

Kendin Yap Projeleri: Oturma Odası Dekorasyonu yazımızı inceleyerek oturma odanızı baştan yaratabilirsiniz. Üstelik evdeki eşyaları değerlendirerek! Oturma odası çoğu zaman evlerin odak noktasıdır. Bu alan pek çok farklı nedenle kullanılabilir. İnsanlar dinlenmek, sosyalleşmek, yemek yemek, kitap okumak ya da çalışmak gibi farklı ihtiyaçları için bu alanı kullanabilir. Bu neden oturma odalarının dekorasyonu diğer odalara göre her zaman bir adım daha önde olur. Yaşanmışlığı yüksek, farklı ve özgün alanlar yaratmak istiyorsanız mutlaka kendin yap fikirleri değerlendirmelisiniz. Kişisel dokunuşların ön plana çıktığı alanlar yarattığınız hemen kendiniz hem de misafirleriniz bu alanlarda zaman geçirmekten büyük keyif alacak.

Eski Kapı ve Pencereleri Değerlendirin

oturma-odasi-dekorasyonu-emlaklobisi

Evinizde büyük bir tadilat yapıyorsanız ya da eski görünümlü dekoratif parçaları seviyorsanız harika kedin yap fikirleri bulabilirsiniz. Eskimiş bir kapı ya da pencerenin üzerine raflar ekleyerek oldukça orijinal bir kitaplık ya da raf sistemi elde edebilirsiniz. Tamamen size özel olacak mobilyaların ve aksesuarların ortaya çıkmasına yardımcı olacak kendin yap fikirleri arasında yer alan bu dönüştürme fikri ile pek çok farklı parça elde edebilirsiniz. Kitaplarınız, DVD ya da CDleriniz, koleksiyon eşyalarınız ya da sadece aksesuarlarınız için kullanabileceğiniz raf tasarımları ile oturma odanıza yaşanmışlık kazandırabilirsiniz.

Renkler…

Kendin yap fikirleri arasında en kolay uygulananlar basit boyamalarla yapılanlardır. Evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz cam şişe, bardak ya da kase gibi parçaları boyayarak oldukça şık aksesuarlar elde edebilirsiniz. Minik vazolar ya da saklama çözümleri olarak tercih edebileceğiniz bu parçalarla oturma odalarınıza keyifli bir enerji yansıtabilir ve tamamen sizin dekorasyonunuza ve zevkinize uyan aksesuarlara sahip olabilirsiniz.

Ev Yapımı Mobilyalar…

Ev yapımı mobilyalar son dönemlerde oldukça popüler. Özellikle ev dekorasyon trendlerinde başlayan doğaya dönüş akımı sayesinde bu parçaların sıklıkla tercih edildiğini söylemek mümkün. Paletler, ahşap parçalar ya da yaratıcılığınızı konuşturarak bulacağınız malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz mobilyaların aslında pek sınırı yok. Şık bir orta sehpa, dekoratif bir bank, minik bir kitaplık kolay bir şekilde bulabileceğiniz malzemeler ile yapabileceğiniz mobilyalardan sadece bazıları.

Benzer Haber  Eski Sehpaları Boyama

İşlevsel Eşyalar Yaratın

Özellikle küçük evlerde oturma odaları çok fazla kullanılır. Evinizde yatılı misafirleriniz için ayırabileceğiniz bir odanız yoksa oturma odası mobilyalarını seçerken daha çözüm odaklı seçimlere yönelmelisiniz. Ahşap kasalardan yapılabilen bir bank iyi bir depolama alanının yanı sıra yatak olarak da kullanılabilir. Odanızın bir köşesinde mesela bir pencerenin önünde iç kısmını depolama olarak kullanabileceğiniz bir bank oldukça işlevsel bir mobilya olmanın yanı sıra size ait tasarımı ile dikkat çeker. 

Duvarlarınız Sizi Yansıtsın

Oturma odalarına yaşanmışlık katan aksesuarlar arasında en çok dikkat çekenlerden birisi de duvar süsleridir. Çeşitli tablolar ile güzelleştirebileceğiniz bu alanlarda kendi stilinizi başarılı bir şekilde yansıtabilirsiniz. Sevdiğiniz bir söz, kitap alıntısı ya da şarkı sözü size bu tür tasarımlar hazırlarken ilham verebilir. Kendin yap fikirleri arasında oldukça kolay uygulanan seçeneklerden birisi olan el yapımı tablolar için tek ihtiyacınız olan güzel bir söz ya da görsel, biraz kağıt, yapıştırıcı ve yaratıcılık.

 

Yorum Yazın