Kış Soğuklarında Evinizi Isıtmanın Püf Noktaları

Kış Soğuklarında Evinizi Isıtmanın Püf Noktaları

Kış soğuklarında evinizi ısıtmanın püf noktalarına odaklanmak için iyi bir mevsimdeyiz çünkü fazlasıyla sıcak geçen bir yaz mevsimini geride bıraktık ve bu soğukların hafiften hissedildiği bu aylarda artık kış soğukları için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Tıpkı büyüklerimizin kış mevsiminin bazı yiyeceklerini yaz mevsiminden hazırlaması gibi bizler de kendimizi kışa hazırlamak için şimdiden hazırlamak için çeşitli önlemler almaya başladık. Bu önlemler elbette herkesin yaşadığı yer, bulunduğu ortam ve kendi vücut yapısına göre değişiklik gösterebilir, biz bu yazımızda genel olarak geçerli ve herkes tarafından uygulanabilecek kahveden kapı altlığına kadar pek çok fikri kapsayan pratik önerilere değineceğiz:

Kış Mevsiminde Evinizi Isıtmanın Başlıca Püf Noktalarından Biri: Kapı Altlarına Dikkat!

 

Kışın soğukların en çok vurduğu yerlerden birisi kapı altlarıdır. Zeminle kapı arasında kalan o boşluktan odaya soğuk eser ve kullandığınız ısınma aracının derecesini düşürdüğünüzde bir süre sonra üşüdüğünüzü fark edebilirsiniz. Bunun için kapı altlarındaki boşluğu kapatacak bezlerden alabilir ya da evdeki kullanılmayan parçaları kapı altı için bir kapatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Kış Mevsiminde Evinizi Isıtmanın Diğer Püf Noktaları: Yalıtım Sistemi

Soğukların önemli bir kısmı duvarlar yoluyla geçer çünkü evlerin bulundukları konumlar birbirini etkilemektedir. Bu nedenle, eğer maddi olarak sizin için uygunsa yalıtım yapmayı düşünebilirsiniz. Bu sizi hem kış soğuklarından hem de yaz mevsiminin aşırı sıcaklarından koruyacaktır. Böylece diğer evlerdeki soğuklar ve sıcaklar size geçmez; böylece kışın kombinizin ya da sobanızın, yazın da klimanızın derecesini değiştirmenize gerek kalmaz.

Benzer Haber  Tasarımlarıyla Dikkat Çeken Amerikan Mutfak Modelleri ve Fiyatları

Kıyafetlerinizi sıcak tutan kalın ürünlerden seçin

Burada evin sıcaklığı kadar sizin de kendinizi koruyabilmeniz önemli. Bu nedenle, evinizin içinde giydiklerinize de önem vermeniz gerekiyor. Eğer ince kumaşlardan oluşan ürünleri tercih ediyorsanız daha sık üşüyebilirsiniz, bu da ısıtma cihazını daha fazla açmanız gerektiği anlamına gelir. Elbette kalın ürünler sadece kazak gibi ürünlerle duracağınız anlamına gelmiyor. Evde daha rahat kıyafetler tercih ederken de onların kalın olmasına özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Sıcak su torbası kullanın

Eskiden kışın en önemli sembollerinden biri de sıcak su torbalarıymış. Günümüzde kullanımı azalsa da halen çok sayıda insan kullanmakta ve aslında tekrardan gündeme gelmeyi hak eden bir ürün. Özellikle de evde çok kalın değil de biraz daha ince kıyafetlerle ekran başına daldığımız anlar olan televizyon ya da bilgisayar başındayken kullanmak, televizyon ya da bilgisayara takılı kalmışken üşümemizi önleyen ve vücudumuzun kahve içiyormuş gibi sıcak hissetmemizi sağlayan önemli bir araç olacaktır.

Sıcak İçecekler Tüketin

Kışın geldiğini gösteren en güzel detaylar, kesinlikle bir fincan çay ya da kahve. Aslında her mevsim tüketebildiğimiz bu içecekler kışın daha da anlam kazanır ve dışardan eve gelip üşüdüğümüz anlarda ya da üstümüze bir şeyler alıp balkona çıkıp dışarıyı izlediğimizde bize en etkili ilaçtan daha çok fayda sağlamış hissini yaratır. Elbette ince giymemek koşuluyla!

Kalın Perde Kullanın

Yukarıda belirttiğimiz maddelerden olan yalıtım elbette herkes için mümkün olmayabilir. Bu nedenle bunun gibi başka bir çözüm olan kalın perdeleri önerebiliriz. Yalıtımla ilgili maddede belirttiğimiz gibi, kışın soğukların gelme yollarından biri de duvarlar. Özellikle akşam saatlerinde duvara dokunduğunuzda o soğukluğu hissedebilirsiniz. İşte o soğukların duvarlar yoluyla odaya geçmesini mümkün olduğunca engellemek için ince yerine kalın perde kullanmak faydalı olacaktır. Kalın perde de tıpkı sıcak su torbası gibi, kahvenizi yudumlayıp bilgisayarınızda vakit geçerirken üşümenizi engelleyecektir.

Benzer Haber  Tavanında Yürümenin Mümkün Olduğu: Tepetaklak Ev

Yorum Yazın