Koltuk Temizleme İçin Püf Noktalar

Oturma odalarının en çok kullanılan eşyaları koltuk takımlarıdır. Dolayısıyla diğer eşyalarımıza göre daha çabuk yıpranırlar.  Koltukları, belirli zaman aralıklarında bir bez yardımıyla silerek temizleriz. Fakat koltuk temizleme için silme işlemi koltuklarımızın daha çok yıpranmasına ve koltuk kumaşının renklerinin solmasına sebep olur. Devamlı üzerinde oturulması da yıpranmasına sebep olan diğer etkendir. Silinmesine karşın yeterince hijyen sağlanmadığını ve koltuklarının eskimeye başladığını düşünenlere koltuk temizleme için püf noktalar yazımızı hazırladık. İşte, koltuk temizleme için püf noktalar:

Koltuk temizleme işlemi nasıl yapılır?

Koltuk Temizleme İçin Püf Noktalar

Derin bir temizlik yapılacaksa, koltuk temizleme en çok düşündüren işlemlerdendir.  Evin tam anlamıyla temizlenmesi için koltuk temizleme gereklidir.  Koltuğunuzun kumaşına uygun bez ve deterjanlar seçerseniz koltuklarınızda hem hijyen sağlamış hem de kumaşlarını yıpratmamış olursunuz.  Koltuklarınızın ömrünü uzatacak temizlik, yanlış bez ve silme işlemi ile yapılırsa çabuk yıpranmalarına neden olacaktır. Koltuk temizleme işleminde yapılan yanlışların ilki, koltukları aşırı ıslak bez ile silinmektir. Çok ıslak bir şekilde silindiğinde daha temiz olacağını düşünmek büyük yanılgıdır. Koltuk süngerinin ve iskeletinin içine aşırı su girmesi, koltuğun içten yıpranmasına ve çabuk eskimesine yol açacaktır. Temizlik öncesi bezi iyice sıkarak silmeniz, koltuğunuzun hasar görmeden temizlenmesini sağlayacaktır.

Koltuk Temizleme İçin Arap Sabunu Kullanımı

Koltuk Temizleme İçin Püf Noktalar

Arap sabununun birçok temizlik ürününden çok daha iyi hijyen sağladığı kanıtlanmıştır. Doğal olarak üretilen sabunlar, deterjanların yerine temizlik için kullanılmalıdır. Koltuk temizleme için arap sabunu istenilen hijyenin elde edilmesini sağlar. Arap sabununu koltuk temizleme işlemi için suda eritebilir ya da az miktarda, koltuğun üzerine sürerek nemli bezle nazikçe ovarak kullanabilirsiniz. Koltuğun üzerinde sabunun kalıntısı kalmaması için sıcak su ile durulanması temizliğin en etkili şekilde olmasını sağlayacaktır.

 

Benzer Haber  Akvaryum Dekoru Nasıl Yapılır?

Koltuk temizleme için nelere dikkat etmek gerekir?

Koltuk Temizleme İçin Püf Noktalar

Silme işleminin koltuk temizleme için yeterli olmadığını düşünen kişiler koltuk yıkama işlemi yapabilir. Koltuk yıkama makinesi ile evde koltuk yıkayacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı noktalar mevcut. Yıkama işlemi en çok açık renkli koltuklar için gereklidir. Koltuk yıkama işlemi esnasında koltukta bulunan kirlerden dolayı her koltuk için yıkama suyunun değiştirilmesi gerekecektir. Ayrıca birçok temizlik maddesini karıştırmak bir çözüm değildir. Koltuk temizliği için en etkili ve uygun olan deterjan tek başına kullanılmalıdır. Köpüren deterjanlar tercih edilmelidir çünkü köpük koltuk kirlerini yumuşatacak, temizliğin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yazın