Köy Evi Yenileme

Köy evi yenileme konusu, tamamen ya da yılın belli dönemlerinde köye taşınmayı düşünenler için başlıca konulardan biridir. Bu döngü normalde tam tersi olur, köydeki kesim büyük şehirlere gelir fakat artık değişmeye başladı. Bunda en büyük pay sahibi elbette yaşlı nüfusunun fazlalaşması.

Şehirdeki kargaşalı ve stresli hayata zaten yeterince katlandıklarını düşünen orta yaş ve yaşlı kesim, belli bir maliyeti göze alıp köy evlerini yenileyerek yaşamlarını artık köyde geçirmek istiyorlar. Bunun yanı sıra ofisten bağımsız olarak çalışanlar da şehir hayatından uzaklaşmak için köy gibi yerlerde yaşamayı denemek istiyorlar. Tüm bunların yanı sıra, gayet iyi bir kariyeri olup organik tarımla uğraşmak için köye yerleşmek isteyenlerin sayısı da son dönemde fazlasıyla artmakta.

Peki, köy evleri nasıl yenilenir? Tasarım ve tadilat başta olmak üzere pek çok konuda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?  Bu tasarım ve tadilat çalışmalarının maliyeti nasıldır? Tüm bu detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Köy Evini Yenilemek İçin Neler Yapılmalı?

Köy evini yenilemek için ilk yapmanız gereken, evinizin modelini göz önünde bulundurmaktır. Taş ev, kerpiç ev ve ahşap ev gibi çeşitli modelleri bulunan köy evlerinin bu türlere göre yenileme çalışmaları da değişebilmektedir. Bu modeller arasında ülkemizde en yaygın olarak kullanılanı hangisi diye soracak olursak, bu durum bölgelere göre değişmektedir.

Örneğin Ege ve Akdeniz bölgesinde en çok kullanılan model taş evlerdir. Hem pratik hem de uzun yıllar kalıcı olduğu için bölgedeki köy halkının ilk tercihidir. Karadeniz bölgesinde ise ağırlıklı olarak ahşap evler kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebebi, bölgenin bitki yapısına uyum sağlaması ve tıpkı ahşap evler gibi o iklimde kalıcı olması.

İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu kısımlarında ise kerpiç evler daha çok kullanılmaktadır. Bunun da nedeni, tıpkı diğer bölgelerdeki gibi o bölgenin iklimine uyum sağlaması ve uzun ömürlü olmasıdır.

Benzer Haber  Bakımı Kolay Salon Bitkileri

Evinizle ilgili modelin özelliklerini tam olarak bildikten sonra dekorasyonu belirleyip sonrasında elektrik, tesisat ve sıva gibi işlemlerle köy evinizde tadilat yapmaya başlayabilirsiniz. Buradaki tadilat çalışmalarından bazıları; oda ile evden bağımsız ahır gibi yerlerin birleştirilmesi, gereken yerlerde sıva gibi tamir çalışmalarının yapılması, odalar arası geçişlerin sağlanması, boyası dökülmüş çeşitli eşyaların boyanması ve kapı ile pencerelerin değişmesi ya da elden geçmesidir.

Bu gibi temel çalışmalardan sonra köy eviniz iyileşme anlamında belli bir eşiği geçecek ve ilk aşamada yaşanacak yer halini alacaktır. Sonrası ise sizin ekstra zevklerinize ve evinizde oluşturmak istediğiniz dekorasyona bağlı olarak eklenmektedir.

Köy Evini Yenilemenin Maliyeti

Köy evi yenilemenin maliyeti; evinizin taş ev, kerpiç ev, ahşap ya da betonarme olmasına, evinizdeki eksikliklere ve uygulamak istediğiniz dekorasyonun tasarımına bağlı olarak büyük değişiklik göstermektedir. Fakat ihtiyar heyetinden alınacak izin, fen ve sağlık kurallarına uyması için yapılacak çalışmalar, istediğiniz dekorasyona uygun eşya ve tasarımlar gibi tüm detayları içerisine katarsak lüks bir ahşap bina için metrekare maliyet fiyatı ortalama 2 bin liradır. Betonarme evlerde bu fiyat yarı yarıya düşüş gösterip bin liraya inerken, taş ev ve kerpiç evlerin maliyeti pek çok faktöre göre değişim gösterebilmektedir.

Yorum Yazın