Penthouse Daire Nedir?

Penthouse daire 1920’lerde New York’ta ortaya çıktı. New York ekonomisinin o dönem çok iyi gittiği için inşaat sektöründe patlama yarattı. Bu sayede birçok binanın en üst katında yer alan lüks, manzaralı Penthouse daireler doğdu.

penthouse-emlaklobisi

Penthouse Ne Demektir?

“Penthouse” kelimesi lüks ve seçkinliği ifade eder.  “Gökyüzündeki lüks daire” olarak da tabir edilebilir. Peki en lüks konutlarda bulunan bu daireler kaç metre kare ve nasıl dekore ediliyorlar? Tüm detayları öğrendiğinizde şaşıracaksınız!

İlk yapılan çatı katı daire, 1040 Park Ave caddesinde 5.000 metrekarelik bir dubleks üzerinde olan Condé Montrose Nast’e ait.

Bir balo salonu, çizim odası, kütüphane ve salon ile tasarlanmıştı. Vanity Fair ve Vogue gibi ilham verici unvanlar için mükemmel bir alan yarattı. 1925 yılında 5.Cadde’de 54 odalı triplex yaratan Post Grene mirasçı Marjorie Merriweather için dikkat çekecek bir diğer penthouse tasarlandı.

54 Odalı Penthouse – New York

penthouse-emlaklobisi

Bugün, tüm dünyadaki dubleksler, çatı katı daireler  Hong Kong, Londra, Los Angeles ve diğer şehirlerde bulunabilir fakat şaşırtıcı olmayan bir şekilde, komedyen Amy Schumer’den yıldız NFL  oyun kurucu Tom Brady ve karısı süpermodel Gisele Bündchen’e kadar pek çok zengin ve ünlü kişilerin yerleşim yerleri. Donald Trump’ın Trump Tower’da bulunan üç katlı çatı katını da unutmayalım tabiki.

Başlangıçta, “çatı katı” terimi, mevcut bir apartmanın çatısında inşa edilen daha küçük bir “ev” e atıfta bulunarak, ekstra bir alan sunmak için ortaya çıkmıştır. Hepsi kuşkusuz, inanılmaz bir manzaraya sahiptir. Ancak bugün, “çatı katı”, herhangi bir yüksek binanın üst katı (veya en üst katları) anlamına gelir.

New York şehrindeki  TripleMint Gayrimenkul Yatırım’dan Eric Prigot, “’Penthouse’ kelimesi artık sadece daha fazla alıcının veya kiracının dikkatini çekmek için pazarlama için kullanılıyor” diyor.

Benzer Haber  Mobilyada KDV İndirimi

Bugün, bir penthouse zemin katta bile olabilir. Bunlar arasında son teknoloji cihazlar, artırılmış güvenlik, daha büyük bir balkon, büyük pencereler, nefes kesen manzara, daha geniş bir kat planı ve özel bir giriş yer alabilir.

Penthouse Daire Fiyatları Ne Kadar?

penthouse-emlaklobisi

Harika manzaraları ve lüks özellikleri nedeniyle, bu daireler aynı binadaki diğer dairelerden genellikle % 5 ila% 15 daha pahalıdır. Fiyatları ortalama 20.000.00 – 60.000.000 TL arasındadır.

Suit bir daireyle ortak birçok özelliğe sahiptir. İkisini ayıran özellik ise süit dairelerin ticari bir birimde veya otelde yer almasıdır. Bir dairenin süit olması için en az 2 odası olması gerekir. Çatı katı daireler için böyle bir şart yoktur. Penthouse, büyük daire, geniş daire olarak da ifade edilir. Ama en çok ifade edilen şekli, “yüksek katta ekstra fantezi daire” dir.

New York’ta ‘biraz huzur ve sessizlik’ olarak da ifade edenler  var. Nedenleri ise diğer dairelere göre sessiz olması. Sokağa uzak olması sebebi ile sokak gürültüsü yok, üst katta komşu yok.  Uykunuzu bölecek hiçbir şey yok.

Penthouse daireler  özel dış mekanlar, şömineler, daha yüksek tavanlar gibi birçok olanağa sahiptirler.

Yorum Yazın