soba-emlaklobisi

Soba Nasıl Kurulur? Nasıl Temizlenir?

Soba Nasıl Kurulur? Nasıl Temizlenir? Soğuk kış günlerinde ısınmamıza yardımcı olan soba nasıl kurulur?

Sobalar evlerde ve iş yerlerinde geçmişten günümüze kullanılmaktadır. Özellikle doğalgaz hattının henüz olmadığı yerlerde insanlar evlerini ısıtabilmek için sobaları kullanırlar. Sobaların kurulmalarından temizlenmelerine kadar oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken süreçler bulunmaktadır. Yanlış ya da eksik yapılacak olan işlemler nedeniyle zehirlenmelere ve hatta ölümlere yol açabilecek sonuçlar doğurabilecektir.

soba-emlaklobisi

Kurulmadan Önce Yapılacak Hazırlıklar

Öncelikle hem sobanızdan daha yüksek verim alabilmeniz hem de soba yanarken ve sönerken ortaya çıkacak olan gaz ve dumanlardan dışarı atılabilmesi için çok önemli olan baca temizliğinin yapılması gerekmektedir. Aksi durumda gazlar dışarıya rahat çıkamayacağından sobanızdan teperek evin içine dolacak ve zehirlenmelere neden olabilecektir. Aynı zamanda eğer kovalı bir soba kullanıyorsanız kullandığınız kovanın aşınmış, delik ya da hasarlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Delik kovalardan sızacak kömür ya da odun gibi malzemeler sobanıza zarar verebilecektir. Sobanın kurulacağı alan da oldukça önemli olacaktır. Evinizin sık kullanılan bölümlerine sobayı kurmanız daha doğru verim alabilmenize neden olacaktır. Kurulacak yer ile duvar arasında yaklaşık olarak 50 cm kadar mesafe olması gerekmektedir. Bunlarla birlikte sobanızın alt kısmına koyacağınız altlık da yanıcı bir maddeden yapılmamış olmalıdır.

Kurulumu

soba-emlaklobisi

Kurulumunda en çok dikkat edilmesi gereken konu boruların çıkış noktaları ve kullanılacak dirseklerdir. Ev içerisinde ilerleyecek olan borularda mümkün olduğunca az dirsek kullanılması gerekecektir. Bunun haricinde bacanın konumu tavanın seviyesinden daha yüksekte olmak zorundadır. Duvar seviyesinde ya da çatı seviyesinin altında yer alan bacalar ters esen rüzgarlara direkt olarak maruz kalacaklarından çıkan gazların ev içerisine dolmasına neden olabilecektir. Bu durum ise özellikle geceleri herkesin uyuduğu zamanlarda istenmeyen sonuçlara sebep olabilecektir.

Benzer Haber  Asma Tavan İle Göz Alıcı Odalar!

Soba bacalarının bu nedenle çatı seviyesinin en az 1 metre üzerinde olması gerekmektedir. Bacaların bu etkenlere uygun olarak yapılmasının ardından son olarak bacalara başlık takılması gerekmektedir. Takılan bu başlık sayesinde rüzgarın baca içerisine girmesi engellenmiş olacaktır. Sobanın kurulacağı yer etrafında yanıcı maddelerin bulunmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sobanın kurulu olduğu odada bulunan mobilyalar ile soba arasında mesafe bırakılmalıdır.

soba-emlaklobisi

Soba Temizliği

Sobaların kurulmadan önce yapmanız gereken temizliklerin yanı sıra günlük olarak da yapmanız gereken temizliği olacaktır. Sobanın temizliğini yapmadan önce soğuk olmasına dikkat etmelisiniz.

soba-emlaklobisi

Soba ve boru temizliğinin yapılabilmesi için öncelikle boru temizleme fırçalarından almanız gerekecektir. Boruların ve boru bağlantı yerlerinin oluşan kurumlardan temizlenebilmesi için fırça kullanmanız net bir sonuç almanız için yeterli olacaktır. Boruların içerlerine yerleştirdiğiniz fırçayı ileri geri hareket ettirerek içerisinde birikmiş olan kurumların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde boruların tıkanmaları da engellenmiş olacaktır. İçerisinden dökülecek olan küllerin ve kurumların ortalığı pisletmemesi için leğen üzerinde yapmanız daha doğru olacaktır. Temizlik işlemi bittikten sonra bir fener yardımı ile boruların içlerine bakarak yeterince temizlenip temizlenmediğini kontrol edebilirsiniz. Sobanızın içini ve varsa kovanın temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Soba yandığı esnada içerisine düşecek olan küller ilerleyen dönemlerde sobanızın yeterince hava alamamasına neden olabilecektir. Bu nedenle günlük olarak soba içerisinde biriken bu tarz pisliklerin temizlenmesinde yarar vardır.

Doğalgaz hattı bulunmayan ya da doğalgaz fiyatlarından dolayı evlerinde ve iş yerlerinde soba kullanmak isteyenler için kış aylarının yaklaşması ile birlikte soba kurulumu için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Yanlış kullanımı ve kurulumu sonucunda hayatınızı tehlikeye atacak olmasından dolayı çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Yorum Yazın