Koltuk Takımlarının Salon İçin Önemi

Koltuk takımları oturma odası ve salonda en dikkat çeken ürünler arasında yer almaktadır. Koltuk takımları hem rahatlığınız için hem de hayalinizde dekore etmek istediğiniz ev düzeni için yardımcı ögelerdir. Bu açıdan bakıldığında koltuk takımlarının salon için önemi büyüktür. Genel olarak salon ve oturma odası birbirinden ayrılmakta ve salonlar misafir için tercih edilmektedir. Hem ev dekorasyonuna önem veriyor hem de misafirlerinizi ağırlama noktasında görsellik ve estetik arayışındaysanız salon için koltuk takımı alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Koltuk takımı alırken kumaşının kaliteli olmasına dikkat edin. Birkaç yıl içerisinde yıpranacak, deforme olacak kumaşları tercih etmeyin. Koltuk takımlarınız için ödeyeceğiniz parayı göz önünde bulundurarak kumaş kalitesini de bu doğrultuda seçmeniz gerekmektedir. İyi olmayan, kalitesiz kumaşlar sizi mutlu edemediği gibi çabuk eskimeye dönerler.
  • Koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da odanızın büyüklüğüdür. Salonunuz için tercih edeceğiniz koltuk takımında kaç tane berjer ve kanepe olacağına odanın büyüklüğüne göre karar vermelisiniz. Yeni evlenecekler ve yeni oturma grubu alacak kişiler öncelikle salonlarının büyüklüğünü net olarak bilmelidirler. Koltuk takımlarının genelinde 2 kanepe 2 berjer olmaktadır. Özel isteğe bağlı olarak kanepe sayısı 3 ve 4’ e çıkarılabiliyor. Evinizin salonu çok büyükse 3 ve 4 kanepeden oluşan 2 berjerli ya da hiç berjeri olmayan bir koltuk takımı alabilirsiniz. Evinizin salonu çok küçükse bunun içinde L koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz. Köşe takımlarının küçük büyüklüğüne göre berjer ve puf kullanarak kombine edebilirsiniz.
  • Her ne kadar tarzınız ile alakalı olsa da koyu renkli mobilyaları tercih etmeyin. Yiyecek ve içecek lekesi olur ya da toz, tüy kalıntıları belli olur düşüncesiyle hareket ederek açık renkli mobilyaları tercih etmemezlik yapmayın. Tarzınızı yansıtacak, salonunuzun daha şık ve estetik olmasını sağlayacak aynı zamanda dekorasyonunuzla da alakalı olacak renklerde mobilyalar tercih ediniz.
  • Salonunuz için koltuk takımı alırken mobilyanızın kumaşına mı yoksa iskeletine mi garanti verildiğini ve garantinin kaç yıllık olduğuna dikkat edilmelidir.
  • Koltuk takımında renk seçimi yaparken salonun büyüklüğünü de göz önünde bulundurmak avantajınıza olacaktır. Salonunuz küçük bir alana sahipse ve siz bu alanı koltuk takımları kullanarak daha büyük göstermek istiyorsanız minimal tasarımlı ve açık renkli mobilyalar tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra berjer ve kanepeleri farklı tercih edebilirsiniz. Renklerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat ediniz. Bu sayede salonunuzun küçüklüğü arka planda kalarak daha hareketli bir salona sahip olabilirsiniz. Salonunuzun duvarlarını tercih ettiğiniz koltukların renginden birkaç ton daha açık ya da koyu olacak şekilde seçebilirsiniz. Salonunuzun bir duvarına duvar kâğıdı uygulaması yaparak odanızın daha da hareketlenmesini sağlayabilirsiniz.
Benzer Haber  Soba Nasıl Kurulur? Nasıl Temizlenir?

 

 

 

Yorum Yazın