Mum Yapımı

Mum yapımı özellikle de dekorasyon açısından son dönemde ön plana çıkmaya başladı. Ayrıca elektriklerin gittiği dönemlerde de pratik bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra kimi zaman hediyelik eşya olarak da iyi bir seçenek olmaktadır. Tüm bunlar, mum yapımını daha da faydalı hale getirmiş durumda. Bu tarifimiz sayesinde ise çeşitli süsler de katarak dekorasyonunuza estetik katan kullanışlı bir mum yapabilirsiniz.

Ev Mumu Hazırlamak

Malzemeler:

Parafin

Fitil

Spatula

Gıda Boyası

Isıya Dayanıklı Cam Kase ve

Kavanoz

Kavanozu Süslemek İçin Çeşitli Boyalar (isteğe bağlıdır)

İlk olarak, tencerenizi yarısına kadar su ile doldurup su kaynayana kadar ocakta bekletin. Bu esnada bir kaseye parafini boşaltın. Bu kaseyi, tencerenin ortasına bırakın. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, suyun parafinli kase ile temas etmemesi gerekiyor.

Mum Yapımı

Parafin tencere içerisinde kıvamını bulurken siz de mumu hazırlayacağınız ortamı hazırlayabilirsiniz. Oluşabilecek aksilikleri düşünüp mumun yapılacağı zemini gazete kağıtlarıyla kaplamak faydalı olabilir. Parafin tencerenin içinde erimeye başlarken spatula ile karıştırmanız faydalı olacaktır. Özellikle kıvamını bulması ve mumun kalitesi açısından bu önemli bir detay.

Mum Yapımı

Kavanozu tencereden çıkartın ve 1-2 dakika bekleyin. Sonrasında üzerine fitili yerleştirin. İlerleyen aşamalarda problem yaşamamak için kavanoza tam olarak yerleştiğine dikkat etmelisiniz. Eğer fitiliniz yapışkanlıysa kavanoza kendiliğinden oturacaktır. Değilse herhangi bir yapıştırıcıyla bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

 Mum Yapımı

Artık mum hazırlanmaya başlamış durumda. Bu kısımda yapacağımız ilave ise gıda boyası ve kokuları eklemek olacak. İlk olarak, istediğiniz kokuyu 4-5 damla olarak erimiş parafine ekleyin. Sonrasında gıda boyasını da ilave edin. Renk seçimi sizin tercihinize bağlı olduğu için bunun miktarını sizin belirlemeniz gerekiyor. Dekorasyonla uyumlu olacak bir renk seçimini yoğunluğa bakarak ayarlayabilirsiniz. Ardından spatula yardımıyla parafini kısa bir süre karıştırın. Bu karıştırma işlemi, tam verimliliği almak açısından önemli. Karıştırdıktan sonra yoğunluğunu daha fazla yapmak isterseniz ilave gıda boyası ekleyebilirsiniz.

Benzer Haber  Ev Döşerken Ne Kadar Bütçe Gerekir?

Mum Yapımı

Son aşamada ise ilk olarak kasedeki parafinin soğumasını bekleyin. Birkaç dakikada soğuyacaktır. Ardından fitili tutarak parafini kavanoza boşaltın. Fitili tutmanızın sebebi, kavanoza döküldüğünde de fitilin mumu ortalaması. Sonrasında kavanoza boşalttığınızda fitilin bir kısmını kesebilirsiniz. Mumun dışında kalan fitilin çok uzun olması estetiği bozabilir. Mumun dışında 1 cm fitil kalması yeterli olacaktır.

Mum Yapımı

Kavanozun içerisi bu aşamadan sonra hazır. Dışı ise sizin yaratıcılığınıza bağlı. Çeşitli süslemeler yaparak odanızda daha ilgi çekici bir unsur haline getirebilirsiniz. Özellikle internette dekorasyona uygun kavanoz süsleme şekillerini bolca görebilirsiniz.

 

 

Yorum Yazın