salon-dekorasyon-fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri! Ev dekorasyonu günümüzde tüm ev sahibi kişiler tarafından yapılan bir uygulamadır. Dekorasyon, evleri olduğundan daha güzel gösterir. Özellikle renk uyumları dekorasyonun vazgeçilmez bir parçasıdır. Dekorasyon yapılmayan evlerde eşyaların renkleri birbiri ile uyumlu olmadığı için göz yorucu olabilir. Ayrıca hoş bir görünüm de ortaya çıkmaz. Tüm bu durumların önüne geçebilmek için sadece seçilen odada değil tüm evde dekorasyon yapmak gereklidir. Salonlar yaşantımız içerisinde en çok zaman geçirdiğimiz alanlardan biri. Oturma odası gibi sürekli sosyal olan bu ortam hem bizler için hem de ağırladığımız misafirlerimiz için sürekli şık ve kusursuz bir görüntüye sahip olmalıdır. Bu nedenle salon dekorasyon fikirleri evimizi dekore ederken en çok dikkat ettiğimiz unsurlardan biridir. Salonun hem huzurlu bir atmosfere hem de şık bir görünüme sahip olmasını istediğimiz için dekore ederken her ayrıntıya dikkat ederiz. Estetik bir ortam oluştururken aynı zamanda bu ortamın özgür hareket edebilmemize izin verecek detaylara da sahip olmasını isteriz. İşte, ilham alabileceğiniz salon dekorasyon fikirleri ;

Aydınlık Salon Dekorasyon Fikirleri

salon-dekorasyon-fikirleri

Bir salonda olması gereken özelliklerin başında şüphesiz ki aydınlık ve ferah olması geliyor. Ortamın huzurlu görünmesi üzerinde de direkt etkili olan bu özellikler, doğru mobilya ve dekorasyon detayları seçimi yapıldığında kolaylıkla sağlanabiliyor. Bunu sağlamak için öncelikle yapılması gereken şeyin duvarlarda ve yer döşemesinde açık renkleri tercih etmek olduğunu biliyor olmalısınız. Beyaz duvarlar ve gri ahşap detaylarına sahip yer döşemeleri iyi bir seçim olabilir.

Salon Dekorasyon Fikirleri Yemek Masası

salon-dekorasyon-fikirleri

Huzurlu salon dekorasyon fikirleri içerisinde dikkat çeken bir diğer öneri de geniş bir masaya yer vermek. Oturma grubu ile uyumlu tonlara sahip olan yemek odası takımı salon dekorasyonunda işinizi kolaylaştıracaktır.

Geniş masası ve modern detayları ile salon için uygun seçeneklerden biri olacaktır. Açık renk koltuk takımları ile çok daha uyumlu olacağını ve ortamın aydınlık görünmesini sağlayacağını söyleyebiliriz.

Huzurlu bir salon dekorasyonu konusunda içerisinde led ışık detaylarına yer verilen mobilyaların da iyi bir seçenek olacağını bildirelim. Özellikle son dönemde birçok yemek odası takımında led ışık detayına yer verildiği gözlemleniyorken, uygun bir seçenek bulması da zor olmayacaktır.

Salon Dekorasyonunda Renk Uyumu

Salon dekorasyon fikirleri konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de renk uyumu.

Salon dekorasyonunda koltuk için tercih edilebilecek olan en güzel renkler açık mavi, açık yeşil, eflatun, tozpembe, açık bej rengi gibi renklerdir. Açık renk salon dekorasyonunda aksesuar seçerken de kendi zevk ve beğenilerinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Fakat yine de seçtiğiniz diğer eşyaların ve salon duvarının rengine uygun aksesuarlar seçmeniz gerekir. Bu nedenle renk ve stil uyumuna oldukça dikkat etmelisiniz. Örneğin salonunuzu şık bir şekilde döşediyseniz gümüş rengi aksesuarlar ile daha fazla süslü bir görünüm katabilirsiniz. Fakat spor bir tarzdan hoşlanıyorsanız ve salonunuzu da spor bir tarzda döşediyseniz daha sade aksesuarlar kullanmanız gerekir.

Benzer Haber  Garaj Yaptırmak

Zıt renkleri doğru bir şekilde kombin ederek ortamın modern ve aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz. Söz konusu ferah bir alan yaratmak olduğu için temelde kullanacağınız renklerin açık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Beyaz ya da krem mobilyaları mor detaylarla kombinlemek doğru bir seçim olabilir. Beyaz ve mor zıt iki renk olmasına rağmen oldukça hoş bir görünüm sunacaktır.

Tüm bu durumlara dikkat ederek oldukça estetik bir açık renk salon dekorasyonuna sahip olmanız mümkündür. Özellikle koyu renklerin boğucu olduğunu düşünen kişiler için olan açık renk salon dekorasyonları oldukça makuldür.

salon-dekorasyon-fikirleri

Huzurlu bir salon dekorasyonu için kullanabileceğiniz renklerden biri de mavi. Krem ve maviyi oldukça şık bir şekilde kombin edebilirsiniz. Doğal ahşap rengiyle de oldukça uyumlu olan bu renkler sakin ve huzurlu bir alan yaratmanıza izin verecektir.

salon-dekorasyon-fikirleri

Salon Dekorasyon Halı Seçimi

Halı seçimi yaparken duvarlardan bir ton daha koyu halı seçebilirsiniz. Bunun dışında duvarlar ile uyum sağlayacak farklı bir açık renk halı ile de açık renk salon dekorasyonunuza katkı sağlayabilirsiniz. Halınızı mobilyalarınızdan daha büyük seçmeniz salonunuzu daha büyük göstereceği için bu ayrıntıya da dikkat edebilirsiniz. Bu sayede daha geniş bir salon görünümü elde edebilirsiniz.

Küçük Salon Dekorasyon Fikirleri

Küçük salon dekorasyonu yaparken de aydınlık salon dekorasyonu fikirlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle açık renk duvar ve yer döşemesi konusu burada en önemli detaylardan biri. Eğer küçük metrekareli bir salona sahipseniz burada kullanacağınız her unsurun açık tonlarda olması gerekir.

Koyu renk duvarlar ya da ceviz rengi yer döşemeleri zaten küçük olan salonun çok daha küçük ve karanlık görünmesine neden olur. Koyu renkler daha çok geniş salonlar için uygun seçeneklerdir. Eğer mobilyalarda koyu tonlara yer vermek istiyorsanız, salonunuzun duvarlarını mutlaka beyaz ya da kreme boyatmalı ya da bu tonlarda duvar kağıtları kullanma yoluna gitmelisiniz.

salon-dekorasyon-fikirleri

Küçük salon dekorasyon fikirleri konusunda bir diğer önerimiz de yer döşemesi üzerine olacak. Son dönemde doğal ağaç desenlerinin korunduğu döşemeler dikkatinizi çekmiş olmalı. Bunlar doğal ve huzurlu bir ortam oluşturmak için en ideal seçenekler. Ancak küçük salonlarda renk seçimi önemli bir detay olduğu için, gri ya da açık kahve tonlarında yer döşemesi yaptırmalısınız. Ferah bir görünüme sahip olması için büyük mobilyaları kullanmak yerine küçük tasarımlara sahip seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Benzer Haber  Asma Katlı Evler

salon-dekorasyon-fikirleri

Salon Dekorasyon İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Elit ve fark yaratan bir dekorasyon için öncelikli olarak işe duvar ve zeminden başlamalısınız.
  • İstediğiniz parkeyi renk olarak seçebilir, duvarlarınıza taş dekor ya da farklı baskılı boyalar ile mükemmel bir hava yaratmayı başarabilirsiniz.
  • Salonunuzun ışıklandırılması, niş detayları, tasarım harikası dolap ve mobilya aksesuarları fantastik bir düzeye çıkarabilirsiniz. Bütünü ile aydınlık ve ferah bir ortamı yakalamak için salon büyüklüğüne göre doğru bir eşya yerleştirmesini yapmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir.
  • Koltuk seçimi, halı tercihi, perde ve tv ünitesi gibi zenginliği sağlayacak, beraberinde derinlik kazandıracak ürünlerin seçimi de son derece önemlidir. Böylece düşündüğünüz gibi bir eve ait olmanın ve içerisinde keyif dolu anlar yaşamanın tadını da çıkartabilirsiniz.

Alışılmıştan Vazgeçin

Değişen dekorasyon anlayışıyla birlikte konsol üstüne ayna asma durumu da yerini yavaş yavaş konsola dayanmış tablolar ve fotoğraf çerçevelerine bırakıyor. Mesela 2 metrelik bir konsol üstüne bir veya iki tablo ve dekoratif vazo koyarak modern bir görünüm sağlanabiliyor. Yani yeni moda ile galeri duvarı dekorasyonu ve fikirleri de salon dekorasyonuna dahil edilmektedir.

salon-dekorasyon-fikirleri

Salona kütüphane koymak da son zamanlarda artan bir trend. Eğer okumayı seviyorsanız konsol boyutlarındaki eni boyundan büyük ve yüksekliği az kütüphanelerin önüne konulan ikili berjerler ile salonda elit bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Tabi bu seçenek özellikle dikdörtgen salon dekorasyonları için daha uygun olmaktadır. Lakin böyle bir okuma kısmı oluşturduğunuz vakit yemek kısmından feraget etmeniz gerekebilir. Yahut oturma bölümünüzde bir koltuk ayırabilirsiniz.

salon-dekorasyon-fikirleri

Salon Dekorasyon İçin Püf Noktaları

Dekorasyonda önemli olan nokta, takım olarak alınmamış bile olsa eşyaların uyumudur. Mesela koltuk ayaklarınız ve sandalyelerinizin ayakları aynı olursa görsel bütünlüğü kolaylıkla sağlarsınız. Bir diğer önemli nokta da renkli salon yaratmaya çalışırken cümbüş yaratmak. Kullanacağınız renk sayısı 3’ü geçmemeli. Eğer ki duvar kağıdınız desenliyse eşyalarınız düz, duvarlarınız koyu renkli ise eşyalarınız açık renkli olmalı, salon göz yormamalıdır.

Yaşam alanımız ve hayatın koşuşturmasından kaçtığımız evimizde, nasıl bir dekorasyon belirlediğimiz de oldukça büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, evimizdeki her bir bölümü nasıl dekore ettiğimiz oldukça hayati öneme sahiptir. Zira yanlış yerleştirilmiş bir eşya, huzursuzluk ve dağınıklık hissi verebilmektedir.

Salonu dekore ederken, öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gereken nokta, nasıl bir yaşam tarzına sahip olunduğudur. Örneğin, her şeyi minimal seven bir kişi, daha basit ve daha fazla boş alan bırakabilecek, gözü yormayan eşyalar ve tasarım seçebilirken, büyük bir salonda, daha gösterişli bir stil de denenebilir. Bu nokta, dekore edilecek evin sahibi ile oldukça ilgilidir.

Yorum Yazın