kolonyaldekorasyon

Kolonyal Tarzı Dekorasyon

source source link Kolonyal tarzı dekorasyon 19.YY sömürge imparatorluğu İngilizlerin, kolonilerin yerel özelliklerini kendi dekorasyon düzenlemelerine uyarlayarak uyguladıkları özünde sadelik, doğallık olan dekorasyon tarzıdır. Kolonyal tarzı dekorasyon adından ileri geldiği gibi kolonizim öncüleri Portekiz ve İspanyolların yeni keşifleri ile yerli halka kendi mobilyalarını yaptırması ile meydana geliyor. Farklı bir yaşam, farklı ağaç yapıları ve farklı iklim sıcaklıklarından olduğu üzere mobilyalar ve eşyalar daha farklı bir yapıya kavuştu ve sonuçta kolonyal stil meydana geldi.

Kolonyal Tarzı Dekorasyonda Ahşap

https://sebidunrapor.tk kolonyal-tarzı

bloclonsiconlips.gq Ağırlıkta ahşap ve ağır mobilyalar bulunan dekorasyon düzenlemesinde doğallığın timsali objeler de dekoratif amaçlı yer almakta.

Kolonyal ve İngiliz Kolonyal

Bu dekorasyon tarzı, kolonyal ve İngiliz kolonyal olarak iki kola ayrılıyor. Kolonyal, 1700′ lerde yoğunlaşan Amerikan koloni dönemini yansıtıyor. Çokça ağaç ve ahşap kullanımına dayanıyor. Sömürge döneminin Avrupa’ dan gelen tüm zenginliğini içeriyor. İngiliz kolonyal tarzda ise yine yoğun ahşap ve oyma kullanımı olsa da genel olarak havada hafiflik ve açık renkler, tiril tiril kumaşlar hakimdir. Gidilen tropik topraklara gönderme yapma amacıyla yer yer tropik detaylara rastlanır. Tropik detay olarak palmiye yapraklarını, muz ağacı yapraklarını kullanabilirsiniz.

kolonyaldekorasyon

Koyu renk ahşapların etkisini yumuşatmak için kumaşlar genellikle beyaz ve krem tonlarında kullanılıyor ve canlı renklere az rastlanıyor.

kolonyaldekorasyon

Modern çizgiden farklı olarak kolonyal dekorasyon tarzında genellikle metal ve bileşimleri bulunuyor. Bu metal ve bileşimleri klasik dekorasyon tarzını yumuşatıyor.

kolonyal-tarzı-

Daha sıcak iklimlerde görülen ve serinletici, hafif etkisinden dolayı tercih edilen hasır ve bambuları kolonyal tarzı dekorasyonda görebiliriz. Hasır bu tarzda halı ve kilim olarak da tercih ediliyor. Yüksek tavanlarda pervaneler de bu dekorasyon tarzının olmazsa olmazlarından.

kolonyaltarzi

Koloni Dönemi Sandalyeleri!

Sırtı ince çubuklu, zarif ayaklı sandalyeleri dönemin en karakteristik mobilyalarından. Dekorasyonda kolonyal stili sandalyelerinde yine koyu renkler karşımıza çıkıyor.

Benzer Haber  Salon Dekorasyon Fikirleri

kolonyaltarzidekorasyon

Kolonyal tarzı dekorasyonda rastlanan bir unsur da koyu renklerde, klasik tarzda kütüphaneler ve kitapların arasına yerleştirilen çerçeveler. Kapaksız kütüphaneye sahipseniz rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

kolonyaltarzi

Tumturaklı duvar kağıtları da ağır renk tonlarını dengeleyecektir.

kolonyalduvarkagidi

Biraz Uzakdoğu esintisi katmak isterseniz dev vazolarda mavi çiniler, filler ve bleu blanc etkisi yardımcı olacaktır.

kolonyal

kolonyaltarzi

kolonyaldekorasyon

 

Yorum Yazın