lake-mutfak-dolabi-emlaklobisi

Lake Mutfak Dolabı Avantaj ve Dezavantajları

Lake mutfak dolabı avantaj ve dezavantajları yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Mutfağını yenilemek isteyenler için dolap, tezgah gibi ana mutfak üniteleri tercihlerinde oldukça farklı malzeme ve model seçeneği bulunuyor.

lake-mutfak-dolabi-emlaklobisi

Elbette bu çeşitlilik dekorasyon açısından büyük bir zenginlik demek. Ancak zaman zaman ev sahiplerinin kafasını karıştırdığı da bir gerçek. Çoğu insan evlerine mutfak yaptırırken özellikle mutfak dolabı ve tezgahı seçenekleri arasında kaybolabiliyor.

Kendi yaşam tarzı, kullanım alışkanlıkları ve estetik zevklerine en uygun malzemenin ne olduğuna karar vermekte zorlanabiliyor. Modern mutfak dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan lake mutfak dolabı yüzeyleri özellikle pürüzsüz ve parlak görünümleri ve dayanıklı ve uzun ömürlü yapıları nedeniyle tercih sebebi oluyorlar. Peki lake mutfak dolabı avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Lake nedir?

Yalnızca mutfak dolaplarında değil aynı zamanda diğer odalarda kullanılan farklı mobilya türlerinde de uygulanan lake üretim tekniği bir tür reçine kullanılarak uygulanan cila yöntemine deniyor. Lak ya da laka olarak isimlendirilen reçineli zamk olarak da tanımlayabileceğimiz lake mobilyalarda farklı ahşap bileşenlerin üzerine oldukça koruyucu, sertleştirici ve uzun ömürlü reçine uygulaması ile lake yüzeyler elde ediliyor.

Lake Mutfak Dolabı Avantaj ve Dezavantajları

lake-mutfak-dolabi-emlaklobisi

Her mutfak dolabı malzemesinin elbette kendine has belirli özellikleri vardır. Bu özellikler arasında olumlu olanlar bulunduğu gibi olumsuz olanlar da olması çok doğal. Lake mutfak dolaplarının avantajlarının dezavantajlarına göre daha fazla olduğunu söyleyerek başlayalım. Zaten lakenin bu kadar popüler bir malzeme olmasının nedeni de bu.
İşte lake mutfak dolaplarının bazı öne çıkan avantajları ve bazı olumsuz yönleri:

Lak cilanın en önemli özelliği hava ile bir araya gelip kuruduğunda oldukça sert bir yüzey ortaya çıkarmasıdır. Ancak bu sertlik kırılgan bir sertlik değildir, yani lake mutfak dolaplarının diğer dolaplara göre daha dayanıklı olduklarını söylemek mümkün. Bu dayanıklılık iyi bir bakım ve gereken özenle uzun ömürlülüğe de dönüşüyor elbette. Yani kaliteli bir üretim sürecinden geçmiş bir lake mutfak dolap ünitesinin kolay kolay kırıldığına ya da çatladığına şahit olmanız pek mümkün değildir.

Benzer Haber  Evlerde Sonbahar Dekorasyonu

lake-mutfak-dolabi-emlaklobisi

Ne var ki lake mutfak dolaplarının üretimi sonuçta yüzeye uygulanan cila boya ile hayata geçirildiği için bu dayanıklılık yüzey dayanıklılığı olarak düşülmemelidir. Zarar görmeyen lake dolaplar senelerce sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyorken eğer kuvvetli bir darbe alırsa lake mutfak dolabı ahşap alternatiflerine göre daha kolay hasar görebilir. Bu hasar elbette kırılma ya da çatlama olmayacaktır ancak yüzeyde bazı bozukluklar oluşabilir. Tabi bu oldukça nadir görülen bir durum çünkü mutfak dolapları, o kadar ağır bir darbe almasına neden olabilecek riskli bir bölgede kullanılmıyorlar. Bu olumsuzluğu ev için değil ama iş yeri, ofis, restoran mutfağı gibi trafiği yüksek mutfak kullanımlarında değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Yorum Yazın