Ofis Nasıl Dekore Edilir?

Çalışma hayatının vazgeçilmezi olan ofisler, işlerin yönlendirildiği ve koordine edildiği, Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı bir nevi gergin alanlardır. Bu nedenle ofis olarak kullanılacak olan alanın tasarımı, dekorasyonu ve dizaynı verimliliği artırmaya yönelik olarak yapılmalıdır. Ofis dekorasyonu ev dekorasyonlarına göre daha fazla emek ve zaman isteyen, mobilya seçimlerinde daha fazla özen gösterilmesi gereken bir dekorasyon türüdür. Çünkü bu tarz iş alanlarında insanların işlerine odaklanmasını sağlayacak, gergin durumlar da o havayı içeride barındırmayacak şekiller de dizayn edilmelidir. Dizayn edilen alanlar insan yaşamın da büyük bir ölçüde etkili olmaktadır.

Gelin neler kullanabileceğimize beraber şöyle bir bakalım.

Tahtalar!

Kesinlikle ferah alanlar yaratılacağı gibi çalışılan işlerde yapılan işleri çizmek (akılda kalma oranı %30) ve üzerinde konuşmak oldukça etkili bir yöntem olduğu gibi dekor için de kullanılabilmektedir.

Çalışanlar arasındaki yerleri ayırmak için kullanılabileceği gibi not almak ya da alanları ayırmak için de dekore edebilirsiniz.

Çiçekler!

Çiçekler, dekorasyon konusunda oldukça fazla öneme sahiptirler. Çalışanlar için farklı bir atmosfer yaratmak, onların ruhlarına dokunmak ve tekrar işlerine olan konsantrasyonlarını arttırmak için ideal bir yöntemdir. Ofisiniz için kullanılan çiçek türlerini “ofis çiçekleri” başlık altında aratarak uygun türde çiçekler satın alabilirsiniz.

Aydınlatmalar!

Sıradan aydınlatmalar yerine farklı aydınlatmalar kullanarak farklı bir hava katabilirsiniz. Sarı ışık, dinlenme hissi uyandırdığından mola verilecek alanlarda tercih edilmesi daha uygundur.

Perdeler!

Ofis içindeki renk uyumuna göre perdeler ile şık bir görüntü elde edilebilir. Karanlık olmamasına özen göstermelisiniz.

Öğle araları ve dinlenme zamanları için rahat ortak kullanım alanları çok önemli olmakla beraber motivasyon olarak ilaç gibi gelecek şekilde dekore edilmesi gerekir.

Benzer Haber  En Kötü Mimari Yapılar

Tablolar!

Ofis içinde kullanmış olduğunuz renklere uygun tablolar seçerek belki bir gezinti havası oluşturabileceğiniz gibi, “daima ileri” adlı görsel bir sunum tarzında tablolar kullanabilirsiniz.

Soru ve Cevaplar!

Çalışanlarınızdan bazı soruların cevaplarını öğrenmek çok zordur. Bu gibi durumlar da soruyu oluşturun ve şıkları belirleyip numaralandırın. Daha sonra kağıt, pil veya pet şişe atmalarını sağlayarak oylama yapabilirsiniz. Böylece hem atık toplamış olursunuz hem de merak ettiğiniz soruların cevaplarını almış olursunuz. Aynı şekilde sigara içilen alanlara ikili şıklı sorularla izmaritlerin yerlere atılmamasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın