Küçük Evler İçin Dizayn Önerileri

Evinizi dekore etmek, belki de en keyif aldığınız eylemlerdendir. Ancak evinizin küçük olması durumunda hem özel bir dekorasyon olması hem de kullanışlı olması için küçük evler için dizayn önerileri almak isteyebilirsiniz. Sunulan öneriler kapsamında çok daha rahat dekorasyon yapabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda önemli olduğunu düşündüğümüz dizayn önerileri aşağıdaki gibidir;

kücükbalkon

Dizayn Önerileri; Küçük  Mobilyaları Tercih Edin

Küçük evler için dekorasyonda en önemli husus, eşyaların büyük olmasından kaçınmak olacak. Baktığınızda evinizin her odası için  çok yer kaplayan mobilyalar olmasın. Bunun için evinizin boyutlarına uygun olan mobilya seçimi yapmanız gerekiyor.

Küçük mobilyalar ile evinizi dekore etmeniz, kullanımın avantajlı olmasını sağlayacak.

Mobilyalarınızda işlevsel detayların olmasının size konfor sunacağını unutmayın. Dekorasyonda küçük mobilyaların tercih edilmesinin önemli olduğu kadar, işlevsellik de önem taşır. Bunun için hem küçük hem de işlevsel detayların bulunduğu mobilya seçenekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Yatak odası, oturma odası ya da salon için bu önerin mutlaka dikkate alınması önemlidir.

esyalar

Mobilya Seçimlerinizi Açık Renklerden Yana Kullanın

Mobilyalarınızın rengi de evinizin küçük gözükmesine neden olabilir. Dar alanlara yerleştirecek olduğunuz mobilyaların bir de koyu renkli olması halinde, evinizin karanlık olması söz konusu olabilir.

Küçük alanları ferah göstermenin yolları için önerileri mutlaka dikkate almalısınız.

Açık renkli mobilyaların kullanımının olması durumunda, evinizin ferahlayacağını göreceksiniz. Özellikle beyaz tonlarında renklerin kullanılması önemlidir.

Tek ton olarak seçmiş olduğunuz mobilyalar için eğer araya zıt ve farklı bir renk seçerseniz, dekorasyonda dikkat çekici bir hava yaratmış olabilirsiniz.

Evinizin küçük olması halinde, renk seçiminin de önemli olduğunu bilerek ev dizaynınızı ona göre yapmayı ihmal etmeyin.

Benzer Haber  Evde Mum Yapımı

koltuk,sehpa

Salon Dizayn Önerileri; Özel Tasarım Tv Üniteleri

Salonlarınızda Tv ünitesinin çok fazla yer kaplamasına izin vermeyin. Bunun için işlevsel olan özel tasarım tv ünitelerini tercih edebilirsiniz. Özellikle çekmeceli olan ve size farklı alanlarda da evinizi toplu gösterme imkanı sunacak tv ünitelerini tercih edebilirsiniz. Ünitelerin duvara monte edilen şekilde olması önemlidir.

Boyunun çok alçak olması, odanızın küçük gözükmesine yol açacağından, orta boy bit tv ünitesi ile evinizi dekore edebilirsiniz.

Ünitelerinizin televizyonun boyutuna uygun olması yeterli olur. Vitrinli olmaması, odanızın büyük gözükmesini sağlayacaktır. Bu bilgilerin dışında yerden yüksek olması da önemlidir.

Direkt olarak yerde parçalarının olması dışında, ayaklar ile yerden yükseltilmiş olmasını sağlamalısınız. Bu sayede salon dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun da bir ölçüde yanıtlanmış olmasını sağlıyoruz.

Renk seçiminizi de açık renklerden yaparak, direkt olarak ünite seçiminizi tamamlayabilirsiniz.

tvünitesi

Pratik Yemek Masaları ve Sehpalar

Salon için olmazsa olmaz sehpalar, mutfak ve salonlar için de olmazsa olmaz yemek masalarıdır. Küçük ev dekorasyonu için de mutlaka bu eşyaların gerekli olduğunu bilmelisiniz. Bunun için pratik adı altında sunulmuş olan işlevsel masa ve sehpaları tercih etmelisiniz.

Yemek masalarının salonda küçük durması, ancak açılması halinde sizin için yeterli bir boyutta olmasına dikkat edebilirsiniz.

Mutfak yemek masası için ise işlevselliği çok daha yüksek olan tasarım masalar tercih edilebilir. Bu sayede sorun yaşamadan kullanabileceğiniz mutfağınız, yemek yemediğiniz zamanlarda rahat hareket edebileceğiniz bir alana dönüşecektir. Bunun için mutlaka pratik yemek masalarını tercih etmelisiniz.

Salonda duracak olan zigon sehpalar ya da orta sehpalar da işlevsel olmalıdır. Mümkün olduğunca pratik ve küçük olmasına dikkat ederek, tasarımsal olarak gerektiğinde işlevselliğinin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede rahatlıkla yemek yemeniz, misafirlerinizi ağırlamanız mümkün olacaktır.

Benzer Haber  Dekorasyonda 2019 Trendleri

yemekmasasi

Küçük Ev Dizaynı Olmazsa Olmazlar

Dekorasyon için olması gerekenler temel mobilya, oturma grubu, tv ünitesi, sehpa ve yemek masası gibi ihtiyaçların giderilmesidir. Sonrasında ise yapmanız gereken küçük dokunuşlar ile dekorasyonun en iyi şekilde yapılmasını sağlamak olacaktır. Bunun için kullanmanız gereken objeler, oluşturmanız gereken detaylar olabilir.

İlk olarak kullanmanız gereken en önemli objenin aynalar olduğunu söyleyebiliriz. Dar olan alanların daha geniş kullanılması için aynalar şarttır.

Küçük evlerde ayna kullanımı adı altında yapmış olduğunuz araştırmalar size ayna kullanımının önemini gösterecektir. Dilerseniz küçük küçük birden çok ayna kullanarak, odanın ferah gözükmesini sağlayabilirsiniz. Boydan boya ayna kullanımı yorucu ve sıkıcı olabilir. Bunun için evinizi geniş göstermek için kullanacağınız aynaların küçük aynalar olması önemlidir.

İşlevsel özelliğinin fazlaca olduğu objelerin kullanımının önemli olduğunu söylemiştik. Örneğin almış olduğunuz oturma grubunun yan kısımlarının aynı zamanda zigon olarak kullanılabiliyor olması ya da gazetelik olarak kullanılabiliyor olması önemlidir. Mutlaka bu özelliklerin bulunduğu bir oturma grubu edinmenizi öneriyoruz.

koltuksehpa

Evinizde kullandığınız her obje, evinizin dar ya da geniş gözükmesine neden olabilir. Bunun için önerimiz, duvarlara çok büyük objeler yerleştirmekten kaçının.

Küçük objeler ile dekorasyon avantajını en iyi şekilde değerlendirerek hem sizin hem de misafirlerinizin rahat edeceği bir ortam yaratabilirsiniz. Rahatlıkla küçük bir evde konforlu yaşamanız sağlanır.

 

Yorum Yazın