Koridor Zemini Nasıl Olmalı?

Koridor zemini nasıl olmalı sorusu, evin dekorasyonu ve görsellik için önemli bir konu. Bu nedenle, koridordaki ahenk bütünlüğü fazlasıyla önem taşıdığı için aileler bu konu üzerinde titizlikle durmaktadır. Koridorlar evin en merkezi ve geniş yerlerinden biri olduğundan dolayı duvarlarla sahip olacağı ahenk bütünlüğüne en az evin diğer bölümleri kadar dikkat ediliyor. Koridor zemininin nasıl olması gerektiğiyle ilgili kararsızlıkların bir diğer sebebi ise -duvarla birlikte uyum içinde olduğunda- görsellik ve tasarım açısından güzel olmasının yanı sıra temizlik imkanı vs. gibi sağladıkları özelliklerin belli noktalarda birbirinden ayrılması. Bu nedenle herkes için geçerli olan nesnel bir doğrudan bahsedemeyiz. Bu seçiminizi belirleyecek olan faktör, dekorasyon gibi konular açısından nasıl bir tasarım ve temizlik gibi sebeplerle nasıl bir kullanılış şekli istediğinizi belirlemenizdir.

Parke Koridor Zemini Örnekleri

Fayans Koridor Zemini Örnekleri

Birbirine Göre Avantajları ve Dezavantajları

Yukarıda belirttiğimiz gibi, koridor zemininde karar verirken avantajları ve dezavantajlarını kendinize göre değerlendirmelisiniz. Örneğin, fayans zemin, duvarınızın rengi ile dekorasyon olarak uyum sağladığında evinizin girişinde görsellik açısından estetik bütünlük oluşturabilir. Elbette burada ahenk bütünlüğünü sağlaması açısından duvarın ve fayans koridor zemininin tasarımını oluşturan renkleri, modelleri ve şekilleri gibi detaylar fazlasıyla önemli.

Kimi zaman fayans koridor zemininin üzerindeki ufak model detayları zemininizin daha şık görünmesini sağlayabilir. Bununla beraber, kullanılan malzemeden dolayı parke zemini fayans zeminine göre daha sıcak tutmaktadır. Bu da göz önünde bulundurulması gereken bir detay. Ayrıca parkenin bir diğer artısı da temizlikle ilgili. Parkenin temizlenmesi fayansa göre daha pratiktir. Bununla beraber parkelerin çok fazla temizlenmesi de fayansa göre daha çabuk yıpranmasına neden olabilir çünkü temizlik maddelerinin içerisindeki maddeler parkeye zarar vermekte. Eğer temizlik konusu sizin için önceliklerden biriyseniz bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Benzer Haber  Kendin Yap Projeleri: Ev Boyama İşlemi

Bu kıyaslamada değinmemiz gereken bir diğer nokta ise fayans zemini olarak beyaz zemin tercih edecekseniz lekelerin görünmesi durumu. Eğer başka renk tercih edecekseniz fayans zemin de çok problem yaratmayacaktır fakat beyaz renk takıntınız varsa bu faktörü de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Parke ise koyu renk olduğu için çok sırıtan bir leke olmadığı sürece dışa vurmayacaktır.

Bu yazımızda sizlere zemin açısından fayans ve parke arasındaki farklılıkları avantajları ve dezavantajlarıyla anlattık. İlk paragrafta belirttiğimiz gibi, zemin konusunda herkes için kesin doğru olan bir cevaptan bahsedemeyiz. Parkenin avantaj sayısı daha fazla gibi gözükse de ev dekorasyonunuz ve görsellik konusunun sizin için önemine göre fayans da önemli tercih seçeneklerinden birisi.

Yorum Yazın