Mutfak Tezgahı Seçimi

Sıradan ve plansızca yapılan seçimlerle mutfak dekore etmek ilerde pişmanlıklar yaşamanıza neden olabileceği için henüz ilk adımdayken iyi bir planlama ve araştırma yapmanız gerekecek. Özellikle dayanıklılığı ön planda olan ve teknolojik altyapısı bulunan mutfak ekipmanlarını seçerken, piyasa bulunan türlerin hepsini gözden geçirmiş olmak ve sizin mutfağınıza hem stil hem de özellik olarak en uygunu bulmak son derece önemlidir. Örneğin mutfak tezgahı seçerken nasıl bir yol izliyorsunuz? Stilinize ve mutfağın mimari özelliklerine uygun bir hazır mutfak seçip işin içinden kolayca çıkabilirsiniz ya da satın aldığınız evin mevcut mutfağını kullanmayı uygun görürsünüz ancak bu tip hazır mutfaklarda maliyeti düşürmek için bazı parçalarda kaliteden ödün verilebildiğini unutmayın. Özellikle mutfak tezgahı gibi kalite ve malzemenin önem kazandığı bir üründe seçimi şansa bırakmamak gerekir.

Evlerin henüz inşaat projelerinin belirlendiği aşamalarda ya da uzun süre kullanılan mutfak tezgahı bölümlerinin artık değiştirilmesi düşünülmeye başlandığında, tezgahlar arasında bir ürün seçme yoluna gidilmeye başlanıyor. Mutfaklarda bulunması sebebiyle kolay temizlenebilir olması ve suya dayanıklı olması gibi temel belli başlı özelliklere sahip olması gereken tüm tezgahlar arasında kişilerin kendi isteklerine de hitap edebilecek ürünlere yönelerek seçimlerini yapması gerekiyor. Özellikle uzun süreli kullanımlar hedeflenerek mutfak tezgahlarının seçilmesi söz konusu olduğundan, evin yapısına ve iç tasarımına uygun tezgahlara da ağırlık vermek gerekiyor.

mutfak tezgahı ile ilgili görsel sonucu

Satılık daire veya kiralık daire bakarken de mutfaklara özellikle dikkat etmelisiniz. Bir evin değerini belirleyen en önemli yerlerden olan mutfaklar, gerekli tadilatlar ve güzel bir dekorasyon ile evin değerini de yükseltebilir.

Tezgahlarda bulunması gereken temel özelliklere bakıldığında mutfak tezgahı için mutlaka mutfaktaki diğer ürünler ve mobilyalarla uyumlu bir görüntüye sahip olması ve tarz bakımından diğer eşyalarla uyum içinde olması gibi noktalara dikkat ederek karar vermek gerekiyor. Bunun yanı sıra özellikle mutfak dolapları ile uyumlu bir tezgahın seçilmesine de ayrıca özen göstermek gerekiyor. Birbiriyle son derece uyum içinde olması gereken mutfak dolapları ile tezgahlarının arasında uyum yakalanmadığı takdirde, tüm mutfağın dekoruna olumsuz etki edebilecek görüntüler ortaya çıkıyor. Bunlara ek olarak tezgahların kolay temizlenebilir yapıya sahip olması, asit ve benzeri maddelere karşı dayanıklı yapıda olması, yüksek ısıya karşı çatlamalara ve kırılmalara dayanıklı bir yapıda olması da aranan özellikler arasında ilk sıraya konulanlardan oluyor.

Benzer Haber  Ada Mutfak Modelleri ve Ada Mutfak Dekorasyon Fikirleri

İçindekiler

Ahşap mutfak tezgahı avantajları ve dezavantajları

ahşap mutfak tezgahı ile ilgili görsel sonucu

Mutfaklarda klasik bir görünüm elde etmek isteyerek sade tasarım anlayışlarını yansıtmak isteyen kişiler için mutfak tezgahı alternatifleri içinde ahşap malzemeler kullanıldığında, tezgahlar ön plana çıkıyor. Tamamen doğal bir ürün olan ahşap malzemesinin mutfağın havasını değiştirecek kadar etkili olması, pek çok kişinin bu tezgahlara yönelmesinde büyük pay sahibi oluyor. Eskidiği durumlarda bile oldukça şık bir görünüme sahip olan ve değerinden hiçbir şey yitirmeyen ahşap tezgahlar; laminant ve masif türlerinde tasarlanabiliyor. Her ikisi için de tezgahların son derece dayanıklı, kullanışlı ve bakımı kolay ürünler olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak ahşap ürünlerin suya karşı dayanıklı olanlarının seçilmesine ve kolay temizlenebilir malzemelerden yapılmış olmasına da ayrıca özen göstermek gerekiyor. Ancak bu sayede istenilen kullanışlılık etkisi ortaya çıkarılabiliyor.

Paslanmaz çelik mutfak tezgahı özellikleri

Paslanmaz çelik mutfak tezgahı ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde gelinen teknolojik altyapı sayesinde farklı malzemelerin de mutfak tezgahı şeklinde kullanılabilir olduğu ürünlerin ortaya çıkarılması mümkün oluyor. Bu ürünler arasında en öne çıkan paslanmaz çelik tezgahlar oluyor. Tezgahlarının kullanım ömrü ile ilgili olarak hiçbir endişe yaşamak istemeyen kişilerin tercih ettiği bu tezgahlar, özellikle ısıya karşı son derece dayanıklı olmaları ve çok kolay şekilde temizlenebilmeleri ile tercih ediliyor. Ancak bu tezgahların fiyatlarının diğer alternatiflere göre yüksek olması ve dekoratif açıdan görünüme özen gösteren kişiler için istenmeyen bir görüntüyü ortaya çıkardığı için seçilmesinden kaçınılması da söz konusu oluyor. Aynı zamanda bu tezgahlar çizilebilir olduğu için de zaman içinde üzerinde yıpranma etkileri görülebiliyor.

Granit mutfak tezgahı

granit mutfak tezgahı ile ilgili görsel sonucu

Bir başka mutfak tezgahı malzemesi olan granit, özellikle ısı yalıtımındaki yüksek performansıyla tercih edilen malzemelerden oluyor. Ancak granit malzemesi ile oluşturulmuş tezgahların fiyatlarının yüksek olması ve kullanım ömrünün daha da uzun hale getirilmesi için cila gibi uğraştırıcı bir bakım sürecini istemesi, bu tezgahlardan uzak durmanın haklı gerekçelerinden oluyor. Leke tutabilen ve çatlaklara sebep olan yapısı da bu tezgahların kullanımının daha özenli olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Benzer Haber  Kediniz İçin Keyifli Bir Yaşam Alanı

Mermer mutfak tezgahı

Mermer malzemesi ise şık bir görüntü vermesi, ısı ve su geçirmemesi ile tercih edilirken asitli sıvılara maruz kaldığında sararması sebebiyle olumlu ve olumsuz özellikleri arasında tercih yapılması gereken bir malzeme oluyor.

Doğal taş grubuna giren döküm mermer tezgahlar bir dönem son derece popülerdi ve fiyatları da oldukça pahalıydı ancak asitlere karşı dayanıksızlık gibi bir takım dezavantajları göze çarptığından bu yana popülerliğini yitirdi. Böylece fiyat aralığı da biraz esnemiş oldu. Döküm mermer neredeyse saf bir malzemedir yani diğer tezgah türlerinde olduğu gibi farklı hammaddelerin birleşiminden oluşmaz, doğal yapılı bir taştır bu nedenle renk seçeneği de sınırlıdır. Oldukça sağlam bir yapıya sahiptir ancak çiziklere karşı birkaç yılda bir bakım yapıp cilalatmanız gerekebilir.

mermer mutfak tezgahı ile ilgili görsel sonucu

 

 

Yorum Yazın