petek-temizligi-emlaklobisi

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kombilerinizin en önemli parçalarından sulmattletju.tk petek temizliği kendi imkanlarınızla kolaylıkla yapılabilir. Peki ama nasıl?

Kış aylarında diğer mevsimlere oranla yoğun olarak kullanılan kombilerin bakımlarının zamanında ve eksiksiz olarak yapılması oldukça önemlidir. Zamanında yapacağınız bakımlar ve temizlikler sayesinde kombinizin ömrünü uzatabileceğiniz gibi aynı zamanda doğalgaz faturalarınızdan tasarruf yapmanıza da yardımcı olacaktır. Bu şekilde kış aylarında oldukça yüksek gelecek olan faturalarınızın azalması da sağlanacaktır.

sotisilrene.tk Kombi Bakımı

kombi bakımı ile ilgili görsel sonucu

Kombi ve petek bakımlarının yılda en az 1 kez yapılması gerekmektedir. Bu bakımların sonbahar aylarında ya da yaz aylarının başında yaptırılması daha etkili sonuçların alınabilmesi için oldukça önemli olacaktır. Kombilerinizin içerisinde bulunan parçaların kontrollerinin yapılması ve aynı zamanda peteklerinizin bakımlarının ve temizliklerinin de yapılması yaptıracağınız bakımın bir parçası olacaktır. Kombilerin çalışan parçalarında aksama olup olmadığı, su ve hava basınçlarının gerekli seviyelerde olup olmadıkları, peteklerin içerisinde hava birikip birikmediği gibi bir dizi kontrol noktasına bakılması sonucunda bakım işlemleri tamamlanacaktır. source Kombi bakımı ile yapılan kontrollerde arızalı ya da olması gerektiği gibi çalışmayan parçaların tespit edilerek değiştirilmesi ilerleyen süreçte diğer parçaların bozulmalarını da engelleyecektir.

Kombi Peteklerinin Temizliği

Ä°lgili resim

Peteklerin temizliklerinin yapılabilmesi için hepsi birbiriyle bağlantılı olan kombi tesisatının komple temizliğinin yapılması da gerekmektedir. Sadece peteklerin temizlenmesi ilerleyen dönemlerde tesisattan gelen pisliklerden dolayı peteklerin tekrar tıkanmasına neden olabilecektir. Evde kendi imkanlarınızla da kolaylıkla yapabileceğiniz bu işleme başlamadan önce mutlaka tesisat içerisinde bulunan suyun boşaltılması gerekecektir. Genel olarak banyo gibi ıslak zemini olan yerlere yerleştirilen musluklar sayesinde kombi tesisatı içerisinde bulunan su kolaylıkla ve kısa süre içerisinde boşaltılabilecektir. Tesisatta bulunan suyun boşaltılması ile birlikte peteklerin sökülmesi işlemine başlayabileceksiniz. Peteklerin içerlerinde bulunan kanallar sayesinde sıcak suyun içerisinde dolaşarak tüm peteğin ısınmasına imkan sağlanmaktadır. Petekler üzerinde bu suyun giriş ve çıkışını sağlayan 2 bölüm bulunmaktadır. Bir yerden su girerken diğer yerden de dolaşımını tamamlayan suyun çıkması sağlanmaktadır. Siz peteklerin temizliği için bu kanalları hedef almanız gerekecektir. Girişlerden birisinden verilecek olan basınçlı su ve özel kimyasal temizleyicilerin verilmesi sayesinde kanalların temizlenmesi sağlanabilmektedir. Sürekli olarak suyun devir daim ettiği bu kanallarda zamanla kireçlenme ve tıkanma gibi sorunlar çıkabilecektir. Yapılacak olan bu temizlik sayesinde tıkanma ve kireçlenme sorunları da çözülebilecektir. Kombi tesisatıyla birlikte peteklerin de temizlenmesi ile daha verimli bir kombiye sahip olabileceksiniz.

Benzer Haber  Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Servislerin Yaptıkları Temizlik İşlemleri

petek temizliği ile ilgili görsel sonucu

Kombi ve petek temizliği yapılası için çağıracağınız servisler ellerinde bulunan makineler sayesinde sizin saatlerce uğraşarak yapacağınız işlemleri kısa süreler içerisinde ve daha temiz bir şekilde yapabileceklerdir. Kombilerin, boruların ve peteklerin çalışma prensiplerini ve yapılarını çok iyi bileceklerinden dolayı yapılacak olan işlem ve kullanılacak malzemelerin seçimini de daha iyi yapabileceklerdir. Tesisatın belirlenen bir noktasından bağlanacak olan makine ile tesisat içerisine temizlik ilacı ve basınçlı su verilecektir. Bu işlem sayesinde tesisat içerisinde birikmiş olan çamur, pislik, kireç ve diğer tüm tesisata zarar veren maddeler çıkartılabilecektir. Temizliğin yanı sıra aynı zamanda kombi parçalarının ve peteklerin bakımlarını da yaparak daha uzun ömürlü bir kombiye ve de daha etkin çalışacak bir sistemi sağlayacaklarından tasarruf imkanlarınızın da artmasını sağlayacaklardır.

Yapacağınız bakım ve temizlik işlemleri sayesine özellikle kış aylarında yoğun olarak kullanmış olduğunuz kombinizin daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Doğru kullanımlar sayesinde daha az doğalgaz harcayarak daha yüksek sıcaklıklar elde edebilirsiniz. Ancak bunun için kombi ve petek temizliği zamanında yapılması gerekmektedir.

Yorum Yazın