Modern Tavan Dekorasyon Fikirleri

Modern Tavan Dekorasyon Fikirleri

Tavanlarda dikkat çeken estetik ve kaliteli bir görünüm istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz. Bir odanın tasarımı yapılırken genellikle tavana yeterince özen gösterilmez çünkü tavanların göz hizasının yukarısında oldukları için dikkat çekmeyeceği varsayılır. Tavanın rengi, dokusu ve yüksekliği bir odanın atmosferini oldukça etkili bir şekilde değiştirebilir. Tavanları dekorasyonla bütünleştirmenin ve odaya istediğiniz ambiyansı tavanlar sayesinde kazandırmanın oldukça farklı yolları var. Bugün modern evlerde tavan boyalarından gömme ışıklandırmalara, kartonpiyer uygulamalardan köpük stopiyer modellerine, ahşap kaplamalardan metal tavanlara kadar pek çok farklı dekorasyonu yöntemi kullanılıyor.

Kartonpiyer

Tavan dekorasyonlarında en sık uygulanan yöntemlerden biri alçı panellerle oluşturulan kartonpiyer kaplamalar. Alçıdan yapılan ve farklı şekil ve desenlere sahip olan panellerin tavana monte edilmesiyle oluşturulan kartonpiyer kaplamalar geniş model ve ürün yelpazesi ile farklı beğenileri karşılayabildiği, pratik ve ekonomik olduğu için yeni nesil evlerin dekorasyonlarında sıklıkla tercih ediliyorlar.

Dekoratif gergi tavan modeli

Asma tavanlar, gergi tavanlar ve alçıpan modelleri her mekanın tavanında gördüğümüz tasarımlardır. Oysa ki çok daha farklı ve etkileyici tavan dekorasyonları söz konusu. Kalın ahşap kirişlerin kullanıldığı başta rustik tarz olmak üzere , vintage, country tarzı ve endüstriyel loft stili gibi dekorasyonlarında tercihi olarak ilgi görüyor. Tavan dekorasyonları son yıllarda duvardan tavana kağıt kaplamalar ve strafor kaplamaları ile de oldukça şık ve dekoratif seçenekler olarak kullanılıyor.

Köpük tavan süsleri

Alçı kartonpiyerlerin bir diğer avantajı da desen ve renk seçenekleri ile farklı tarzlara kolaylıkla uyum sağlayabilmeleri. İşlemeli ve oymalı modelleri ile özellikle klasik ve gösterişli tarzlı dekorasyonlar için oldukça şık seçenekler üretiliyor.

Stropiyer adı verilen köpük tavanlar da alçı tavanların daha ekonomik alternatiflerini oluşturuyor. Hazır köpük plakalar şeklinde satın alıp kolaylıkla uygulayabileceğiniz stropiyer tavanlar hafif oldukları için tavana oldukça sağlam bir şekilde tutunuyorlar ve alçı tavanların sağladığı şıklığı daha ekonomik bir şekilde sunuyorlar.

Benzer Haber  İlham Verecek Yatak Odası Tasarımları

Ahşap tavanlar

Ahşap tavanlar özellikle yaşam alanlarına sıcak ve rahat bir his verdikleri için country, rustik ve modern tarzlar için eşsiz seçenekler üretiyorlar. Ahşabın sıcak ve samimi bir şekilde sunduğu gösteriş, tavanları odaların ana odak noktası bile yapabilecek kadar kuvvetli bir estetik etki yaratabiliyor.

Yorum Yazın