rustik-dekorasyon

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?  Rustik dekorasyon ile çiftlik evi dekorasyonları genellikle birbirine karıştırılır. İki dekorasyon stili birbirine çok benzese de aynı değildir.

Rustik dekorasyon için ahşabın önemi

Rustik dekorasyonda ahşap çok önemli bir detay. Ahşap tavanlar veya ahşap kirişler hemen her örnekte karşımıza çıkar. Ayrıca farklı dokuları da doğru şekilde harmanlamanız gerekir. Deri ve kumaş koltukları bir arada kullanabilirsiniz.

Sıcak ve Canlı Renkler

Duvarın bir kısmını ahşap panellerle kaplayarak hem dekorasyona rustik esintiler katabilir hem de yaratıcı bir yatak başına sahip olabilirsiniz. Bu ahşap paneli sıcak renkler ile tamamlamayı unutmayın.

Rustik ve modern dekorasyon

En sevilen dekorasyon stillerinden biri hiç şüphesiz modern dekorasyondur. Modern dekorasyonunun minimal çizgilerini rustik dekorasyonun doğallığı ile birleştirebilirsiniz. Bunun için kürk veya deri görünümlü kumaşları tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda illa büyük ahşap paneller kullanmanıza gerek yok. Doğayı anımsatan duvar kağıtları, tüylü halılar ve ahşap mobilyalar rustik dekorasyon için yeterli olacak.

Mermer Kullanın

Rustik dekorasyonda mermer kullanımına pek sık rastlanmasa da ahşap dolaplar ve paneller ile bir arada kullanabilirsiniz. Özellikle banyo ve mutfaklar için güzel bir seçenek oluşturan mermerler, dekorasyona da modern bir hava katıyor.

Duvarlarda doğal taşlar…

Duvarlarda doğal taş kullanmayı hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Rustik dekorasyondan hoşlanıyorsanız ve evinizde büyük değişimler yapmak istiyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Rustik dekorasyonda doğal malzemeler ile sıkça karşılaşıyoruz. Ahşap, deri, kürk ve hasır en çok kullanılan malzemeler arasında. Dekorasyonda hasır aksesuarlara yer verebilir, bambu veya gerçek ağaç kullanımından da faydalanabilirsiniz.

Benzer Haber  Yatak Odası Mobilyalarında Trendler

Country ile rustik dekorasyon farkı

Rustik Dekorasyon ve Country Dekorasyonu birbirinden ayıran tam olarak ne? Zira bu iki dekorasyon tarzının yolları sık sık kesişiyor.

Sonuçta ikisinde de ana tema kırsal yaşam ve ikisinde de en sık kullanılan malzemelerin başında ahşap geliyor.

Rustiği countryden ayıran başlıca özellik her şeyin daha az işlenmiş ve doğal olması, eski hatta yıpranmış gözükmesi diyebiliriz.

Rustik Dekorasyon söz konusu olduğunda tercih edilen ahşap malzemede, genellikle ağacın kendi rengineyakın, doğal tonlar karşımıza çıkıyor.

Boyama işlemi de basit tutulduğundan ağacın dokusunu, hatta kusurlarını görmek mümkün oluyor.

Bazen de rustiğe has o yıpranmış, kullanılmış havayı yakalamak için eskitme boyama tekniği tercih ediliyor.

 

Yorum Yazın